• سه شنبه ۲۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-18914-5
  • خبرنگار : 15180
  • منبع خبر : ----

بچه‌دار شدن و اوضاع اقتصادی چه ارتباطی با هم دارند؟

آمریکایی‌ها در شرایط خوب اقتصادی بیشتر تمایل به بچه‌دار شدن دارند. محققان بر این باورند که نرخ بارداری می‌تواند شاخص قابل اعتمادی برای پیش‌بینی وضعیت اقتصادی جامعه باشد. به این معنا که با توجه به کاهش میزان بارداری می‌توان رکودهای اقتصادی را در آینده پیش‌بینی کرد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از هیدن برین، محققان بر این باورند که ارتباط بین اوضاع اقتصادی و تمایل مردم به بچه داشتن به قدری نزدیک است که می‌توان از نرخ بارداری به عنوان روش جدیدی برای پیش‌بینی رکودهای اقتصادی استفاده کرد. تحقیقات علوم اجتماعی نشان می‌دهد که می‌توان با توجه به این شاخص، اوضاع اقتصادی را در آینده تخمین زد.  

اقتصاددان‌ها مدت‌ها می‌دانستند که بین وضعیت اقتصادی و تعداد متولدین در یک کشور ارتباط مستقیمی وجود دارد. معمولا مردم زمانی تصمیم به بچه‌دار شدن می‌گیرند که اوضاع خوب باشد و در شرایط بد این مسئله را به تعویق می‌اندازند. اقتصاددان‌ها به ارتباط بین نرخ زادآوری و اوضاع اقتصادی، موافق‌دوری می‌گویند که یعنی دو روند با هم افزایش یا کاهش پیدا می‌کنند.

محققان با آنالیز بیش از 100 میلیون تولد بین سال‌های 1989 و 205 و بررسی گواهی‌های تولد و اطلاعات اقتصادی دریافتند که بین میزان بارداری و سه رکود اقتصادی اخیر در آمریکا ارتباطی وجود دارد که صرفا یک ارتباط موافق‌دوری نیست بلکه چیزی است که می‌توان آن را پیش‌ادواری نامید. این یعنی که مردم پیش از این که مطالبی را در اخبار بخوانند، حس می‌کنند چیز بدی قرار است اتفاق بیفتد یا تجربه منفی در زندگی‌شان در راه است.

محققان می‌گویند منظور این نیست که مردم از نوعی قدرت ذهنی یا روحی برخوردارند. بلکه اگر رکود اقتصادی را چیزی مثل زلزله، غیر قابل پیش‌بینی در نظر بگیریم، می‌توان گفت لرزش‌های اولیه‌ای وجود دارد که مردم می‌توانند آن‌ها را درک کنند. شاید فقط چیزهایی بشنوند درباره این که قرار است برای شرکت شان اتفاقاتی بیفتد و شاید این اطلاعات فقط در حین صحبت با کارمندان یا همکاران دستگیرشان شود. در هر حال، مردم وقتی برای خانواده‌شان تصمیم می‌گیرند این اطلاعات را با دقت به حساب می‌آورند و سعی می‌کنند درست‌ترین تصمیم را اخذ کنند.  

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: