• یکشنبه ۲۰ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-10687-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

خطاب به اعضای شورای فرهنگ عمومی استان؛

علم‌الهدی:
در مدیریت امور قاطع و جدی بوده و از تساهل و تسامح بپرهیزید

آیت الله علم الهدی گفت: در مدیریت  قاطع و جدی باشیم و نظارت برامور را داشته باشیم و از تساهل و تسامح بپرهیزید.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی،  نماینده ولی فقیه و رئیس شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی در یکصد و نوزدهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان که در دفتر وی برگزار شد اظهار کرد: مشکل مادر جامعه در مسئله فرهنگ این است که ما به یک، قدر جامع نرسیدیم و در بین دوستان مبانی فقهی و اعتقادی فرهنگ، اتحادی وجود ندارد .

امام جمعه مشهد با بیان اینکه برنامه شاد به چه معناست افزود: ما همه حقوق و لذایذ و شادابی و نشاطی را که برای  مردم قائل هستیم همه ی اینها به حق است اما اینها باید در ذیل فرمان الهی باشد.

وی در ادامه تاکید کرد :همان مقدار که ما حق برای مردم قائل هستیم برای خدا هم حق باید قائل شویم.

وی با تاکید بر آنکه نظام ما نظام قوی و مقتدری است گفت: در مدیریت  قاطع و جدی باشید و نظارت برامور را داشته باشید و از تساهل و تسامح در امور بپرهیزید .

در ادامه علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی گفت: امروز نیازمند یک حرکت پیوسته فرهنگی از سوی همه بخش ها در تعامل و همکاری همه جانبه برای تسهیل در گردشگری مذهبی، تحقق زیارت عارفانه و آسان وارتقا فرهنگ زیارت در زائران بارگاه منور رضوی هستیم .

وی ادامه داد:باید به گونه ای عمل شود که زائران از بدو ورود به استان تا رسیدن به نقطه کانونی که حرم مطهر رضوی است؛ تحت تاثیر آثار معنوی این سفر قرار گیرند.

استاندار خراسان رضوی اظهار داشت: برنامه ریزی برای ارائه خدمات به بالغ بر هشت میلیون زائر ورودی به استان طی نوروز امسال با محوریت آستان قدس رضوی، شهرداری و سایر دستگاه های خدمات رسان امدادی و انتظامی انجام شده و مشکلی وجود ندارد.

رشیدیان خاطر نشان کرد: طی سال های اخیر با اقداماتی که در حوزه زائران پیاده انجام گرفته؛ موضوع فرهنگ میزبانی هم رشد خوبی یافته، به گونه ای که تنها در ایام پایانی ماه صفر 91 هزار نفر برای ارائه خدمت به زائران رضوی اعلام آمادگی و به این امر ورود کردند.

وی تصریح کرد: باید این فرهنگ ارج نهاده و همچنان با جدیت دنبال و تقویت شود تا خدمات در شان زائران رضوی در تعامل و هماهنگی مردم و مسئولان ارائه گردد.

استاندار خراسان رضوی در ادامه با اشاره به در پیش بودن چهارشنبه آخر سال، گفت: باید چهارشنبه سوری به مفهوم اصیل آن در فرهنگ و سنت های ایرانیان که شامل دید و بازدید است برگردد و به مراسمی برای تقویت انسجام خانواده ها تبدیل شود.

رشیدیان افزود: امروز سنتی اصیل و ارزشمند فرهنگی؛ تبدیل به مراسمی شده که وحشت عمومی برای افراد جامعه به ویژه سالمندان و کودکان را در پی دارد.

وی گفت: در جلساتی که به همین منظور برگزار شده؛ دستگاه های اداری، اقدامات پیشگیرانه و میدانی برای این ایام را در نظر گرفته اند و هماهنگی های لازم انجام شده است؛ اما در حوزه فرهنگی باید این موضوع با جدیت دنبال شود.

استاندار خراسان رضوی با بیان این که فرهنگ سازی تنها با امر و نهی کردن محقق نمی شود، گفت: باید اقدامات فرهنگی بلند مدت و آموزش انجام شود.

رشیدیان ادامه داد: با پیش بینی مکان هایی برای نورافشانی و پخش سرودهای ملی و آئینی مشکلی نداریم بلکه اگر باید این موضوع ساماندهی و برنامه ریزی شود.

وی در بحث کاهش آسیب های اجتماعی نیز فعال کردن سازمان های مردم نهاد، بهره گیری از ظرفیت رسانه ها و ارائه گزارش عملکردها از سوی مسئولان برای مردم بسیار مهم است.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به نقش تاثیرگذار زنان در پیروزی انقلاب، دوران دفاع مقدس و بعد از آن، گفت: بانوان ایرانی همواره با حفظ عزت و کرامت و رعایت اصول و شئونات اسلامی در تمامی عرصه ها حضوری موفق داشته اند و سیاست ما نیز استمرار مشارکت بانوان فرهیخته در امور اجتماعی و ... است.

رشیدیان به اتفاقات اخیر در برخی از مناطق کشور مبنی بر ترویج بی حجابی اشاره کرد و افزود: حجاب ریشه در فرهنگ دینی و ملی ما دارد و این افراد محدود؛ فریب خورده اند.

وی اظهار داشت: با توجه به تحولات زندگی امروز، ضرورت دارد مبتنی بر شرایط جدید برای مباحث فرهنگی برنامه ریزی و راهکارهای مناسبی با استفاده از ابزارهای جدید؛ اتخاذ شود.

استاندار خراسان رضوی توجه به موضوع کتاب و کتابخوابی را مورد تاکید قرار داد و گفت: این مهم باید به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود و نیاز تمامی گروه های سنی و مخاطبان در تولید محتوای کتاب؛ ملاحظه شود.

رشیدیان در پایان خاطر نشان کرد: یکی از اهداف اصلی تشکیل جلسات شورای فرهنگ عمومی، توسعه فرهنگ و احیا سبک زندگی ایرانی و اسلامی است که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری است.

در این جلسه دو دستور کار با عناوین ارایه برنامه های ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، ارایه برنامه های پایان سال و نوروز 1397، گزارش فعالیت های مربوط به زائران و فرهنگ میزبانی، گزارش اقدامات و تمهیدات فرهنگی اجتماعی چهارشنبه پایان سال، گزارش برنامه های ستاد شئون فرهنگی در مناسبت های مذهبی، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: