• سه شنبه ۲۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-15086-5
  • خبرنگار : 15160
  • منبع خبر : ----

روش جدید برای تشخیص اشیاء پنهان در پشت اجسام

دانشمندان موفق به ساخت حسگر جدید برای شناسایی اشیاء پنهان در زوایا به کمک فناوری لیزر شدند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از ساینس‌دیلی، در آینده نزدیک خودروهای خودران قادر به تشخیص اشیاء پنهان در زوایا خواهند شد. با این فناوری حتی قبل از اینکه راننده اشیاء را با چشم ببیند، رایانه خودرو ضمن اعلام هویت هر جسم، خطر احتمالی را نیز بررسی می‌کند.

در حال حاضر فناوری خودروهای خودران به مرحله‌ای از هوشمندی دست‌یافته که بتواند بدون حضور راننده پشت فرمان، خودرو را با رانندگی قانون‌مدار سایر رانندگان به صورت سالم به مقصد برساند.

مشکل فعلی فناوری خودورهای خودران، ضعف در تشخیص و واکنش اجسام موجود در حاشیه مسیر است. مثلا یک راننده می‌تواند بر اساس تجربه واکنش عابران پیاده را هنگام عبور از خیابان پیش‌بینی کند، اما هنوز فناوری رایانه به این مرحله از خودکفایی نرسیده است.

یکی از اساسی‌ترین مشکلات موجود در فناوری خودروهای خودران، مسئله تشخیص اشیاء در پشت اجسام و یا موانع است که خوشبختانه این مشکل نیز با فناوری جدید تشخیص لیزری برطرف خواهد شد.

گوردون وتزتین، استادیار مهندسی الکترونیک دانشگاه استنفورد گفت: فناوری تشخیص اشیاء و اجسام پنهان در پشت موانع، تنها با مطالعه بر روی حسگرهای لیزری میسر خواهد شد.

وی در ادامه افزود: اگرچه این فناوری در عمل شبیه جادو است، اما خوشبختانه تیم تحقیقاتی ما برای اولین‌بار این سری از حسگرها را در آزمایشگاه تولید کردند.

تشخیص اجسام پنهان در زوایا و پشت موانع یک دانش میان رشته‌ای بین مهندسی الکترونیک و مهندسی رایانه و طراحی سیستم‌های الگوریتمیک نوین است. در واقع با ترکیب این سه فناوری می‌توان اجسام را از میان تصویر کم کیفیت حاصل از حسگر لیزری تشیخیص داد و در ادامه به کمک الگوریتم هوش مصنوعی همراه با فناوری یادگیری ماشینی، عملکرد و واکنش اجسام و همچنین میزان خطر احتمالی را بررسی کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: