• دوشنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-17914-5
  • خبرنگار : 15218
  • منبع خبر : ----

افزایش 100 تومانی بلیت اتوبوس در سال 97

شورای اسلامی شهر مشهد افزایش 100 تومانی قیمت بلیت اتوبوس در سال 97 را تصویب کرد. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، اعضای شورای شهر مشهد در نوزدهمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد که امروز در تالارشهر برگزار شد، در ذیل بررسی بودجه 97 سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد افزایش 100 تومانی قیمت بلیت‌های اتوبوس در مشهد را تصویب کردند.

بر این اساس بودجه 1873 میلیارد و 731 میلیون و 491 هزار ریالی سال 97 سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد که با کاهش 26 درصدی نسبت به سال گذشته مواجه بوده است تصویب شد.

علی‌اصغر نیشابوری، مدیر عامل سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد در این خصوص اظهار کرد: یکی از دلایل کاهش بودجه این سازمان این است که در سال 96 با الحاق بخش‌هایی از حومه شهر به محدوده شهر تعدادی از خطوط اتوبوس‌رانی حومه تبدیل به خطوط شهری شد، لذا درآمدها کاهش یافت، هم‌چنین بخشی از تراکنش‌ها به علت تراکنش‌های نقدی و فرار تراکنش کاهش یافته است.

وی با بیان این‌که «اولویت اول ما کاهش عمر ناوگان است»، ادامه داد: اولین خواسته مردم از شهرداری این است که اتوبوس‌های با کیفیت داشته باشیم. در سال آینده عمر ناوگان اتوبوسرانی از 7.5 سال به 6.2 سال کاهش خواهد یافت، البته در اصل عمر مفید اتوبوس‌ها باید 5 سال باشد.

نیشابوری با اشاره به این‌که «اعلام زمان دقیق رسیدن اتوبوس به ایستگاه یکی دیگر از برنامه‌های اتوبوس‌رانی در سال آینده است»، تصریح کرد: 150 ایستگاه مجهز به تجهیزات نمایش زمان رسیدن اتوبوس به ایستگاه هستند که در سال آینده ایستگاه‌های دیگری به این سیستم مجهز خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: حدود 3 میلیون تراکنش در سال در خطوط حومه داریم که در سال حدود 14 میلیارد تومان توسط شهرداری مشهد برای سرویس‌دهی در حومه یارانه پرداخت می‌شود که معادل چند برابر مبلغی است که در داخل شهر یارانه پرداخت می‌کنیم.

مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد با بیان اینکه «نرخ بلیت برای سال آینده باید حداقل 600 تومان باشد»، عنوان کرد: در غیر این‌ صورت بار سنگینی رابر دوش شهرداری ایجاد می‌کند. در گذشته یک‌سوم یارانه بلیت اتوبوس توسط دولت پرداخت می‌شد که در حال حاضر دولت این رقم را پرداخت نمی‌کند.

وی افزود: در سال 96 شهرداری مشهد 36 میلیارد تومان یارانه بلیت اتوبوس پرداخت کرد که با 7 میلیارد تومان افزایش در اصلاح بودجه، این رقم به 42 میلیارد تومان افزایش خواهد یافت. بر این اساس درخواست داریم تا در لایحه جداگانه‌ای افزایش 600 تومانی بهای بلیت اتوبوس به شورای اسلامی شهر پیشنهاد شود.

تبصره‌های بودجه سال آینده اتوبوس‌رانی که به تصویب شورای اسلامی شهر مشهد رسید به شرح زیر است:

- شهرداری مشهد مکلف است حداکثر ظرف مدت دو ماه گزارش بهای خدمات سازمان اتوبوسرانی به حومه شهر مشهد را تهیه و نسبت به تامین اعتبار هزینه مذکور از طریق مراجع ذیربط اقدام و نتیجه را به شورای شهر ارائه کند.

- شهرداری مشهد مقدس مکلف است آن دسته از خطوط اتوبوس‌رانی که میزان تراکنش روزانه آن‌ها کم‌تر از 350 تراکنش باشد، طی 6 ماه اول سال 97 به منظور جایگزینی آن با سرویس مینی‌بوس بخش خصوصی اقدام کند.

- بهای خدمات بلیت اتوبوسرانی در بخش سازمانی و خصوصی شهر مشهد با افزایش مبلغ 1000 ریالی و هم‌چنین برای خطوط و اتوبوس‌های حومه شهر افزایش نرخ بلیت بر اساس جدول پیوست آلبوم بودجه به تصویب رسید.

- شهرداری مشهد مکلف است با عنایت به کاهش 30 میلیارد ریالی ردیف پوشش هزینه‌های جاری در سازمان اتوبوس‌رانی نسبت به اعمال کاهش در ردیف‌های اعتباری بودجه سازمان اقدام و آلبوم را پس از انجام اصلاحات برای ممهور شدن به شورای اسلامی شهر ارسال کند

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: