• یکشنبه ۲۰ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۰
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9612-8485-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

معاون استاندار تشریح کرد؛

9 محور منشور گفتگوی سیاسی

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری خراسان رضوی گفت: ابلاغ منشور حقوق شهروندی از سوی رئیس جمهور گواهی بر عزم جدی دولت یازدهم و دوازدهم در به رسمیت شناختن تکثر و تنوع در اندیشه و عمل سیاسی است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سیدجواد حسینی  نشست شورای مدیران حوزه معاونت سیاسی، اظهار کرد: با توجه به تحولات چشمگیر در جامعه ایران امروز، پایان دهه چهارم انقلاب اسلامی و احساس نیاز بیش از پیش به نهادینه شدن فرهنگ گفت‌وگو، به خصوص در بین جریان‌ها، تشکل‌ها و سلایق مختلف سیاسی میان دولت و ملت، منشور گفت‌وگوی سیاسی از سوی وزارت کشور به استان‌ها ابلاغ شده است.

وی افزود: اقتضای مردم‌سالاری در نظام جمهوری اسلامی ایران آن است که ساز و کارهای مدیریتی در کلیه حوزه‌ها به گونه‌ای سازمان یابد که امکان مشارکت حداکثری دولت و ملت در اداره کشور فراهم شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی تصریح کرد: ابلاغ منشور حقوق شهروندی از سوی رئیس جمهور گواهی بر عزم جدی دولت یازدهم و دوازدهم دربه رسمیت شناختن تکثر و تنوع در اندیشه، عمل سیاسی و استفاده از تمامی ظرفیت‌های ملی برای پیشرفت و توسعه و ارائه الگویی ممتاز از مردم سالاری دینی است.

حسینی با بیان اینکه تأسیس و تقویت خانه احزاب و خانه سازمان‌های مردم نهاد در استان یکی از بندهای منشور گفت‌وگوی سیاسی است، عنوان کرد: خوشبختانه در استان خراسان رضوی از مدت‌ها قبل خانه احزاب، خانه تشکل‌های غیر دولتی و مجمع مشورتی زنان راه‌اندازی شده و امید است فعال‌تر از گذشته این ساختارها فعالیت داشته باشند.

وی افزود: آسیب‌شناسی و اصلاح فرآیندهای محدودیت‌آفرین و رفع موانع فعالیت احزاب، تشکل‌های سیاسی و صنفی از دیگر بخش‌های منشور حقوق شهروندی است.

معاون استاندار گفت: تمهید ساز و کارهایی برای تعامل پایدار و موثر مدیریت عالی استان با اصحاب جراید و مطبوعات،صنوف، احزاب، تشکل‌ها، جریان‌های سیاسی قانونی و شناسنامه دار و دریافت نظرات آن‌ها درباره تمشیت امور استان و طرح در مراجع قانونی تصمیم‌ساز از دیگر بندهای منشور گفت‌وگوی سیاسی است.

وی مساعدت در راستای انطباق قانونی فعالیت تشکل‌ها از طریق برگزاری جلسات توجیهی و کارگاه‌های آموزشی را از دیگر بخش‌های این منشور دانست و خاطرنشان کرد: در این منشور بسترسازی برای تقویت ارتباط و گفت‌وگوی سازنده میان جریان‌های مختلف سیاسی وصنفی وایجاد زمینه مفاهمه، همدلی، همکاری و در نهایت موضع‌گیری‌های مشترک درباره اصول کلی نظام، امنیت و منافع ملی  نیز دیده شده است.

حسینی گفت: جلب مشارکت سیاسی دانشگاهیان و حمایت از فعالیت تشکل‌های قانونی دانشجویی طبق مقررات و آیین‌نامه‌های داخلی و نهادینه‌سازی فرهنگ انتقاد موثر، سازنده و منصفانه از سوی تشکل‌ها و پذیرش و پاسخگویی از سوی دولت و اجتناب از تخریب‌های ناصواب و ناروا از دیگر قسمت‌های این منشور است.

وی افزود: استفاده از ظرفیت رسانه‌ها، احزاب و انجمن‌های صنفی در راستای امیدآفرینی، تقویت وفاق اجتماعی و انسجام ملی نیز در این منشور دیده شده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با اشاره به تدوین طرح راه‌اندازی کارگروه بررسی نارضایتی‌های اجتماعی در استان، تصریح کرد: در بررسی نارضایتی‌های مردمی دستگاه‌های اجرایی استان رویکرد برنامه‌ریزی فعال را جایگزین رویکرد منفعل نمایند.

حسینی با بیان اینکه افزایش ارتباط نظام‌مند با مردم  یکی از راه‌های کاهش نارضایتی‌های اجتماعی است، عنوان کرد:  رویکرد درست مواجه با نارضایتی‌های اجتماعی  است. بررسی و شناسایی مشکلات قبل از اینکه به چالش تبدیل شود و برخورد فعال بجای برخورد منفعلانه باید در دستور کار تمام سازمان‌ها  قرار گیرد.

وی افزود: دستگاه‌های اجرایی نیز باید در راستای حل مشکلات و نارضایتی‌ها، فعالیت‌هایی که انجام داده اند، می توانند انجام دهند و انجام خواهند داد را احصا نمایند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: شناسایی تک تک مشکلات و نارضایتی‌های مردم از سوی دستگاه‌های اجرایی، اصلاح ساختارمند و با رویکرد مهندسی مجدد  فرایند خدمت پر مشتری و تشکیل ستاد بررسی نارضایتی‌ها با رویکرد فعال بجای رویکرد منفعلانه از دیگر کارهای دستگاه‌های اجرایی است.

وی ادامه داد: حضور در مناطق و صحنه عمل، ارتباط رودررو و چهره به چهره با مردم، افزایش کارآمدی کارگروه‌ها برای حل مشکلات و مدیریت فعال و جهادی و نظام‌مند شدن مشارکت و ارتباط با مردم مولفه‌ها و مقوله‌هایی هستند که باید به طور جدی از سوی دستگاه‌های اجرایی مورد نظر قرار گیرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: