• سه شنبه ۲۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۹
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9612-11184-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان بازرسی خراسان رضوی:

بسیاری از ساختارها و رفتارهای دستگاه‌های اجرایی متناسب با مطالبات جامعه نیست

رئیس سازمان بازرسی خراسان رضوی با بیان اینکه یکی از وظایف و اهداف ما در انجام ماموریت ها شناسایی نقاط آسیب ها در ساختارهاست، تصریح کرد: بسیاری از ساختارها متناسب با وظایف و ماموریت ها و مطالبات امروز جامعه نیست. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان حجت الاسلام درویشیان صبح امروز در شورای اداری شهرستان مشهد در فرمانداری مشهد اظهار کرد: در اصل 174 قانون اساسی دو وظیفه مهم بر عهده سازان بازرسی است که یکی نظارت بر اجرای قوانین در همه دستگاه های کشور است. دومین وظیفه مهم نیز نظارت بر حسن جریان امور در دستگاه های اجرایی است. گاهی قانونی اجرا می شود ولی حسن جریان ندارد که این امر نیازمند نظارت است. بر این اساس قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور در سال 1360 تصویب شد و معنای نظارت و گستره آن در این قانون تشریح شده است.

وی ادامه داد: از مهم ترین رویکردهای سازمان بازرسی در طول سال های فعالیت آن پیگیری و اصلاح گرایی است. در فرمایشات مقام معظم رهبری نیز این امر تاکید شده که دستگاه های اجرایی باید از نظارت سازمان بازرسی استقبال کنند و نظارت را وسیله حسن نیت تعبیر کرده اند. موارد متعددی از اقدامات پیشگیرانه در دستور کار ماست که از جمله آن نظارت بر مناقصه ها و مزایده هاست.

دروریشان خاطرنشان کرد: اعتقاد داریم اگر اقدامات پیشگیرانه از سوی سازمان بازرسی، نهادهای نظارتی و مدیران دستگاه های اجرایی در دستور کار قرار گیرد، بسیاری از هزینه هایی که با آن مواجه هستیم و خسارت هایی که به کشور وارد می شود، کاهش پیدا می کند. 

رئیس سازمان بازرسی خراسان رضوی با بیان اینکه یکی از وظایف و اهداف ما در انجام ماموریت ها شناسایی نقاط آسیب ها در ساختارهاست، تصریح کرد: بسیاری از ساختارها متناسب با وظایف و ماموریت ها و مطالبات امروز جامعه نیست. تشکیلات، امکانات و نیروها با انتظارات متناسب نیست. به عنوان نمونه دستگاهی 56 وظیفه دارد ولی امکانات آن تنها برای 20 وظیفه کفایت می کند.

وی افزود: این مساله در حوزه رفتارها نیز صادق است. گاهی ساختار متناسب است ولی امکان برخی فرایندها و رفتارها نیازمند اصلاح است و نیازی به اصلاح قانون ندارد. بخش قابل توجهی از مشکلات ما ناشی از همین آسیب های رفتاری است. یکی از این آسیب ها عدم آشنایی مدیران و مسئولانی که لازم است از برخی قوانین و مقررات مطلع باشند، است. بخش قابل توجهی از پرورنده ها مربوط به این آسیب است.

درویشیان عنوان کرد: در یک دستگاه در یک سال 140 مورد مشمول منع تصدی گری بیش از یک شغل شدند در حالی که این امر جرم است و آن ها این را نمی دانستند. باید یک مدیر قوانین عمومی مورد اطلاع همه دستگاه ها را بداند. این نیاز وجود دارد که این مقررات مرور شود و جلسات آموزشی در ادارات برگزار شود.

رئیس سازمان بازرسی خراسان رضوی با بیان اینکه یکی دیگر از آسیب هایی که برخی پرونده های ما را شامل می شود، ناشی از عدم انجام وظیفه نظارتی مدیران است، گفت: نظارت بر زیرمجموعه نه به معنای عدم اعتماد به آن است بلکه برای هدایت و اعمال مدیریت صحیح و جلوگیری از انحراف آن مجموعه و نیز حفظ سرمایه انسانی است. مدیران دستگاه های اجرایی سرمایه های این کشور هستند. خدا می داند که اصلا راضی نیستیم که کسی تخلفی بکند. 

وی بیان کرد: در موارد مختلفی مانند ساخت و سازهای غیرمجاز، تغییر کاربری ها و مصرف تسهیلات بانکی این موارد دیده شده است. مقام معظم رهبری در این خصوص فتوا دارند که اگر تسهیلاتی را در غیر مورد آن هزینه شود، این امر خلاف شرع است و این فرد مفسد است که باید تعقیب گردد.

رئیس سازمان بازرسی خراسان رضوی اظهار کرد: آسیب دیگری که وجود دارد، عدم هماهنگی و بخشی نگری از استفاده از ظرفیت های استان به ویژه شهر مشهد است. نگاه های درون دستگاهی و منافع دستگاه های خاص نباید باعث شود از این ظرفیت بزرگ خصوصا در حوزه گردشگری استفاده نگردد. 2500 اثر تاریخی در استان ما وجود دارد. اگر برخی کشورها یکی از این موارد را در اختیار داشتند، درآمد آن ها از نفت ما بیشتر خواهد بود. این امر نیازمند هماهنگی و برنامه ریزی و حرکت سریع تر است. ما برای استفاده از این ظرفیت ها نیازمند اصلاح برخی ساختارها هستیم.

درویشیان گفت: در حوزه بهداشت و درمان، گردشگری، بانک، بیمه، دستگاه های اجتماعی و... آسیب های زیادی داریم که بخشی ساختاری بوده و بخش قابل توجهی رفتاری است. توصیه ما این است که آشنایی با قوانین و مقررات، خصوصا اسناد بالادستی، در دستور کار دستگاه های اجرایی قرار گیرد. عدم سوءنیت در مسایل مالی موجب پیگیری تخلف نیست. همچنین عدم دخالت سیاسی در عزل و نصب ها بسیار اهمیت دارد. 

وی با اشاره به فرارسیدن ایام نوروز تاکید کرد: همه دستگاه های خدماتی که بیشتر زوار با آن سروکار دارند، اهتمام بیشتری داشته باشند تا کمترین مشکل را در خدمت رسانی داشته باشیم. این آمادگی وجود دارد که اگر مدیری و دستگاهی ابهامی در قوانین و مقررات داشت، آن را منعکس کند تا بررسی و کمک شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: