• چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-4884-5
  • خبرنگار : 15278
  • منبع خبر : ----

رئیس کانون انجمن‌های صنایع خراسان رضوی:

باید برای معاملات بین‌المللی، ارز بین‌المللی تعیین شود

رئیس کانون انجمن‌های صنایع خراسان رضوی اظهار کرد: در حقیقت واحد پول رایج و بین‌المللی نباید خاص یک کشور باشد، لذا معاملات فرامرزی با کشورها بایستی با ارز بین المللی انجام شود. 

محسن شرکا در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، با بیان اینکه غیر از پول بین المللی نباید هیچ گونه پول دیگری در گردش بین المللی وجود داشته باشد، خاطر نشان کرد: گردش مالی داخل کشورها بر اساس پول داخلی خودشان است، از این جهت گردش بین المللی باید با واحد ارز بین المللی صورت گیرد.

وی ادامه داد: از این جهت باید هر کشوری در نظام بین الملل بنا به سپرده خودش سهمی داشته باشد و سپس معادل آن سپرده ارز بین المللی دریافت کند.

رئیس کانون انجمن‌های صنایع خراسان رضوی با بیان اینکه دو نرخی و یا چند نرخی بودن ارز منشا فساد خواهد بود، عنوان کرد: با توجه به تجربه گذشته  باید به سمت‌وسوی تک نرخی شدن پیش‌رفت، به طوری که شرایط باید به تدریج ایجاد شود، لذا اگر در این خصوص تعقل و تفکر علمی صورت نگیرد شرایط برای تک نرخی شدن محیا نمی‌شود از این‌رو بایستی با مدیریت و علم اقتصاد و هدایت به بستر مناسب سوی تک نرخی شدن گام برداشت.

شرکا با بیان اینکه پیش‌نیازهای تک نرخی باید محیا شود، بیان کرد: عبور از این شرایط اقتصادی باید با علم اقتصاد و شجاعت همراه باشد، به طوری که باید شرایط را برای اصلاحات اساسی در اقتصاد آماده کنیم.

وی ادامه داد: هم‌اکنون برای تک نرخی شدن ارز  فضا مناسب نبوده، به طوری که به عقیده بنده اگر از دو سال پیش در این عرصه گام برمی‌داشتیم، هم ا‌کنون فرصت مناسب برای تک نرخی شدن ارز بود. متاسفانه در بخش اقتصاد و کلان کشور همکاری‌های لازم را نداشته و همچنین مشکلاتی در این مسیر پیش‌روی ما خواهد بود. از این‌رو اگر مسائل اقتصادی از دید سیاست زده‌گی به آن پرداخته شود، به عقیده بنده خساراتی خواهیم دید.

رئیس کانون انجمن‌های صنایع خراسان رضوی افزود: درحقیقت بخش اقتصادی نیاز به یک ثبات سیاست‌گذاری و منطقی و تامل بین المللی در اقتصاد ، باید بر بازار اقتصادی حاکم باشد، از این رو نوسانات ارز در بازار اثر مخرب در اقتصاد خواهد داشت.

شرکا با بیان اینکه 8 درصد از ارزش پول ملی کشور در کمتر از چند روز افت کرده است، بیان کرد: درخصوص ثابت نگه‌داشتن نرخ ارز کشورهای دیگر تاکنون در این مورد توانایی نگه‌داشتن نرخ ارز به مدت زیادی را نداشتند، به طوری که ارز همیشه نوساناتی منطقی خواهد داشت. در تمامی کشورها یک ثبات نسبی برقرار است. مگر در شرایط خاص مانند جنگ، شرایط ویژه و... این اتفاق رخ دهد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: