• دوشنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۱:۴۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-14186-5
  • خبرنگار : 15172
  • منبع خبر : ----

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی مطرح کرد؛

سهم 6 درصدی کشورهای اسلامی از صادرات تکنولوژی در دنیا

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی گفت: کشورهای اسلامی(او آی سی) 6 درصد از صادرات تکنولوژی دنیا را به خود اختصاص داده‌اند، در حالی‌که چین به تنهایی 20 درصد از این صادرات را برعهده دارد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر حسن علم‌الهدایی شامگاه گذشته در بیست و دومین نشست اعضای شبکه جامع دانشگاه‌ها و مراکز علمی و فناوری خراسان رضوی که در جهاددانشگاهی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: ایران و ترکیه در صادرات فناوری دارای جایگاه نسبتا بهتری نسبت به سایر کشورهای منطقه هستند.

وی بیان کرد: ما نیازمند افزایش نرخ تبدیل علم به ثروت هستیم و این مسئله یکی از نکاتی است که باید مورد توجه همه فرهیختگان و دانشگاهیان قرار گیرد. ما در زمینه تولید علم از جایگاه مطلوبی برخورداریم، اما زمانی که این تولید فرایند تولید ثروت و رفاه جامعه را طی کند، ارزشمند خواهد بود. 

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی، شرکت‌های دانش بنیان را نماد اقتصاد مقاومتی دانست و خاطرنشان کرد: توسعه اقتصاد مقاومتی تنها در تولید علم خلاصه نمی‌شود.

علم‌الهدایی با اشاره به اینکه استان خراسان رضوی به لحاظ شرکت‌های فناور و دانش بنیان از جایگاه مطلوبی برخوردار است، افزود: 162 شرکت دانش بنیان در استان فعالیت دارند. در واقع می‌توان گفت در این زمینه بعد از تهران و اصفهان، خراسان رضوی رتبه سوم را داراست.

 وی با اعلام اینکه تاکنون حدود 100 میلیارد تومان وام و اعتبار برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور به ما داده شده است، تاکید کرد: حدود 16 مرکز رشد و فناوری در دانشگاههای فردوسی، علوم پزشکی، آزاد اسلامی مشهد، جامع علمی کاربردی و دانشگاه حکیم سبزواری فعالیت می‌کنند.

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی با اعلام اینکه یک میلیون و  300 هزار دلار صادرات فناوری توسط شرکت‌های دانش بنیان و فناور پارک علم و فناوری خراسان صورت گرفته، عنوان کرد: گردش مالی حاصل از فروش محصولات شرکت‌های دانش بنیان استان حدود 100 میلیارد تومان در 9 ماهه اول سال 96 بوده است. بیش از دو هزار نفر  در این شرکت‌ها مشغول به کار هستند.

علم الهدایی با بیان اینکه از سال 93 تا 96 رشد مناسبی داشته‌ایم، اضافه کرد: طی 10 سال اخیر بیش از 600 شرکت دانش بنیان در استان دوره رشد خود را گذارنده‌اند.

وی با بیان اینکه ما هر قدر که برای ارتقاء فناوری بکوشیم، طبعا سطح توسعه همه جانبه کشور را بالا بردیم، تصریح کرد: امروز فناوری با حیثیت امنیتی، روانی، اجتماعی و اقتصاد مقاومتی در ارتباط است. 

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی، با تاکید براینکه ضرورت توسعه فضای پایلوتی برای شرکت‌های دانش بنیان استان وجود دارد، خاطرنشان کرد: افتخار آفرینی شرکت‌های دانش بنیان و‌ فناور خراسان رضوی بسیار مطلوب بوده است و همیشه یکی از شرکت‌های دانش بنیان استان در جشنواره شیخ بهایی مقام کسب کرده است.

 علم‌الهدایی همچنین از معرفی و تقدیر از مدیران فناور استان در اردیبهشت ماه سال 97 خبر داد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: