• شنبه ۱۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۱
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9612-8085-5
  • خبرنگار : 15217
  • منبع خبر : ----

یک پژوهشگر و کارشناس حقوق جزا و جرم شناسی:

رکن چهارم دادرسی عادلانه، وکیل است

 پژوهشگر و کارشناس حقوق جزا و جرم شناسی گفت: رکن چهارم دادرسی عادلانه، وکیل است، درست است که از واجبات نیست اما اگر وکیل فراموش شود، نماز عدالت باطل خواهد شد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، هما داودی گرمارودی در جشن استقلال کانون وکلای دادگستری خراسان رضوی که در محل این کانون برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار کرد: موضوع کانون وکلا، موضوعی صنفی نیست بلکه مستقیم تاثیرگذار بر حاکمیت است زیرا در جذب سرمایه‌گذار خارجی، توسعه گردشگری، اعتبار بخشیدن به احکام دادگاه‌ها، ورود به داوری ‎های بین‎المللی، دادرسی عادلانه و... نقش دارد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه کانون‌های وکلا از پاک‌دست ترین، کانون‌ها هستند و کمترین میزان فساد را دارند، عنوان کرد: نه تنها کانون‌های وکلا نباید متروک بمانند بلکه باید بیشترین میزان تأثیرگذاری در طرح لوایح و قوانین را داشته باشند.

داودی گرمارودی با اشاره به مغفول ماندن بحث توسعه کانون‌های وکلا، تصریح کرد: چرا در سند تحول 1404 دولت علی‌رغم اینکه کانون‌های وکلا از قدیمی‌ترین کانون‌ها هستند، اشاره‌ای به وجود آن‌ها نشده است؟!

این پژوهشگر و کارشناس حقوق جزا و جرم شناسی افزود: علاوه بر اینکه کانون‌های وکلا باید درصدد تنظیم سند چشم‌انداز و آینده‌پژوهی برای خود باشند، وکلا نیز باید مطالبه گر این توسعه باشند، زیرا تا نگاهی راهبردی نداشته باشیم، تحولی در وضع وکلا بوجود نخواهد آمد.

این پژوهشگر و کارشناس حقوق جزا و جرم‌شناسی ضمن ابراز نگرانی از تغییر نکردن قوانین با سبقه 60 و 70 ساله، عنوان کرد: با تغییر 10 یا 15 ماده ظرفیت تحول و کیفیت بخشی به دادرسی‌ها نخواهیم داشت.

وی در پایان با اشاره به چهار نسل از حقوق، شامل حقوق نسل اول حقوق بشر و همان حقوق منفی، حقوق نسل دوم حقوق مثبت، حقوق نسل سوم حقوق جمعی و حقوق نسل چهارم حقوق شبیه‌سازی، خاطرنشان کرد: با استقلال کانون‌های وکلای دادگستری، جایگاه آن‌ها در حقوق نسل‌های دوم، سوم و چهارم مشخص می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: