• سه شنبه ۲۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-15686-5
  • خبرنگار : 15096
  • منبع خبر : ----

چرا خاطرات سال‌های اول زندگی را به یاد نداریم؟

محققان دریافتند که خاطرات مغز در دوران کودکی غیر قابل دسترس هستند، زیرا مغز در حال تغییر است و نورون‌های جدید در هیپوکامپ رشد می‌کنند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از دیلی‌میل، بیشتر خاطرات دوران کودکی در طول فرآیند رشد مغز در بزرگسالی از بین می‌روند، زیرا نورون‌ها به طور مداوم تغییر می‌کنند. 

 اکثر افراد خاطرات کمی از دوران کودکی و سن کمتر از چهار یا پنج سالگی خود به یاد دارند، اما چرا افراد از خاطرات خود تا قبل از سن خاصی چیزی به یاد ندارند و یا اگر به یاد دارند، بسیار اندک است.

محققان پیش از این معتقد بودند  فراموشی دوران کودکی (Childhood amnesia) که زیگموند فروید آن را نامگذاری کرد به این معناست که کودکان قبل از هفت ‌سالگی چیزی به یاد ندارند. 

با وجود اینکه این نظریه از بین نرفته است، اما مطالعات نشان می‌دهد کودکان از سال‌های اولیه زندگی هم خاطراتی دارند، هرچند کوتاه‌مدت باشد.

یافته‌های محققان  نشان داد کودکان پنج ساله می‌توانند 80 درصد چیزهایی که در سه سالگی تجربه کرده‌اند را به یاد آورند، اما تنها نیمی از آنها تا هفت سالگی حفظ می‌شود.

دانشمندان دریافتند مغز در دوران کودکی اطلاعات زیادی را در زمان بسیار کوتاهی دریافت می‌کند، با این حال منطقه‌ای از مغز که اطلاعات را در هیپوکامپ ذخیره می‌کند تا نوجوانی در حال رشد است و تغییر می‌کند و همین عاملی برای فراموشی خاطرات در این سن است.

در نهایت، مدار مغزی با بافت چربی پوشانده شده و خاطرات به صورت طولانی‌مدت ماندگار می‌شوند.

پاتریشیا بائر از محققان امریکایی و از متخصصان برجسته در این زمینه اظهار کرد: خاطرات دوران کودکی به طور کامل از بین نمی‌رود، اما بسیار کمرنگ می‌شود.

محققان اظهار کردند: مغز در دوران کودکی منعطف و نرم است، به این معنی که اطلاعات را جذب می‌کند، با این‌ حال بخشی از مغز که اطلاعات را حفظ می‌کند، هنوز در حال رشد است و تغییر می‌کند. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: