• چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-10614-5
  • خبرنگار : 15263
  • منبع خبر : ----

در گفت‌وگو با ایسنا تشریح شد؛

آخرین وضعیت پرونده «ندا»/ قاتل «نشئه» یا «دیوانه» نبوده است

بازپرس ویژه قتل دادسرای عمومی و انقلاب مشهد گفت: قاتل ندا اختلال روانی نداشته است.

علی‌اکبر احمدی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با اشاره به آخرین وضعیت پرونده قتل ندا علی‌زاده، دختر 7 ساله افغان در مشهد، اظهار کرد: این پرونده قتل مراحل آخر خود را طی می‌کند. تاکنون برای قاتل وکیل تسخیری گرفته شده، استعلام اختلالت روانی‌ قاتل از پزشکی قانونی آمده و براساس این استعلام قاتل اختلال روانی نداشته است ، همچنین مسائل دیگری از جمله انحصار وراثت و  تعیین اولیای دم مقتول مراحل قانونی خود را طی کرده است.

وی ادامه داد: هم‌چنین در  اقدامات ماهوی متهم به قتل اقرار کرده، بازسازی صحنه جرم و تحقیقات فنی نیز انجام شده است. تحقیقات پرونده تقریباً کامل شده و مراحل پایانی خود را طی می‌کند.

احمدی‌نژاد تصریح کرد: در ادامه به منظور صدور حکم قطعی پرونده، پس از این که قرار مجرمیت و حکم جلب برای متهم صادر شود، از سوی دادستانی کیفر خواست صادر ‌شده و پرونده به دادگاه کیفری می‌رود. در دادگاه کیفری جلسات دادگاه با حضور قاضی، متهم، وکلا و اولیای دم مقتول برگزار و رأی پرونده صادر می‌شود.

وی با اشاره به درخواست اولیای دم مقتول برای اعدام قاتل در محل انجام قتل، گفت: اینگونه تصمیمات با دادگاه صادر کننده رأی است و بر مبنای مصلحت تصمیم‌گیری در این زمینه انجام می‌شود.

بازپرس ویژه قتل دادسرای عمومی و انقلاب مشهد با اشاره به ادعاهایی مبنی بر مصرف شیشه توسط قاتل پیش از قتل، بیان کرد: تاکنون دلایلی مبنی بر اینکه قاتل در هنگام قتل موادمخدر مصرف کرده بوده ارائه نشده است. با توجه به اینکه قاتل 48 ساعت پس از ارتکاب جرم دستگیر شده است، آزمایش نیز پاسخی به ما نمی‌دهد. قاتل اعتیاد داشته است، اما اینکه چه زمانی ماده مخدر مصرف کرده و چه نوع ماده‌ی مخدری استفاده کرده مشخص نیست. با این وجود متهم قضایا را به یاد دارد و در زمان انجام قتل کاملاً هوشیار بوده است.

وی با بیان اینکه «ایرانی یا افغان بودن مقتول تأثیری در این پرونده نداشته و پرونده روال خود را طی می‌کند»، عنوان کرد: بین ایرانی و افغانی هر اتفاقی بیافتد و هرکسی در کشور ما جرمی انجام دهد تفاوتی در پیگیری پرونده ندارد و صدور حکم در ایران انجام می‌شود. با این وجود رایزنی‌هایی با مقامات افغان انجام شده است.

احمدی‌نژاد با تأکید بر اینکه «این پرونده به طور ویژه رسیدگی شود»، ادامه داد: در پیگیری پرونده‌ها تفاوتی میان ملیت افراد وجود ندارد. یک کودک مورد ظلم واقع شده است و فرقی ندارد دختر بچه ایرانی و افغان باشد.

وی هم‌چنین در خصوص لزوم پرداخت تفاضل دیه توسط خانواده مقتول به منظور اعدام قاتل، اضافه کرد: در این زمینه ماده قانونی وجود دارد که در موارد خاصی امکان پرداخت تفاضل دیه توسط دولت وجود دارد.

بازپرس ویژه قتل دادسرای عمومی و انقلاب مشهد همچنین در واکنش به خبرهایی مبنی بر اینکه قاتل اختلالات روانی نداشته است»، بیان کرد: اگر قاتل اختلال روانی داشته باشد فاقد مسئولیت است. در آن زمان ممکن است جنون داشته باشد و اگر پزشکی قانونی جنون اعلام ‌کند، چون جنون فاقد مسئولیت کیفری است و در این صورت قصاص صورت نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: ما در سال‌های گذشته قتل‌هایی داشتیم که مسئولیت جرم از قاتل به دلیل اختلالات روانی سلب شده است، اما این موارد در زمینه کودک آزاری‌ها نبوده است.


انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: