• دوشنبه ۲۰ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 971-2987-5
  • خبرنگار : 15011
  • منبع خبر : ----

دانوش یزدان‌پناه:
«مامورهای اعدام» کمدی سیاهی از قضاوت‌های ماست

دانوش یزدان‌پناه گفت: تئاتر «مامورهای اعدام» کمدی سیاهی در مورد قضاوت‌های انسان‌هاست که گاهی تبعات بالایی دارد.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، این کارگردان تئاتر که صبح امروز در نشست خبری نمایش «مامورهای اعدام» در سالن اصلی تئاتر شهر مشهد سخن می‌گفت در ادامه اظهار کرد: این اثر نوشته مارتین مک‌دونا است که بهرنگ رجبی آن را به فارسی ترجمه کرده است.

وی ادامه داد: نویسنده این اثر آثار ارزشمندی را در حوزه سینما و تئاتر به رشته تحریر درآورده است که بعضا به موفقیت‌ها و دستاوردهای بالایی دست پیدا کرده‌اند.

یزدان‌پناه تصریح کرد: دلایل مختلفی برای انتخاب این متن وجود داشت از جمله آن‌که من دوست داشتم اثری را اجرا کنم که تا کنون کسی در ایران به سراغ آن نرفته است و این نمایش دارای این ویژگی بود؛ علت این امر هم آن است که غالب آثار مک‌دونا را یک گروه خوب و حرفه‌ای تئاتر در تهران به روی صحنه برده است و تلقی‌های همگانی در خصوص این آثار را ایجاد کرده است.

این کارگردان تئاتر خاطرنشان کرد: دلیل اصلی آن است که موضوع این نمایش در مورد قضاوت است آن هم قضاوتی که منجر به موضع‌گیری می‌شود و معضلات و مشکلات اجتماعی بزرگی را ایجاد می‌کند که گاهی منجر به درگیری و جرح و حتی قتل می‌شود.

وی عنوان کرد: قضاوت‌های پیاپی ما نسبت به مردم و مسئولین همواره در جامعه ما جریان دارد و این فضا شرایط خاصی را در جامعه ما ایجاد می‌کند.

یزدان‌پناه اضافه کرد: این نمایش موضوع قضاوت را در یک بستر جدی‌تر مطرح می‌کند و به مخاطب را به این مفهوم می‌رساند که اگر ما قضاوت کنیم و این روند را ادامه بدهیم امکان وجود فجایع جدی اجتماعی وجود دارد و از همین رو من تصمیم گرفتم که این اثر را به روی صحنه ببرم و رسالت اجتماعی‌ای را که بر دوش خود احساس می‌کنم؛ عملی کنم. 

این کارگردان تئاتر با بیان اینکه از خرداد ماه سال قبل این پروژه را آغاز کردیم، گفت: از 19 فروردین اجرای ما در سالن اصلی تئاتر شهر آغاز شده و تا دو هفته ادامه دارد و در صورت فروش مناسب، این دوره تمدید خواهد شد.

وی اظهار کرد: امیدوارم مسئولین نسبت به مشکلات جدی سالن اصلی تئاتر شهر مشهد توجه کنند و اگر صدای ما را می‌شنوند فکری به حال این سالن مشکل‌دار تئاتر مشهد بکنند. 

یزدان‌پناه ادامه داد: این سالن چیزی به اسم کارگاه دکور ندارد و ما در زمان بسیار محدودی باید تمام دکور سنگین این نمایش را در محل خود سالن اجرا کنیم و حتی نور و برخی امکانات را خودمان کرایه کنیم و به اینجا بیاوریم چون این سالن از داشتن آن‌ها محروم است. 

این کارگردان تئاتر تصریح کرد: این نمایش کمدی سیاه نامیده شده است زیرا اساسا موضوع تلخی دارد اما گاهی در آن موقعیت‌های طنز ایجاد می‌شود و البته تعریف دقیق‌تری دارد که باید در فضای مخصوص به خود درک و دریافت شود.

وی خاطرنشان کرد: ما تدابیر و برنامه‌هایی را برای جذب مخاطب در نظر گرفته‌ایم و تلاش می‌کنیم تا مخاطب را به سالن تئاتر بیاوریم و آن‌ها را با گونه‌ها و تعاریف جدید تئاتر آشنا کنیم.

دانوش یزدان‌پناه افزود: ما در این متن تا حدودی تغییر ایجاد کردیم و شوخی‌های کلامی را تا حدودی حذف کردیم تا بیشتر به سمت کمدی موقعیت حرکت کنیم تا وضعیت ما در زبان تصویری ارتقا پیدا کند. 

این کارگردان تئاتر عنوان کرد: زمان چاپلین اساسا کلام وجود نداشت اما او با کمدی موقعیت ماندگار شده است و همچنان در صدر قرار دارد اما مردم ما، مردم شعر و ادبیات و کلام هستند و با طنز کلامی ارتباط بیشتری برقرار می‌کنند و ما باید ریسک استفاده از طنر موقعیت را در این تئاتر بپذیریم. 

وی با بیان اینکه اعتقادی به تاثیر جدی حضور بازیگران بر فروش یک نمایش ندارد، اضافه کرد: در تئاتر مشهد بازیگران تفاوت چندانی در حوزه مخاطب ایجاد نمی‌کنند زیرا جامعه مخاطبین ما محدود هستند و اکثر مخاطبین پکیج کار را می‌پذیرند و آن را انتخاب می‌کنند.

یزدان‌پناه گفت: نگاه من به تئاتر اینگونه نیست که خارج از فضای مورد علاقه‌ام فعالیت کنم تا آن لذت و مزه همیشگی تئاتر برای من از بین برود بنابراین گاهی در سالن‌های بسیار کوچک هم اجرا داشته‌ام تا از تئاتر لذت ببرم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: