• دوشنبه ۲۰ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-3784-5
  • خبرنگار : 15262
  • منبع خبر : ----

رییس انجمن طلا، جواهر استان مطرح کرد

تهدید آمریکا به خروج از برجام؛ یکی از علل افزایش نرخ دلار

رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی با اشاره به اینکه یکی از عوامل مرتبط با افزایش نرخ دلار مسائلی نظیر اعلام قطعی ترامپ، رئیس جمهور امریکا، جهت خروج از برجام است، عنوان کرد: به همین دلیل با یک هیجان دلاری مواجه شدیم که سپس به یک نقطه عطف خواهیم رسید که این امر از لحاظ اقتصادی اهمیت بسیاری دارد.
 
شهرام مرصعی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر اظهار کرد: قانون عرضه و تقاضا یک قانون مسلم اقتصادی است، این قانون زمانی به درستی اجرا می‌شود که در یک فضای رقابتی آزاد قرار داشته باشیم، اما در حال حاضر ما در یک شرایط و زندگی اقتصادی آزاد به سر نمی‌بریم.

وی ادامه داد: هیچگاه در اقتصاد رانتی و انحصاری نمی‌توان قوانین اقتصاد آزاد را به اجرا درآورد، باید دید مالک بیشترین دلار چه کسی در ایران است. اگر بخش خصوصی صاحب دلار باشد، قانون عرضه و تقاضا بر آن حاکم است اما اگر بخش دولتی مالک بیشترین حجم ارز باشد، آنگاه این قانون نمی‌تواند به درستی اجرا شود.

رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی با تاکید بر اینکه علت اصلی افزایش قیمت دلار عرضه و تقاضا نیست، خاطرنشان کرد: بنابراین در این افزایش قیمت عوامل دیگری دخیل است. اگر ارزش پول ملی حفظ نشود، به چیز دیگری تبدیل می‌شود تا بتواند ارزش خود را حفظ کند؛ این امری طبیعی است. نزدیکترین جایگزین برای پول که توان نقد شوندگی بالا دارد، طلا و ارز خارجی بوده که معروف‌ترین ارز خارجی هم دلار است.

مرصعی با اشاره به اینکه این امری طبیعی است که مردم برای جایگزین کردن ریال از جایگزین دیگری استفاده کنند، تصریح کرد: این امر زمانی رخ می‌دهد که ارزش ریال افت می‌کند و مردم از جایگزین آن استفاده خواهند کرد. همچنین پیش‌بینی می‌شود در آینده نزدیک سود سپرده‌های بانکی نیز افزایش پیدا کند.

وی با تاکید بر اینکه اقتصاد امری دستوری نیست، عنوان کرد: اقتصاد نیازمند یک مدیر داناست و اگر تصمیمی به دور از اندیشه و فکر در رابطه با اقتصاد صورت گیرد، نتیجه‌ای دربر نخواهد داشت.

رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی با اشاره به اینکه از دیگر عوامل مرتبط با افزایش دلار مسائلی نظیر اعلام قطعی ترامپ، رئیس جمهور امریکا، برای خروج از برجام است، اظهار کرد: زمان اعلام این امر 22 اردیبهشت ماه است. به نظر من آمریکا از برجام خارج نمی‌شود زیرا با خروج آن از برجام تکلیف ایران مشخص خواهد شد. بنابراین با یک هیجان دلاری مواجه شدیم که سپس به یک نقطه عطف خواهیم رسید که این امر از لحاظ اقتصادی اهمیت بسیاری دارد.

مرصعی اضافه کرد: طبیعی است که در نتیجه این مسایل برای ارزی مثل ریال که متزلزل و دارای ریزش است، تنش زیادی ایجاد شود. پیش‌بینی می‌شود باز هم ارزش ریال نسبت به قبل کم‌تر شود. بنابراین تقاضا برای خرید دلار افزایش می‌یابد و همین عامل نیز باعث افزایش قیمت دلار شده است. اگر این وضعیت بلاتکلیفی مشخص نشود، شرایط ما هر روز بدتر خواهد شد.
 
وی با بیان اینکه بعد از اعلام ترامپ، رئیس جمهور امریکا، ما یک افت قیمتی در دلار را شاهد خواهیم بود، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود که بعد از 22 اردیبهشت ماه با کمی افت قیمت دلار مواجه ‌شویم ولی بازهم نوسان قیمت وجود خواهد داشت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: