• سه شنبه ۲۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۳۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9612-15290-5
  • خبرنگار : 15130
  • منبع خبر : ----

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی مطرح کرد؛

برگزاری جشن نوروزگاه در شهرهای گناباد، خواف و کلات در نوروز 97

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: جشن نوروزگاه علی‌رغم اینکه در مجموعه‌های تاریخی استان برگزار خواهد شد در سه شهر گناباد، خواف و کلات نیز به صورت ویژه برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، ابوالفضل مکرمی‌فر در حاشیه افتتاح اقامتگاه بومگردی «ریو» روستای هدف گردشگری ریاب شهرستان گناباد در جمع خبرنگاران، با بیان این مطلب اظهار کرد: این شهرستان‌ها ظرفیت‌های تاریخی، معنوی و آئینی کهنی داشته و ما در نظر داریم این آئین‌ها را در مورد نوروز زنده کنیم.

وی در خصوص وضعیت اقامتگاه‌های بومگردی در سطح خراسان‌ رضوی عنوان کرد: گناباد به عنوان یکی از شهرستان‌های پیشرو در بحث اقامتگاه‌های بومگردی در سطح استان مطرح بوده و استقبال خوبی نیز از آن شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی افزود: در حال حاضر از مجموع 73 اقامتگاه بومگردی فعال در سطح استان، موافقت اولیه 52 اقامتگاه صادر شده و 21 اقامتگاه نیز به بهره برداری رسیده است.

مکرمی‌فر ادامه داد: گناباد به لحاظ اینکه استقبال خوبی از اقامتگاه‌های بومگردی در آن شهر شده و شاهد حضور گردشگران داخلی و خارجی زیادی در این شهر هستیم این ظرفیت را داشته و از متقاضیان از نظر تسهیلات و مجوزات قانونی حمایت لازم را خواهیم کرد.

وی اظهار کرد: در شهر گناباد و نیشابور از سوی شورای عالی معماری شهرسازی به عنوان شهر ویژه تاریخی در استان خراسان رضوی شناخته شده و اعتباری برای این شهرها در نظر گرفته خواهد شد که طرح جامع مطالعاتی را از نگاه معماری و ویژگی‌های تاریخی مورد بررسی قرار دهند.

مکرمی فر در خصوص موضع میراث فرهنگی درباره حفاظت و احیای بافت‌های تاریخی اطراف حرم مطهر امام رضا(ع) نیز تصریح کرد: توافقی که با شهرداری منطقه ثامن صورت گرفته توافق خوبی بوده و قرار بر این است که بناهای تاریخی موجود در بافت ثامن با مشارکت میراث فرهنگی تملک، احیاء و مرمت شده و کاربری فرهنگی پیدا کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی خاطرنشان کرد: هم اکنون سه بنای تاریخی از سوی شهرداری منطقه ثامن خریداری شده و قرار است احیاء و مرمت شوند، ضمن اینکه خانه داروغه و خانه توکلی نیز مرمت شده و کاربری فرهنگی پیدا کرده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: