• دوشنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-17714-5
  • خبرنگار : 15186
  • منبع خبر : ----

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی:

زنده‌یاب «بیو‌ رادار» نیاز جدی ماست/جای خالی شهرداری‌ها در مدیریت بحران

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی گفت: زنده‌یاب‌های «بیو رادار» از جمله نیازهای جدی ماست که البته بسیار گران هستند و در اختیار آمریکا قرار دارند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مجتبی احمدی امروز در نشست خبری که در ساختمان جمعیت هلال احمر مشهد برگزار شد، اظهار کرد: در حجم وسیعی نیاز به زنده‌یاب‌ها و شبکه ارتباطی داریم که می‌توانند در حوادث بسیار کمک کند البته سگ‌های ما به عنوان زنده‌یاب حضور دارند . در زلزله کرمانشاه یکی از سگ‌های ما 7 نفر را زنده پیدا کرد. یک سگ در زلزله بم 59 نفر را زنده یافت.

وی ادامه داد: رکورددار نجات انسان زنده زیر آوار با 59 نفر در زلزله بم هستیم. رتبه بعدی متعلق به  سگی از آلمان است که 4 نفر را از زیر آوار پیدا کرده است. توسعه سگ‌ها توسط جمعیت هلال‌احمر انجام می‌شود. زنده‌یاب‌های بیو رادار از جمله نیازهای جدی ماست که البته بسیار گران هستند و در اختیار آمریکا قرار دارند.  ما قبل از تحریم‌ها توانستیم این زنده‌یاب را بخریم اما پس از ان نتوانستیم تهیه کنیم. 

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی با انتقاد از اینکه «مدیریت بحران روی دوش شهرداری‌ها نیست»، گفت:  این موضوع نقص بزرگ کشور ماست. اگر شهرداری‌هاو دهیاری‌ها متولی مدیریت بحران شوند در رویکرد مردم به حوادث بسیار موفق‌تر خواهیم بود. تاب آوری در جامعه ما صرفا سازه‌ای نسیت و غیر سازه‌ای هم هست توجه ما  بیشتر به بخش سازه‌ای بوده اما آن هم به درستی انجام نشده زیرا نظارت‌ها دقیقی نداشتیم و در بخش غیر سازه‌ای که باید توسط مردم مدیریت شود ضعیف هستیم.

احمدی عنوان کرد: جای شهرداری با آن ظرفیت بزرگش در مدیریت بحران کشور خالی است. شهرداری می‌تواند خیلی خوب این کار را انجام دهد. در قانون قبلی، شهرداری تهران متولی حادثه تهران بود اما در لایحه جدید اینگونه نیست و نمی‌تواند حوادث خود را مدیریت کند. ما در بحث تعامل با شهرداری طرح «دوام ثامن» که به معنای داوطلب واکنش اضطرای محله است را داریم که کار بسیار خوبی است. این اقدام اولین بار در نیویورک انجام شده است، یکی از کشورهایی که از این طرح به خوبی الگو برداری کرده ترکیه است. در محلات ترکیه کانکس‌هایی برای آموزش‌ها وجود دارد و خود محله مسئول حوادث محله است.

وی با بیان اینکه «طرح نوروزی جمعیت هلال احمر با عنوان هلال بهشت هر سال در نوروز انجام می شود»، خاطر نشان کرد: قانون‌گذار ارائه خدمات امدادو‌نجات را به صورت ویژه  برا ی هلال احمر تبیین کرده است.ارائه خدمات ما  حدودا در 1375 پایگاه ثابت و سیار با فعالیت  روزانه 7 500 نفر در کشور انجام می‌شود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی با اشاره به اینکه «پیش‌بینی شده  8 میلیون  و 200 هزار نفر به مشهد بیایند»، گفت: طرح امداد ونجات را از 25 اسفند تا 15 فروردین انجام می‌دهیم. 25 پایگاه ثابت بین شهری، 19 پایگاه موقت نوروزی و 2 پایگاه کوهستان در مناطق اخلمد و بینالود، ایجاد کرده‌ایم.. یک اتوبوس آمبولانس و یک بالگرد در راه‌های مواصلاتی مستقر می‌شوند. تلاش می‌کنیم یک بالگرد دیگر هم از تهران اضافه کنیم. 

احمدی ادامه داد: روزانه 201 نفر نجاتگر در پایگاه‌های امدادونجات جاده ای ، 88 نفر پرسنل در راه‌های مواصلاتی و جاده‌ها با 45 آمبولانس  و 23 دستگاه خودرو نجات، 34 دستگاه خودروی سبک کمک‌دار، 2 دستگاه  خودروی ارتباطات سیارارائه خدمت انجام می‌دهند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی با اشاره به اینکه «برنامه ویژه برای تحویل سال نو در حرم داریم»، عنوان کرد: 300 نفر را در حرم مستقرمی‌کنیم؛ از این تعداد 200 نفر نجات‌گران آقا و خانم هستند که در صحن‌ها و رواق‌ها مسقر می‌شوند. همچنین یک دستگاه اتوبوس‌آمبولانس  و 3 دستگاه آمبولانس در حرم خواهیم داشت. 100 نفر هم در قالب 50 تیم دونفره صحابِ ثامن راهنمایی زائران را در اطراف حرم انجام خواهند دارد.

 احمدی اظهار کرد: امسال نگرانی ما برای هلی‌برد هوایی در حرم رفع شده است و بالگردی که در روی دارالشفا بوده، به بهره برداری و آزمایش قطعی رسیده است. آمادگی کامل داریم که هر وقت نیاز باشد هم بالگردهای ما  وهم بالگردهای اورژانس به راحتی مستقر شوند و عملیات پروازی در حرم انجام دهند.

وی در خصوص طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی خاطر نشان کرد: در سال جاری این طرح  با شعار تلاش همگانی برای بهبود رفتارهای ترافیکی از 28 اسفند تا 14 فروردین انجام می‌شود. در این طرح  فضاهایی در مبادی ورودی و خروجی و محورهای پرتردد مستقر می‌شوند و با ایجاد فضای کودک، خیمه نماز و... بهانه برای توقف ساکنین ایجاد می‌کنند تا از این طریق ایمنی سفر را افزایش دهند. اخیرا توسط معاونت پیشگیری دادستانی حرکت‌های خوبی در مسیر بلوار وکیل‌آباد و جاده سنتو انجام شده است و طرح پیشگیری از تصادفات در این معابر انجام می‌شود.
 
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی افزود: در تاریخ 19 الی 22 اسفند طرح مروجین سلامت توسط سازمان داوطلبان  اجرا و چادرهای اطلاع رسانی در شهر برپا می‌شود. در این طرح از شبکه‌های مجازی و حقیقی برای اطلاع‌رسانی بهتر استفاده می‌شود. هدف این طرح ارتقای آگاهی شهروندان به منظور پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری است.

احمدی با اشاره به سایر طرح‌های هلال احمر تصریح کرد: طرح فرشتگان رحمت و طرح ملی همای رحمت از دیگر طرح‌های ماست. در این طرح‌ها بسته‌های خوراکی و  پوشاک در میان افراد  بد سرپرست و بی سرپرست توزیع می‌شود.

وی در خصوص طرح خانواده آماده در مخاطرات با عنوان «خادم» عنوان کرد: در سال گذشته 24 هزار خانوار تحت آموزش قرار گرفتند و از دهه فجر 96 تا دهه فجر سال جاری به 64 هزار خانواده  آموزش دادیم. در این طرح مخاطرات پیرامونی خانواده‌ها بررسی می‌شوند و افراد ما حدود 7 بار به خانواده‌ها مراجعه می‌کنند و آموزش‌های لازم را ارائه می‌دهند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی تصریح کرد: روز گذشته 75 دستگاه خودرو نجات و 50 دستگاه لیفتراک در جمعیت هلال احمر کشور رونمایی شده است هنوز سهم تقسیم به استان‌ها اعلام نشده است. سال گذشته 74 دستگاه خودروی قدیمی خود را فروختیم و خودروی جدید وارد کردیم. هنووز ناوگان ما ناوگان سرپایی است.
 
احمدی درخصوص بودجه جمعیت هلال احمرعنوان کرد: در بودجه 97 کشور 500  میلیارد تومان برای جمعیت هلا‌ل حمر کشور در نظر گرفته شده است که 60 درصد آن باید برای توسعه ناوگان هوایی هزینه شود. بودجه سال گذشته هلال احمر کشور 400 میلیارد بوده که چیزی تخصیص نیافته است. بودجه سال جاری 500 میلیارد تومان بوده  که تاکنون 50 میلیارد اختصاص یافته، احتمالا 100 میلیارد تومان هم در روزهای آینده اختصاص خواهد یافت.

وی در خصوص پراکنش ست‌های نجات و ایستگاه‌های امداد ونجات گفت: 49 ایستگاه آتش‌نشانی در مشهد داریم که تمام آنها ست نجات لوکاس و وبِر دارند اما از 25 پایگاه ثابت ما فقط 17 پایگاه ست نجات دارند، البته کاربرد ست نجات در حوادث ترافیکی کم است.
 
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی افزود: از مشکلات جدی ما قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران است که  حدود 6 سال است که بلاتکلیف است. در تعداد حوادث جزء 5 استان اول کشور هستیم. تجربه نشان داده زلزله‌های بیش از 6 ریشتر هر 10 سال یکبار در خراسان رخ داده است.

وی با اشاره به اینکه «در تعداد بالگردها وضعیت خوبی داریم»،گفت: هلال احمراستان، سبزوار و اورژانس مشهد هر کدام یک بالگرد دارند. اورژانس‌های گناباد و تربت هم درحال گرفتن بالگرد هستند. اهمیت امداد هوایی در زلزله کرمانشاه مشخص شد.  1905 روستا کاملا تخریب شده بود و حجم خرابی را در 7 شهر کرمان داشتیم. 

احمدی خاطرنشان کرد: تعداد حوادث جاده‌ای ما  850 مورد بوده است  که از این تعداد 38مورد انحراف و برخورد با مانع،356 مورد تصادف، یک مورد حریق، 4 مورد نقص فنی داشته‌ایم.  بیشترین آمار مربوط به واژگونی با 455 مورد است. میانگین زمان اطلاع رسانی حوادث جاده‌ای از زمان وقوع حادثه تا اطلاع به جمعیت هلال احمر 7 دقیقه و 18 ثانیه است اما میانگین حضور در صحنه عملیات در حوادث جاده‌ای از زمان اطلاع به جمعیت تا حضور نیروها 10 دقیقه و 14 ثانیه و میانگین مدت زمان عملیات ما یک ساعت و 14 دقیقه است. میانگین کشوری در حوادث جاده‌ای 8 تا 12 دقیقه  و در حوادث شهری  زیر 8 دقیقه است که البته برای کلان‌شهرها این زمان به دلیل ترافیک، آرمانی است.

 وی در خصوص مهمترین مشکل جمعیت هلال احمر استان عنوان کرد: آگاهی مردم مهمترین مشکل ماست. آنها انگیزه‌ای برای دریافت خدمات و آموزش‌ها ندارند. رویکرد مردمبه حوادث و سوانح، توسعه‌ای نیست یعنی از قبل به آن فکر نمی‌کنند. برای همین طرح «خادم» را ایجاد کردیم و به سراغ مردم می‌رویم اما با این روند حدود 20 سال طول می‌کشد تا تمام مردم خراسان رضوی آموزش ببینند. 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: