• سه شنبه ۲۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-15186-5
  • خبرنگار : 15096
  • منبع خبر : ----

چسب زخم سازگار با محیط‌زیست

محققان چسب‌های هیدروژل فوق‌العاده قوی و منعطفی برای بستن زخم‌های داخلی تولید کردند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از فیز، استفاده از چسب زخم یک راه موثر برای توقف خونریزی در زخم‌های پوستی است، اما ممکن است خونریزی داخلی همچنان ادامه داشته باشد.

چسب‌های جراحی، اغلب در داخل بدن به جای استفاده از روش‌های سنتی مثل بخیه استفاده می‌شوند و زمان بستری بیمار و عوارض ناشی از آن را در بیمارستان کاهش می‌دهند.

چسب جراحی موثر باید قوی، انعطاف‌پذیر و غیرسمی بوده و قابلیت تحرک داشته باشد، اما در حال حاضر، هیچ چسبی در دسترس نیست که همه این خواص را داشته باشد.

از این رو، محققان موسسه Wyss  در دانشگاه هاروارد، یک چسب جدید هیدروژل فوق‌العاده قوی سازگار با محیط‌زیست و انعطاف‌پذیر طراحی کردند که در بافت‌های پویا و با وجود خون هم می‌چسبد.

هیدروژل خود ترکیبی از دو پلیمر مختلف است: عصاره جلبک دریایی به نام آلژینیک اسید که برای غلیظ شدن استفاده می‌شود و پلی آکریل آمید، که ماده اصلی در لنزهای نرم است.

 هنگامی که این پلیمرهای نسبتا ضعیف با یکدیگر آمیخته می‌شوند، نوعی شبکه مولکولی ایجاد می‌کنند که سختی بسیار زیاد و انعطاف‌پذیری برای یک ماده هیدروژل را در مقایسه با غضروف طبیعی بدن دارد.

و هنگامی که با یک لایه چسبنده حاوی مولکول‌های پلیمری مثبت(کیتوزان) ترکیب می‌شود، ماده هیبریدی حاصل، قابلیت اتصال به بافت را بسیار بیشتر از هرچسب دیگری دارد و کشش آن 20 برابر طول اولیه است و قابلیت چسبیدن به سطوح متحرک مانند قلب را هم دارد.

این چسب هیدروژل تحمل سه برابر کشش بهترین نمونه چسب پزشکی فعلی را دارد.

چسب هیدروژل دارای کاربردهای بسیاری در زمینه پزشکی است و به عنوان یک پچ در اندازه مورد نظر برای بافت‌هایی مانند استخوان، غضروف، تاندون یا پلورا(پرده جنب در ریه) یا به عنوان یک روش تزریقی برای آسیب‌های عمیق‌تر به  کار می‌رود.

همچنین می‌تواند برای اتصال دستگاه‌های پزشکی به بدن، مانند یک محرک برای حمایت از عملکرد قلب استفاده شود. این در حالی است که این ساختار می‌تواند در طول زمان در بدن جذب شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: