• دوشنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-14286-5
  • خبرنگار : 15160
  • منبع خبر : ----

چگونه کاوشگر پارکر در برابر گرمای خورشید دوام می‌آورد؟

سازمان فضایی ناسا برای اولین‌بار جزئیات ساخت سپر گرمایی برای محافظت از تجهیزات الکترونیک کاوشگر خورشیدی پارکر را منتشر کرد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از اسپکتروم، کاوشگر خورشیدی پارکر، یک فضاپیمای رباتیک برنامه‌ریزی شده برای بررسی کرونا یا تاج خورشید است. طبق محاسبات انجام شده قرار است که این کاوشگر تا فاصله 6 کیلومتری به سطح خورشید نزدیک شود.

پس از گذشت 6 دهه از فعالیت علمی-تحقیقاتی ناسا در شناسایی سیارات منظومه شمسی، هنوز بزرگترین جرم این منظومه یعنی خورشید به طور دقیق و با ارسال یک کاوشکر کاملا حرفه‌ای مورد بررسی قرار نگرفته است.

به گفته کارشناسان ناسا، ساخت کاوشگر پارکر نقطه اوج فناوری این سازمان پس از 6 دهه تحقیق، بررسی و نوآوری است. این کاوشگر در حال حاضر در حال عبور از آخرین مراحل تست و بازبینی است و احتمالا اکتبر امسال به سمت خورشید پرتاب خواهد شد.

کاوشگر پارکر به منظور جمع‌آوری شواهد لازم برای دو راز بزرگ خورشید به فضا فرستاده خواهد شد. مهمترین راز ناشناخته خورشید عملکرد کرونا یا اتمسفر این ستاره عظیم است.

به گفته دانشمندان دمای کرونا حدود سه میلیون درجه است، این در حالی است که دمای سطح خورشید حدود 6000 درجه است.

دومین راز نزدیک ترین ستاره به زمین، چگونگی شکل گیری بادهای خورشیدی تحت تاثیر انرژی ناشناخته است.

برای کشف رازهای پنهان خورشید باید به نزدیکترین فاصله ممکن به این ستاره دست یافت، اما چالش اصلی برای این ماموریت محافظت از مدارهای الکترونیک کاوشگر در برابر حرارت مرگبار خورشید است.

دانشمندان ناسا برای رفع این چالش یک سپر محافظتی 73 کیلویی با قطر 244 سانتیمتر و ضخامت 11.43 سانتیمتر ساختند.

هنگامی که بخش جلوی این سپر به دمای 1400 درجه سانتیگراد برسد، دمای بخش درونی کاوشگر تنها به 30 درجه سانتیگراد خواهد رسید.

این سپر منحصر به فرد از چندین لایه فوم کربن فشرده شده در بین دو لایه از کامپوزیت کربن ساخته شده است.

از دیگر اهداف علمی این کاوشگر تعیین مکانیزم سرعت بخشیدن به حمل و نقل ذرات پر انرژی و کاوش پلاسمای غباری در نزدیکی خورشید و همچنین تأثیر آن بر بادهای خورشیدی است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: