• سه شنبه ۲۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-11584-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان رضوی:

یکی از چالش‌های اصلی بازار کار فقدان مهارت نیروی کار است

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی در خراسان رضوی گفت: یکی از چالش‌های اصلی بازار کار امروز در کنار مشکل فرهنگ کار، بحث فقدان مهارت نیروی کار است. ما نمی‌توانیم علی‌رغم فرصت‌های شغلی در بخش خصوصی به این مورد پاسخ دهیم.

به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، محمد سنجری در شورای اداری شهرستان در فرمانداری مشهد اظهار کرد: اشتغال به عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی مسئولان نظام در جامعه مطرح بوده و در سخنان و فرمایشات مقام معظم رهبری و سیاست‌گذاری‌های کلان ایشان نیز توجه به بحث اشتغال جزو اولویت‌هاست.

وی افزود: امروز یک چالش و مشکل اصلی خانواده‌ها بحث بیکاری جوان‌ها مخصوصا جوان‌های فارغ‌التحصیل است که به عنوان سرمایه‌های فرهنگی این مملکت درگیر هستند و ما نتوانستیم از ظرفیت آن‌ها در جهت توسعه کشور استفاده کنیم.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: از ابتدای نامگذاری سال 96 در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برنامه‌ریزی لازم در حوزه‌های مختلف برای تحقق شعار سال انجام شد. یکی از ارکان اشتغال در قالب بسته فراگیر اشتغال با برنامه‌های متنوع و متعددی در آن ستاد تصویب و به استان‌ها ابلاغ و از ابتدای سال 96 برنامه‌های لازم در حوزه‌های مختلف انجام شد. اشتغال و امتیاز بسته فراگیر اشتغال این است که تقریبا تمام نیازی که در بخش‌های مختلف متقاضیان دارند را دیده است.

سنجری با بیان اینکه یکی از چالش‌های اصلی بازار کار امروز در کنار مشکل فرهنگ کار، بحث فقدان مهارت نیروی کار است، عنوان کرد: ما نمی‌توانیم علی‌رغم فرصت‌های شغلی در بخش خصوصی به این مورد پاسخ دهیم به این دلیل که نیروی کار ما مهارت لازم و مورد نیاز بازار کار را ندارد. به همین جهت نیاز بود که دولت در تدوین بسته فراگیر اشتغال تمام نیازها را دیده و تمام اقشار را مدنظر قرار دهد.

وی ادامه داد: همچنین اشتغال افرادی که توان خروج از منزل را ندارند و می توانند درون منزل کار کنند نیز مدنظر است. افراد آسیب‌پذیر جامعه نیز مطرح هستند. در کنار آن بحث اشتغال روستائیان و بنگاه‌های اقتصادی موجود و افراد متقاضی سرمایه گذاری در حوزه اقتصادی نیز وجود دارد. به همین دلیل ما در قانون برنامه ششم ظرفیت‌های خوبی در حوزه‌های مختلف و در راستای وظایف سازمان‌های مختلف در رابطه با اشتغال و در کنار آن‌، سیاست‌های کلان اشتغال را ایجاد کردیم.

سنجری افزود: 13 بندی که مقام معظم رهبری ابلاغ کردند، در سایر سیاست‌های کلان به آن توجه شده است. در قانون بودجه 96 نیز تبصره‌های مختلفی وجود داشت. در همین راستا برنامه‌ها متنوع با اسناد بالادستی تقدیم و ابلاغ شد. ریل‌گذاری و بستر این کارها در سال 96 فراهم و شرایط برای کار جهادی در سال 97 ایجاد شده است. لایحه بودجه دولت نیز به صورت خاص و ویژه به بحث اشتغال در سال 97 پرداخته است. تمام توان و تلاش ما این است که تا پایان فروردین بعد از تصویب لایحه بودجه ضرورت‌های آن را احصا کنیم. هدفگذاری منطقی و درست و تقسیم‌کار معقولی برای تمام دستگاه‌ها انجام خواهیم داد.

 مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان رضوی بیان کرد: از ابتدای سال 97 حوزه هایی که منابع مالی به آن‌ها ابلاغ شده اما هنوز منابع جذب نشده که تا پایان تیر ماه تمام سیستم بانکی و موسسات عامل مکلف پرداخت تسهیلات هستند. باید با قوت و جدیت هم تا باقی مانده سال و هم ابتدای سال 97 تا پایان خرداد عملکرد و تعهدات سال 96 را پیگیری کنیم. 

سنجری در خصوص طرح‌های دولت در زیمنه ایجاد اشتغال تصریح کرد: یک طرح مهارت‌آموزی در محیط واقعی کار است. هدف اصلی نظام استاد-شاگردی در غرب بوده  اما خلاء‌های قانونی داشت که اصلاح شد. در این طرح به جای اینکه امروز جوینده کار در آموزش فنی و حرفه‌ای آموزش ببیند، دولت این مجوز را داده که با معرفی فنی و حرفه‌ای به کارگاه برود و در محیط واقعی آموزش ببیند. امتیاز این طرح این است که می‌توانیم مشاغل سنتی را احیا کنیم و صنوفی که نیاز به نیروی انسانی، شاغل و مهارت‌آموز دارند اما به دلیل مشکلات قانون کار و اجتماعی این اجازه را پیدا نکردند، این فرصت برای آنها فراهم می‌شود.
 
وی ادامه داد: طول دوره بین 4، 6 و حداکثر 9 ماه تعریف شده که در این مدت مشمول قانون کار و تامین اجتماعی نمی‌شوند. به این طریق می‌توانیم هم بستر را فراهم کنیم و هم نیروی انسانی مهارت را فرا بگیرد و مهم‌تر از همه اعتماد به نفس افزایش پیدا کند و زمینه اشتغال فراهم شود.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با اشاره به طرح کارورزی فارغ التحصیلان، خاطرنشان کرد: در این طرح ویژه دولت هزینه‌ای را تحت عنوان کمک هزینه کارورزی پرداخت می‌کند. افراد فارغ‌التحصیل دانشگاه در هر بنگاه اقتصادی که حداقل دو نفر کارگر بیمه شده وآمادگی به جذب فارغ التحصیل را داشته باشد، می‌تواند به عنوان کارورز بین 4 تا 9 ماه در مجموعه مشغول به کار شود. در این مدت مشمول قانون کار و تامین اجتماعی نیستند.

وی افزود: امتیازی که دولت پیش‌بینی کرده این است که در مدت کارورزی دولت بیمه مصدومیت آن فرد را پذیرفته است. در کارورزی فارغ التحصیلان دولت بین 270 تا 310 هزار تومان در این مدت حق الزحمه پرداخت می‌کند اما یک امتیاز خوب این است که بعد از انقضای کارورزی اگر واحد پذیرنده و یا بنگاه اقتصادی نسبت به جذب کارورز اقدام کند به مدت دو سال از پرداخت سهم بیمه کارفرما معاف است.

سنجری در خصوص بحث اشتغال خانگی، عنوان کرد: برای افرادی که توان بیرون رفتن ندارند و برای کاهش هزینه‌های تولید و حمایت و استفاده از تمام ظرفیت‌های نیروهای فعال در کانون خانواده، ظرفیت خوبی است. بعد از صدور مجوز فرد می‌تواند در درون منزل براساس 320 بسته ای که در ستاد مشاغل خانگی کشور مصوب شده، فعالیت کند. 

وی افزود:مزیت طرح این است که بعد از صدور مجوز تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت می‌کنیم و افراد می‌توانند به صورت مستقل کار کنند و یا به عنوان پشتیبان باشند. اگر بتوانند از افرادی که در زمینه‌هایی مهارت دارند حمایت کرده و محصولات آن‌ها را خریداری کند، ما می توانیم تسهیلات تا سقف 100 تا 150 میلیون تومان قرض‌الحسنه پرداخت کنیم. ما 41 میلیارد تومان در استان منابع داریم که حدود 70 درصد جذب شده است. 6 دستگاه متولی صدور مجوز مشاغل خانگی نیز داریم.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با اشاره به اینکه طرح روستا تعاون در راستای توسعه تعاون هدف‌گذاری شد، تصریح کرد: نگاهی که روستا تعاون دارد، تشکیل تعاونی‌ها در کانون‌های جمعیتی متناسب با ظرفیت‌هایی که دربخش‌های مختلف دارند، است. ما این کار را در استان شروع کردیم. تعهد ما 136 روستا بود و تاکنون 159 روستا شناسایی شده است.

سنجری در رابطه با بحث تبصره 18، گفت: بحث پرداخت تسهیلات به بنگاه های اقتصادی در قالب سرمایه در گردش، توسعه به ایجاد بنگاه های جدید است.  دولت منابع مالی را برای کارفرما و سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند. بخشی از یارانه تسهیلات را دولت پذیرفته و بین 2 تا 7 درصد متناسب با اجرای طرح این یارانه را فراهم می‌کند. از این محل استان 1800 میلیارد تومان منابع و تسهیلات دارد. 

وی ادامه داد: بحث آخر قانون حمایت از ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی است. منابع و اعتبارات در مرحله اول محدود است و 213 میلیارد تومان بیشتر نیست. این اعتبارات در مناطق مرزی و عشایری 4 درصد، در مناطق محروم 6 درصد و سرمایه در گردش 10 درصد است . هم در شهرهای زیر 10 هزار نفر و هم در نواحی صنعتی روستایی سرمایه‌گذاری می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: