• سه شنبه ۲۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-20014-5
  • خبرنگار : 15218
  • منبع خبر : ----

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار مشهد:

امیدواریم مشکل استفاده بانوان از دوچرخه حل شود

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار مشهد گفت: متاسفانه خانم‌های ما در استفاده از دوچرخه دچار معذوریت‌هایی هستند که امیدواریم بتوانیم آن را حل کنیم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، وحید برکچی در نشست خبری نوروزی معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری مشهد که امروز در شهرداری مرکز برگزار شد، با اشاره به عدم استقبال شهروندان از سامانه دوچرخه‌های عمومی در سطح شهر،  اظهار کرد: شبکه حمل‌ونقل دوچرخه ما به علت مشکلاتی که در عرض پیاده‌روها و سواره‌روها در سطح شهر وجود دارد به صورت کامل ایجاد نشده است. بر این اساس برنامه داریم که یک طرح ویژه را به صورت پایلوت مناطق 9 و 11 شهرداری مشهد اجرا کرده و شبکه دوچرخه سورای را در این مناطق اجرا کنیم و سپس آن را به سایر مناطق گسترش دهیم، چراکه این منطق این پتاسیل را دارند که شبکه دوچرخه سورای را در آن‌ها ایجاد کنیم

وی با بیان این‌که «هم‌اکنون بیش از 1 میلیون دوچرخه در سطح شهر مشهد داریم»، ادامه داد: با این وجود این نوع حمل‌ونقل به دلیل عدم پیوستگی شبکه معابر و عدم امکان هم‌زمان بهره‌برداری از طریق دوچرخه و بعد حمل‌ونقل عمومی به کار گرفته نمی‌شود و مردم اکثرا از دوچرخه به عنوان یک وسیله ورزشی و تفریحی استفاده می‌کنند.

برکچی تصریح کرد: برای حل این موضوع طرحی را در دست بررسی داریم که افرادی که از دوچرخه و حمل‌ونقل عمومی بیش‌تر استفاده می‌کنند تشویق و آن‌هایی که استفاده نمی‌کنند، تنبیه شوند. هرچند که خانم‌های ما در استفاده از این مد حمل‌ونقل دچار معذوریت‌هایی هستند که امیدواریم بتوانیم آن را حل کنیم.
 
وی با اشاره به تمهیدات سازمان اتوبوس‌رانی برای نوروز، عنوان کرد: از مجموع 6 میلیون سفر روزانه شهری در مشهد حدود 1 میلیون جابه‌جایی مسافر از طریق سازمان اتوبوس‌‌رانی انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بر این اساس از 16 اسفند یک ساعت به سرویس‌دهی اتوبوس‌ها در شهر اضافه شد و هم‌اکنون اتوبوس‌رانی از 6 تا 21:30 سرویس‌دهی انجام می‌دهد. هم‌چنین با همکاری که با آستان قدس رضوی و پلیس راهور صورت گرفته است تا پیش از سال نو در میدان فردوسی مکانی برای پارک سوار افتتاح خواهیم کرد تا شهروندان از آن‌جا با اتوبوس به حرم مطهر رضوی منتقل شوند که این اقدام خواهد توانست خدمات ویژه‌ای به زائران و مجاوران در ایام نوروز ارائه دهد.

برکچی تصریح کرد: با بهره‌برداری از 210 دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس عمر ناوگان اتوبوس‌رانی از متوسط 7.5 سال به 6 سال کاهش پیدا کرد که این یک کار بزرگی بود که پیش از سال انجام گرفت و امیدواریم با اضافه شدن این ناوگان خدمات بهتری ارائه دهیم.

وی با بیان این‌که «یکی دیگر از فعالیت‌های اتوبوس‌رانی سرویس‌دهی ویژه به محل اسکان زائران و سرویس‌دهی دربستی است»، خاطرنشان کرد: هم‌چنین ما برای روزهای اول سال و روز طبیعت ناوگان اتوبوس‌رانی را به صورت ویژه افزایش خواهیم داد و چیزی حدود 350 دستگاه در این روزها به ناوگان اتوبوس‌رانی اضافه خواهد شد. 


معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار مشهد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت‌های قطارشهری در نوروز، عنوان کرد: هم‌اکنون روزانه 120 هزار نفر با خط1 قطارشهری جابه‌جا می‌شوند. در ایام نوروز ساعات خدمت‌رسانی را از 28 اسفند تا اول فرودین‌ماه و روز طبیعت از ساعت 6 تا 11 افزایش یافته و علاوه بر آن سرفاصله رسیدن قطارها به ایستگاه از 7 دقیقه به 4 دقیقه کاهش خواهد یافت. هم‌چنین در خط 2، ساعات خدمت رسانی 2 ساعت افزایش خواهد یافت و از 6  صبح تا 3 بعدازظهر خواهد بود و به مرور با اضافه شدن واگن‌های جدید سرفاصله رسیدن قطارها به ایستگاه  از 20 دقیقه به 10 دقیقه کاهش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه «هم‌اکنون تست خط2 برای اتصال به خط1 در حال انجام است»، گفت: ساخت‌وساز دو ایستگاه سعدی و شریعی انجام شده و اقدامات نهایی برای افتتاح این دو ایستگاه در حال انجام است تا بتوانیم در اولین فرصت خط2 را به خط1 متصل کنیم.

برکچی هم‌چنین با اشاره به تمهیدات سازمان تاکسی‌رانی شهرداری مشهد برای نوروز، تصریح کرد: حدود 13 هزار و 500 تاکسی زرد و بیش از 25 هزار تاکسی در قالب‌های دیگر در سطح شهر مشهد فعالیت دارند. در ایام نوروز100  دستگاه ون نیز در اطراف حرم به زائران و مجاوران خدمات‌سانی خواهند کرد.

وی با اشاره به نظارت حدود 100 ناظر ویژه تاکسی‌رانی در ایام نوروز، خاطرنشان کرد: هوشمندسازی موضوعی است که در دستورکار تاکسی‌رانی قرار دارد تا مردم بتوانند به‌وسیله من کارت و کارت‌های بانکی خود هزینه را پرداخت کنند و هم‌چنین تاکسی‌ها کاملاً از طریق سازمان تاکسی‌رانی تحت نظارت و کنترل خواهد شد.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار مشهد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت‌های سازمان پایانه‌های مسافربری شهرداری مشهد، عنوان کرد: پایانه امام رضا(ع) به عنوان یکی از بزرگ‌ترین پایانه‌های کشور سالانه پذیرای حدود 25 میلیون مسافر است. به مناسبت سال نو در این پایانه پیش‌بینی‌های لازم انجام شده است و بسته‌های اطلاع‌رسانی و هدایای ویژه برای مسافران در نظر گرفته شده است. هم‌چنین یک تلسکوپ در نظر گرفته‌اند که مردم به وسیله آن می‌توانند شهر را مشاهده کنند.

وی افزود: موضوع دیگر خط‌کشی خیابان‌های شهر است که در روزهای آتی انجام می‌شود و اکیپ‌های ویژه در حال انجام این کار به صورت شبانه در خیابان‌هایی که خط‌کشی‌های آن‌ها نیاز به ترمیم دارند، هستند.

برکچی با بیان اینکه «محدودیت‌های ترافیکی هسته مرکزی شهر را همچون گذشته خواهیم داشت»، عنوان کرد: با توجه به گزارش‌هایی که به شورای همتا ارائه شده در برنامه داریم که محدوده طرح ترافیک را در سال آینده افزایش دهیم، اما در این ایام همان ساعت و محدوده زوج و فرد قبل اجرا خواهد شد.

وی هم‌چنین با اشاره به فعالیت‌ها و برنامه‌های شرکت ترافیک هوشمند «الیت» در نوروز، بیان کرد: برای عید نوروز 30 هزار جای پارک در محدوده هسته مرکزی شهر پیش‌بینی شده و در اختیار شهروندانی که قصد تشرف به حرم مطهر رضوی دارند قرار خواهد گرفت.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار مشهد ادامه داد: در این رابطه نرم‌افزاری نیز تعبیه شده که جای پارک‌های خالی را مشخص و خودروها را به سمت آن راهنمایی می‌کنند.

وی گفت: هم‌چنین 5  دوربین ثبت تخلف سیار را در اختیار پلیس راهور قرار دادیم که با نصب بر روی ماشین هم ثبت تخلف کرده و هم ترافیک شهر را رصد کنند.

برکچی با تأکید بر این‌که «تعداد روزهای آلوده مشهد از شهر تهران بیشتر شده است»، اظهار کرد: ما تا زمانی که مدهای حمل‌ونقل عمومی را افزایش ندهیم نمی‌توانیم مشکل آلودگی هوای مشهد را حل کنیم. امیدواریم با استفاده بیش‌تر از حمل‌ونقل عمومی بر این مشکل غلبه کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص مشکلات خط3 بی‌آرتی، بیان کرد: یکی از مشکلات این خط نبود پارکینگ و محل پارک‌سوار بود که برای حل آن پارک‌سوارهایی ایجاد شده و هم‌چنین تعدادی پارکینگ در حاشیه خیابان‌های توحید و قرنی پیش‌بینی شده است. علاوه بر این سازمان حمل‌ونقل بار درون‌شهری شهرداری مشهد نیز مکان‌هایی برای تخلیه بار کسبه در نظر گرفته است تا کسبه به راحتی کالاهای خود را جابه‌جا کنند. 

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار مشهد افزود: اعتراضات دوستان در این زمینه است که با کم‌شدن عرض خودروهای شخصی دسترسی مردم به این خیابان کم خواهد شد. باید در نظر داشت که بعضاً تغییرات بار روانی دارد که مردم را از تغییر نگران می‌کند. ما امیدواریم با احداث خط3 بی‌آرتی جابه‌جایی مسافر در این مسیر از 70 هزار نفر به 200 هزار نفر افزایش یافته و مراجعان بیش‌تری نیز به خیابان‌ها مراجعه کنند و به نفع مردم هم باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: