• چهارشنبه ۲۳ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-12587-5
  • خبرنگار : 15011
  • منبع خبر : ----

یک هنرمند تاکید کرد:

ضرورت تلفیق نگاه سنتي و مدرن در طراحي المان‌هاي نوروزي

عکس تزیینی است
هنرمند سازنده المان «عمو نوروز» گفت: در صورتي كه در طراحي المان‌هاي نوروزي تلفيقي از نگاه سنتي و مدرن مدنظر هنرمندان قرار گيرد، اين آثار بهتر مي‌توانند مفاهيم فرهنگي و اجتماعي موردنظر را به طيف‌هاي مختلف شهروندان منتقل نمايند. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان الناز خوشه‌مهری افزود: المان «عمو نوروز» یک کار حجمی در ابعاد بزرگ است که در نوروز امسال اکران خواهد شد و با توجه به اینکه یکی از نمادهای اصلی نوروز باستانی را به نمایش گذاشته‌ایم، تلاش شده تا در کنار آن، به فرهنگ و سنت دید و بازدید و احترام به بزرگ‌ترها نيز اشاره‌ داشته باشیم.

این هنرمند با اشاره به اين موضوع كه ایده‌هاي هنري معمولاً با توجه به فرهنگ و دیدگاه‌های موجود در جامعه شکل می‌گیرد، اظهار داشت: عمو نوروز بهترین و مهم‌ترین نماد سنتی نوروز در نزد ايرانيان است؛ لذا ما نيز در طراحي اين المان سعی کردیم تا با شيوه اجرایی متفاوت‌تر از آنچه تاکنون به آن پرداخته‌ شده است، کاري نو و مخاطب‌پسند ارائه دهیم.

هنرمند سازنده المان «عمو نوروز» در ادامه گفت: مشهد، شهر مذهبی است که مناسبات فرهنگي خاص خود را دارد و تجربه نشان داده است که در اين شهر المان‌ها و يادمان‌هاي هنري صرفاً مدرن و انتزاعي چندان طالب ندارد.

وي در ادامه خاطر نشان كرد: بر همين اساس هنرمندان بومي معمولا در ايده‌پردازي‌هاي خود، كمتر به سراغ کارهای انتزاعی مي‌روند و طبق یک‌روال مشخص که هر ساله در جشنواره استقبال از بهار رقم مي‌خورد، المان‌هاي هنري رئال درصد بيشتري از المان‌هاي نوروزي را به خود اختصاص مي‌دهند.

خوشه مهری ضمن بیان این‌که دیدگاه‌ها و نظرات مختلفی در خصوص پیچیدگی و یا اجرای ساده المان‌هاي شهري وجود دارد، گفت: عموماً و با توجه به مناسبت‌ها و کارکردها، المان‌هاي شهري گاهی مدرن و گاه سنتی هستند. به شخصه اعتقاد دارم المان‌هاي شهري در صورتيكه تلفيقي از نگاه سنتي و مدرن را در خود داشته باشند با طيف‌هاي گسترده‌تري از شهروندان ارتباط برقرار مي‌كنند. 

الناز خوشه مهری تصریح کرد: سعي كرديم در ايده‌پردازي المان «عمو نوروز» که يك شخصيت سنتي ايراني است و تلفيق آن با نماد كودك و اضافه‌ كردن برخي جزئيات مدرن و امروزي، اثري فانتزي و جذاب كه با عموم مردم ارتباط برقرار كند را طراحي و اجرا كنيم. 

این هنرمند ادامه داد: در طراحي كاركترهاي اين المان، شخصيت‌ها را به صورت كارتوني‌تر اجرا كرديم تا مخاطب در هنگام روبه‌رو شدن با اين اثر، به دليل همين فانتزي بودن و بامزه بودن كار، بر لبانش تبسم بنشيند. 

وی در ادامه با اشاره به ضرورت استفاده از المان‌هاي دائمي و موقت در سطح شهر بيان داشت: در طراحي المان‌هاي موقت شهري، دست هنرمند براي تنوع بخشيدن به كار بسيار بازتر است چرا كه در اين‌گونه آثار امكان استفاده از متريال‌هاي سبكتر و متنوع‌تر وجود دارد اما المان‌هاي دائم شهري با توجه به اينكه از يك‌سو داراي كاركرد هويتي براي شهر هستند و از سوي ديگر قرار است تا سال‌هاي سال در سطح شهر باقي بمانند لذا نوع متريال و شيوه اجرايي در اين‌گونه كارها كاملا متفاوت از المان‌هاي موقت شهري است. 

الناز خوشه مهری در بخش پایانی سخنانش ضمن تأکید بر اشتیاق هنرمندان برای زیباسازی مشهد خواستار حمایت‌های مادی و معنوی بیشتر در اين حوزه شد و گفت: مشهد داراي هنرمندان بسيار مستعدي است و اين شهر از پتانسیل‌هاي بالقوه و بالفعل فراواني در عرصه هنر برخوردار است كه چنانچه از همه اين ظرفيت‌ها به‌درستي استفاده شود، به‌طور قطع ما هر ساله شاهد زيباتر شدن مشهد خواهيم بود. باعث تأسف است که صرفاً به دلیل مسائل مادی و يا كمبود منابع مالي نتوانیم از این قابلیت‌ها به‌درستي بهره‌برداري كنيم. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: