• سه شنبه ۲۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-19414-5
  • خبرنگار : 15186
  • منبع خبر : ----

شورای شهر مشهد تصویب کرد؛

افزایش قیمت بلیت مترو

شورای شهر مشهد افزایش 100 تومانی قیمت بلیط مترو را تصویب کرد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، امروز در بیستمین جلسه علنی شورای شهر مشهد  که در تالار شهر برگزار شد، بودجه سال آینده شرکت بهره برداری قطارشهری به تصویب رسید. این مصوبه تبصره‌های اختصاصی هم داشت که یکی از موارد آن افزایش 100 تومانی بلیت مترو و افزایش 200 تومانی بلیت تک نفره مترو  از اردیبهشت سال آینده است.

بر اساس این مصوبه بودجه سال 97 شرکت بهره برداری قطارشهری  مشهدکه از حیث منابع به مبلغ 863.898.800.000 (هشتصد و شصت و سه میلیارد و هشتصد و نود و هشت میلیون و هشتصد هزار ریال) و از حیث مصارف به مبلغ 863.898.800.000 (هشتصد و شصت و سه میلیارد و هشتصد و نود و هشت میلیون و هشتصد هزار ریال) که منابع و مصارف نسبت به بودجه سال گذشته 18 درصد افزایش داشته است، با رعایت تبصره های زیر و به شرح آلبوم پیوست ممهور به مهر شورای اسلامی شهر به تصویب رسید. 

تبصره‌های اختصاصی:

- شهرداری مشهد مقدس مکلف است الگوی مناسب واگذاری غرفه‎های تجاری شرکت بهره‎برداری قطارشهری را حداکثر ظرف مدت دو ماه به کمیسیون مشترک حمل و نقل و برنامه‎ و بودجه و فن‌آوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس ارائه و به تایید برساند. 
- افزایش مبلغ 1000 ریال به بهای خدمات (بلیت) قطارشهری مشهد مقدس به تصویب رسید.
- شهرداری مشهد مقدس مکلف است در راستای هوشمند سازی و افزایش بهره‌وری امکانات ، روش‌های نوین پرداخت کرایه (بر اساس مسافت،‌ زمان، ایام خاص و ...) را حداکثر ظرف مدت سه ماه به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس ارائه نماید.
- شهرداری مشهد مقدس مکلف است در زمان هایی که خدمات رایگان به شهروندان و زائران ارائه می نماید، با مجوز شورای اسلامی شهر معادل ریالی آن را در ردیف کمک به مردم و اشخاص پیش بینی و اثرات بهای تمام شده آن را در اصلاح بودجه لحاظ نماید.

قیمت بلیت مترو عادلانه می‌شود

همچنین در این جلسه وحید مبین‌مقدم، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری قطارشهری مشهد اظهار کرد: برای سال 97برنامه‌ریزی شده است که اتصال خط یک و دو  مترو را داشته باشیم. شبکه حمل و نقل زمانی مفهوم خود را پیدا می‌کند که به صورت شبکه فعالیت داشته باشد. انتظار داریم با اتصال خط یک  و دو مترو به یکدیگر جهشی در افزایش مسافر داشته باشیم و تعداد مسافران ما از41  میلیون به 50  میلیون مسافر برسد.

وی ادامه داد: در حال حاضر 20 رانت قطار در خط یک داریم که افزایشی در سال آینده نخواهد داشت اما در خط دو قطار شهری هفت رانت قطار را تحویل گرفته‌ایم که این تعداد در سال 97 به 20 دستگاه خواهد رسید. کل قرارداد ناوگان خط دو 20 دستگاه قطار و 100 دستگاه واگن است که 13 واگن باقی مانده را  همتحویل خواهیم گرفت و با بهره‌برداری از این واگن‌ها سرفاصله زمانی قطارها کاهش پیدا خواهد کرد.


مبین‌مقدم افزود: از دیگر برنامه‌های ما برای سال آینده دریافت کرایه به صورت عادلانه است طرح این موضوع آماده شده و به شورا تقدیم خواهد شد. در حال حاضر قیمت بلیت مترو 550 تومان است و مسافران با طی هر مسیری 550 تومان پرداخت می‌کنند. با توجه به شکل‌گیری شبکه حمل و نقل شاید عادلانه‌تر این باشد که سیستم دریافت کرایه عادلانه را پیاده ساز ی کنیم. این طرح  می‌تواند بر مبنای روش‌های مختلفی همچون تعداد ایستگاه طی شده، مسافت طی شده و ... باشد. این طرح در سال 97 اجرایی می‌شود.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری قطارشهری مشهد  خاطرنشان کرد:  در سال آینده و به عنوان اولین شهر در کشور سامانه بهره‌برداری خودکار از قطار  را اجرا خواهیم کرد. در این سامانه  حتی اگر راهبر وجود نداشته باشدقطار به صورت خودکار می‌تواند تردد کند و جابجایی مسافر انجام شود. اما ما با توجه به مسائل روانی ومشکلات احتمالی، راهبرها را داخل قطار داریم. در منطقه خاورمیانه تعداد انگشت‌شماری این سیستم را اجرا می کنند. این سیستم ضامن امنیت   و سلامتی مسافرین و همچنین خود سیستم است.

وی بیان کرد: سامانه‌دیگری هم در سال آینده به بهره‌برداری خواهیم رساند. با این سامانه کنترل نظارت بر تجهیزات را مخصوصا در مواقع بحرانی خواهیم داشت.  همچنین به دنبال  ترویج فرهنگ استفاده از حمل و نقل شهری هستیم. برنامه‌ریزی کرده‌ایم که بیشتر، نونهالان و نوجوانان  را تشویق به استفاده از حمل و نقل عمومی کنیم. 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: