• سه شنبه ۲۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-11984-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

سرپرست حوزه اقتصادی استانداری در دیدار با سفیر اسلوونی:

طی چند سال اخیر نگاه ما به تجارت با اروپا جدی و رو به جلو بوده است

سرپرست حوزه اقتصادی و سرمایه گذاری معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه از چند سال گذشته نگاه ما به تجارت با اروپا جدی و رو به جلو بوده، گفت: در این مدت صادرات ما به کشورهای اروپایی افزایش خوبی داشته است. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان علی رسولیان عصر امروز در دیدار با هیات اقتصادی از کشور اسلوونی در استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: اسلوونی کشور خوبی است و ظرفیت های زیادی داشته و استان ما نیز ظرفیت خوبی برای همکاری با این کشور در چند زمینه مختلف دارد.

وی ادامه داد: ما فعال ترین استان در حوزه قطعه سازی بوده و حدود 350 قطعه ساز فعال در استان در اختیار داریم. خراسان رضوی بعد از تهران بزرگترین واحد تولید خودرو را در مشهد در اختیار دارد که خودروهای هایما، پژو و سوزوکی در آن تولید می شود.

رسولیان با اشاره به دیگر ظرفیت های استان برای همکاری با کشورهای دیگر گفت: در حوزه های پتروشیمی و پالایش فرآورده های نفتی ظرفیت بزرگی در پالایشگاه خانگیران در استان ما قرار دارد. همچنین استان ما حایز 44 نوع ماده معدنی است و در حوزه صنایع معدنی به خصوص مس، فولاد و... نیز می توان همکاری های خوبی با اسلوونی داشت. همچنین خراسان رضوی تقریبا در حال تبدیل شدن به قطب تولید فولاد کشور است. 

سرپرست حوزه اقتصادی و سرمایه گذاری معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی گفت: براساس اطلاعات ما اسلوونی در حوزه دارو توانمندی های خوبی داشته و در این زمینه سرمایه گذاران بخش خصوصی ما آمادگی همکاری با این کشور را دارند. همچنین استان خراسان رضوی با مشکل کمبود منابع آبی مواجه بوده و از همین رو علاقه مند به تصفیه پساب استان و شهرستان ها هستیم که این نیاز نیز زمینه ای برای همکاری مشترک بین دو کشور است.

رسولیان اضافه کرد: یکی دیگر از مسایلی که سرمایه گذاران زیادی در استان ما به خود جذب کرده، انرژی بادی و خورشیدی است. در حال حاضر یکی از تونل های بادی ما در نشتیفان خواف قرار دارد که می توان در این زمینه با اسلوونی همکاری داشت. علاوه بر این یکی دیگر از مزیت های خراسان رضوی همسایگی با افغانستان و کشورهای آسیای میانه است که بازارهای خوبی برای سرمایه گذاری دارد.

وی با اشاره به جمعیت 6.5 میلیون نفری خراسان رضوی تصریح کرد: در خراسان رضوی دو پایگاه و ترمینال انتقال بار در مرزها فعال است که می تواند زمینه دیگری برای سرمایه گذاری مشترک بین دو کشور باشد.

سرپرست حوزه اقتصادی و سرمایه گذاری معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه از چند سال گذشته نگاه ما به تجارت با اروپا جدی و رو به جلو بوده، گفت: در این مدت صادرات ما به کشورهای اروپایی افزایش خوبی داشته است. پیشنهاد مشخص ما این است که با یکی از استان های کشور اسلوونی همکاری استانی داشته باشیم. همچنین در خراسان رضوی نمایشگاه بین المللی توانمندی وجود دارد که این آمادگی برای برگزاری نمایشگاه های مشترک با کشور اسلوونی را داریم. 

رسولیان خاطرنشان کرد: در حوزه گردشگری نیز استان ما و شهر مشهد استعداد بسیار خوبی برای سرمایه گذاری دارد. این مساله به واسطه جمعیت این شهر و حدود 30 میلیون گردشگر، بسیار جای کار دارد. ما می توانیم در این زمینه همکاری های گردشگری را با بخش خصوصی داشته و شاهد سرمایه گذاری باشیم.

وی تاکید کرد: عزم جدی ما حمایت از سرمایه گذارانی است که وارد مشهد می شوند. امسال نیز موفق شده ایم 580 میلیون دلار سرمایه گذاری در استان جذب کنیم. در حال حاضر نیز پروژه های آماده ای خصوصا در حوزه تصفیه خانه های فاضلاب در استان وجود دارد که برای سرمایه گذاری در آن می توان از فاینانس استفاده کرد. البته نباید همکاری ها را محدود به این پروژه ها کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: