• شنبه ۱۱ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 971-3990-5
  • خبرنگار : 15100
  • منبع خبر : ----

مستانگی در ديار جام

ديار تربت جام حال و هواي خودش را دارد، بسياري به اين منطقه مي‌روند تا نغمه خوش درختان را از زبان دوتار بشنوند و گوش را با آواز حنجره‌هايي از جنس آزادگي كوير محظوظ و چشم را با حضور سپيدپوشاني كه طبيعت را مي‌رقصند، نوازش كنند.

به گزارش ايسنا- منطقه خراسان، سفر به تربت جام براي آنان كه هنر فولك برايشان آشناست، يك سفر هيچان‌انگيز است؛ در اين ديار بسياري از مردم بر آتش ساز و آواز، پروانه‌وار مي‌رقصند. 

در منطقه خراسان، اساتيد و بزرگاني چون ذوالفقار عسگريان، غلام‌علي پورعطايي، محمدابراهيم شريف‌زاده، نورمحمد درپور و... نفس كشيده‌اند و هنوز اساتيد بزرگي چون فاروق كياني، مستانگي ديار جام را نگه داشته‌اند؛ زخمه‌هاي اساتيدي همچون عثمان محمدپرست، سمندري و غلام‌حسين غفاري را هركس شنيده باشد، فراموش نمي‌كند.

هر شهر بهانه‌اي براي سفر مي‌خواهد و يكي از بهانه‌هاي سفر به ديار جام ديدار با اساتيدي است كه متواضعانه هنر را سرمشق مي‌دهند؛ در يك سفر با چهار نفر از اساتيد تربت جام ملاقات كرديم كه گفتار كوتاهي از ايشان  همراه گفت‌وگو با يكي از فعالان حوزه موسيقي جام درباره اين اساتيد در ادامه خواهد آمد.

فاروق كياني، گوهر هنر فولك ايران زمين

فاروق كياني را بسياري از كساني كه حتي با هنر فولك آشنايي ندارند، در كليپ تصويري «نوايي» ديده‌اند، او هنگام اجرا تماما جان و روح مي‌شود، جان و روحي كه سبك‌بال حتي با كوچك‌ترين حركات، از چشمه جاري درون خود مي‌گويد و محيط پيرامون را سيراب از زيبايي مي‌كند.

حسينعلي مردان‌شاهي در گفت‌وگو با ايسنا درباره فاروق كياني، هنرمند برجسته هنر‌هاي آئيني گفت: استاد كياني افتخارات بسياري براي ايران كسب كرده‌اند و از معدود اساتيدي هستند كه مدال جهاني در رشته هنري خود براي هنر فولك كشور ما  به ارمغان آوردند؛ در فيلم‌ها و آثار نمايشي و كليپ‌هاي تصويري همچون كليپ «نوايي» نقش‌آفريني كرده‌اند. ايشان هويت هنري منطقه جام و يكي از شاخص‌ترين چهره‌هاي حوزه فولك كشور و يك پژوهشگر بزرگ هستند، بسيار دغدغه حوزه فرهنگ و هنر را دارند و با وجود بيماري و كسالت با روي گشاده پاسخگوي محققين هستند.

در سفري كه به تربت جام داشتيم، فاروق كياني از دغدغه اصالت هنري مي‌گفت، وي در اين باره به خبرنگار ايسنا عنوان كرد: دوست دارم اين هنر به صورت آكادميك در بيايد و زير نظر يك سازمان آموزشي كه درست كار كند، باشد تا همان هنر اصيل به مردم نشان داده شود نه اين كه هركس از پيش خود زنگي را به صدا در بياورد.

مرادعلي سالار احمدي بازمانده‌اي از نسل بزرگ خنياگران جام

وقتي به منزل مرادعلي سالار احمدي رفتيم ايشان براي ما آوازهاي دوران جواني خود را از كاست پخش كرد؛ صدايي كه گرم و گيرا بود؛ از خاطراتش گفت و از اجراهايش در مناطق مختلف؛ مردان‌شاهي درباره وي اظهار كرد: استاد سالاراحمدي، از معدود بازماندگان نسل بزرگ خنياگران موسيقي ديار جام، اساتيدي همچون درپور، شريف‌زاده، پورعطايي و عسكريان هستند؛ ايشان از اولين افرادي بودند كه در حوزه موسيقي محلي منطقه جام در سفرهاي خارجي حضور يافتند و در كشورهايي نظير تونس، عمان و انگلستان اجرا داشته‌اند. همچنين وي از معدود افرادي است كه با سه نوازنده بزرگ موسيقي محلي، استاد نظر محمد سليماني، استاد ذوالفقار عسكريان و استاد عبدالله سرور احمدي همكاري ويژه داشته است.

استاد سالاراحمدي از اولين اساتيدي بودند كه مقام معروف نوايي را اجراي صحنه‌اي كردند و عاشق فعاليت هاي نونهالان و نسل جديد و مشوق هنرمندان جوان هستند.

ساختِ ساز دوتار تخصص مي‌خواهد

در ادامه به كارگاه ساخت ساز اسفنديار تخمكار رفتيم، سازهايش را به ما نشان داد و از ويژگي سازها برايمان گفت، قطعه‌اي براي ما نواخت و از مشقت‌ها و لذت‌هاي ساختن ساز دوتار حرف زد؛ تخمكار اظهار كرد: ساختِ ساز دوتار خيلي كار مي‌برد، هم اكنون افراد زيادي داريم كه به ساخت ساز دوتار مشغولند اما خيلي‌ها تخصص لازم را ندارند؛ بايد براي ساخت دوتار به بسياري از موارد توجه كرد مثلا  اين كه كدام قسمت چوب براي كاسه دوتار انتخاب شود، جغرافياي منطقه و... همه مسائلي است كه بايد به آن توجه گردد
.
مردان‌شاهي درباره اين سازنده و نوازنده دوتار عنوان كرد: استاد تخمكار هم در زمينه توليدات و هم در زمينه اجراهاي بين‌المللي از اساتيد فعال هستند، اجرا در كشورهاي كرواسي، اندونزي و... داشتند و در حوزه ساخت دوتار نيز فعال هستند؛ ايشان نوازنده چيره دست دوتار و سازنده بسيار خوبي هستند كه سازهايي كه مي‌سازند بسيار مشهور است؛ ايشان همكاري‌هاي زيادي نيز با اساتيد موسيقي حال حاضر ما دارند و فرزندانشان نيز در حوزه موسيقي فعال هستند.

حمايت از جوانان براي پيشرفت هنر فولك

عبدالعزيز احمدي يكي ديگر از هنرمندان بود كه با وي ملاقات كرديم، پسر او نيز در زمينه آوازي فعاليت دارد، عبدالعزيز احمدي يكي از دغدغه‌هاي مهمش را خلاقيت و پيشرفت جوانان در اين هنر برشمرد و معتقد بود پيشكسوتان اين عرصه بايد از جوانان حمايت كنند تا شاهد پيشرفت و پويايي هنر فولك باشيم.

مردان‌شاهي درباره عبدالعزيز احمدي اين‌گونه عنوان كرد: استاد احمدي از اساتيد آوازي بي ادعاي موسيقي ما هستند و در كنار اساتيدي چون اميني، غفاري و تخمكار از نسل مياني هنرمندان خطه جام و پس از اساتيدي همچون سرور احمدي، درپور و عسكريان به شمار مي‌روند، زادگاه ايشان در روستايي بين باخرز و تربت جام است؛ آوازهاي منحصر به فرد خود را دارند و با توجه به چهره شاخصي كه در حوزه آوازي دارند، در سال 79 همراه اكيپ بزرگي از هنرمندان خراسان در كشورهاي فرانسه، بلژيك، سوئيس و هلند اجراي برنامه داشتند.

به گزارش ايسنا هنرمندان برجسته فولك خراسان بارها و بارها در خارج از مرزها خوش درخشيده‌اند، هنرمنداني كه همچون گنجينه‌اي بكر هستند؛ در سال‌هاي پيش بزرگاني را در حوزه موسيقي فولك از دست داديم كه جايشان تا ابد خالي خواهد ماند؛ هم اكنون نيز تعداد انگشت شماري از بزرگان نسل قديم هنر فولك و همراهان اساتيدي چون درپورها و سمندري‌ها و شريف‌زاده‌ها و پورعطايي‌ها... مانده است.


گزارش از سیمین سلیمانی؛ ایسنا- منطقه خراسان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: