• دوشنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-14886-5
  • خبرنگار : 15160
  • منبع خبر : ----

نگه‌داشتن دست برای کاهش درد و هماهنگی امواج مغزی

محققان دانشگاه کلرادو دریافتند که نگه‌داشتن دست همسر باعث هماهنگ‌شدن امواج مغزی شده و در نهایت با تاثیر در بروز احساسات مثبت، در صورت وجود درد، فاکتورهای تشخیص درد را سرکوب می‌کند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از ساینس‌دیلی، در این تحقیق برای اولین‌بار مشخص شد که نگه‌داشتن دستان شریک زندگی نه تنها در هماهنگی بین امواج مغزی  موثر است، بلکه در مرحله بعد سرعت تنفس و ضربان قلب نیز هماهنگ می‌شود.

دکتر پاول گولدستین، محقق در حوزه تاثیر درد در مغز از دانشگاه کلرادو گفت: دنیای پیشرفته ما بیشتر بر اساس ارتباطات از راه دور پایه‌ریزی شده و در این دنیای پیشرفته ارتباطات صمیمانه فیزیکی همچنان رو به کاهش است.

وی در ادامه افزود: در مطالعات ما برای اولین‌بار پدیده interpersonal synchronizationهماهنگ‌سازی میان‌فردی اثبات شد. در این پدیده وضعیت فیزیولوژیکی افراد فعال در یک رابطه عاطفی مثل، رابطه بین مادر و فرزند، رابطه بین اعضای خانواده و در نهایت رابطه بین زوج‌های جوان، از هر نفر به نفر دیگر منتقل می‌شود.

محققان در ادامه مطالعات دریافتند که حضور همسر در لحظه زایمان و نگه‌داشتن دست مادر، در کاهش درد زایمان تاثیر بسیار زیادی داشته و دیگر نیازی به تزریق تسکین‌دهنده‌های مصنوعی درد نیست.

نتایج این تحقیقات در نشریه تخصصی PNAS منتشر شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: