• چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۱
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 971-10490-5
  • خبرنگار : 15207
  • منبع خبر : ----

رییس دانشکده علوم پزشکی تربت جام:

پایگاه انتقال خون تربت‌جام به حال خود رها شده است

رییس دانشکده علوم پزشکی تربت جام گفت: سازمان انتقال خون، پایگاه انتقال خون این شهرستان را به حال خود رها کرده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمد افکار امروز 22 فروردین‌ماه در نشست خبری  خود با اصحاب رسانه که در دانشکده علوم‌پزشکی تربت‌جام برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار کرد: پایگاه انتقال خون تربت‌جام توسط خیرین ساخته و توسط بهترین و جدیدترین وسایل تجهیز شده است اما سازمان انتقال خون این پایگاه را به حال خود رها کرده و این مرکز در تربت جام مجوز، متولی و پرسنل ندارد.

وی افزود: این مرکز در هر نوبت به طور متوسط بیش از 30 خون گیری دارد.

افکار با اشاره به فعالیت خیرین در حوزه درمانی تصریح کرد: متاسفانه فرهنگ اشتباهی در برخی خیرین نهادینه شده که تصور می‌کنند امر خیر صرفا ساخت و ساز است اما در حوزه درمان و سلامت اینطور نیست و بعضا ما نیازهای جدی داریم اما خیرین تنها در زمینه ساخت و ساز اقدام می‌کنند. تقاضا می‌کنیم چنانچه خیرین قصد انجام کار خیر دارند با متولیان درمانی مشورت کرده و نوع عمل کردن را به آن‌ها واگذار کنند.

وی خاطرنشان کرد: به‌عنوان مثال یکی از خیرین در منطقه ای اقدام به خرید دستگاه دیالیز کرده‌است و شرط هم گذاشته‌است که دستگاه فقط در همان منطقه استفاده شود حال فارغ از این که هزینه‌های راه‌اندازی یک مرکز دیالیز تنها دستگاه آن نیست و مواد اولیه آن بسیار گرانتر از قیمت دستگاه است. این موارد باعث ایجاد توقع نابجا در سطح جامعه می‌شود.

افکار بیان کرد: در سال گذشته طرح خطرسنجی افراد بالای 30 سال جامعه را آغاز کردیم که 19درصد افراد در سال گذشته مورد آزمایش قرار گرفتند و امیدواریم بتوانیم تا قبل از شهریور سال جاری این درصد را به 40 افزایش دهیم.

رییس دانشکده علوم پزشکی تربت جام در مورد نتایج این خطرسنجی گفت: 21 هزار نفر دچار کم تحرکی بودند که باتوجه به وضعیت منطقه و نوع فعالیت عموم مردم شهرستان که اغلب کشاورزی و دامپروری است فکر نمی‌کردیم این چنین باشد. همچنین همانند سایر کشور، اولین علت مرگ در شهرستان بیماری‌های قلبی و عروقی است.

وی ادامه داد: پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که 30درصد از امر سلامت درمان و بهداشت مردم، حاکمیتی است و 70درصد مربوط به مشارکت نهادهای اجتماعی مانند سمن‌ها است.

افکار عنوان کرد: حدود 300 نفر دانشجو، 10 عضو هیات علمی در قالب طرح تعهد خدمت و 60 نفر اساتید حق التدریس در این حوزه مشغول تحصیل هستند.

رئیس دانکده علوم‌پزشکی تربت‌جام ادامه داد: اکثر دانشجویان غیربومی هستند و 290 نفر به خوابگاه نیاز دارند که تنها توانسته‌ایم با همکاری دانشگاه آزاد و پیام نور برای دختران خوابگاه فراهم کنیم.

وی با تاکید بر حجم زیاد تولد در تربت جام گفت: به طور میانگین ماهانه بیش از 700 زایمان در شهرستان صورت می‌گیرد و در سال گذشته حدودا 9000 زایمان داشتیم که رقم بالایی در سطح کشور است. در چهار روز ابتدایی نوروز امسال 106 زایمان انجام شد که معادل آمار 15 روز برخی شهرستان‌ها است. بنابراین در نظر داریم یکی از بخش‌های درمانی را به بیمارستان مخصوص زنان تبدیل کنیم.

افکار خاطرنشان کرد: خرسندیم که علی‌رغم حجم بالای تولدها، در سال گذشته مرگ مادر باردار اصلا نداشتیم. این در حالیست که میانگین آن به ازای هر 100هزار بچه، 15 مادر است.

تربت جام نیازمند بیمارستان خصوصی است

رئیس دانشکده علوم‌پزشکی تریت‌جام تصریح کرد: شهرستان تربت جام به شدت نیازمند بیمارستان خصوصی است و از هر مجموعه ای که تمایل داشته باشد در این عرصه وارد شود استقبال می‌کنیم.

وی اضافه کرد: هم اکنون 6 آمبولانس شهری و 14 غیرشهری در منطقه فعالیت می‌کنند که پاسخگوی نیازها است ما عمده نیروهای آمبولانس طرح و سرباز هستند که مجوز فعالیت در خودرو آمبولانس را ندارند و نیازمند نیرو هستیم.

افکار گفت: در حال حاضر 122 خانه بهداشت مصوب برای جمعیت روستایی داریم که به ازای هر 1205 نفر یک خانه بهداشت محسوب می‌شود. استاندارد آن برای هر 1000 نفر اما به لحاظ پراکندگی جمعیت این رقم ممکن نشده است.

رئیس دانشکده علوم پزشکی تربت جام افزود: همچنین برای 141 هزار نفر جمعیت شهری 14 پایگاه داریم که برای هر 10 هزارنفر یک پایگاه توانسته ایم ایجاد کنیم.

وی تصریح کرد: همچنین با کمک بنیاد علوی در سال گذشته توانستیم 2000 سبدغذایی برای مادران کم بضاعت تهیه کنیم که هر دو ماه یک سبد غذایی می‌آوردند و با هماهنگی‌های انجام شده این خدمت را به دو برابر افزایش دادیم و سبدهای غذایی ماهانه توزیع خواهند شد.

افکار گفت: در سال 96 نزدیک 900 نفر حیوان گزیدگی در سطح شهرستان داشتیم که تقریبا 2000 دُز واکسن مصرف شد. اغلب این موارد گزش توسط سگ و گربه و تعداد محدودی مربوط به الاغ، اسب و روباه است. همچنین اکثر این موارد به دانش آموزان مربوط می‌شود و با هماهنگی با آموزش و پرورش، آموزش‌هایی را در این رابطه در مدارس برگزار کردیم.

رئیس دانشکده علوم‌پزشکی تربت‌جام خاطرنشان کرد: در حوزه خدمات کلنیک سیار دهان و دندان رتبه اول را داریم و در سال گذشته 6539 خدمت ارائه کردیم. در سال گذشته بالغ بر 26 هزار نفر به مراکز خدمات دهان و دندان مراجعه کردند که توانستیم در قالب 54 هزار فعالیت خدمت رسانی کنیم. در گذشته بیشتر خدمات دهان و دندان در این مراکز به کشیدن مربوط می‌شد اما سال گذشته تنها 46درصد خدمات کشیدنی بود و سایر فعالیت‌ها در حوزه ترمیمی بوده است. همچنین 1765 سونوگرافی رایگان در سال گذشته انجام شد.

وی گفت: باتوجه به تغییر سبک زندگی‌ها نگرانی از بابت بیماری‌های عفونی و واگیردار در سطح شهرستان نداریم و بیشتر بیماری‌های دیابت، فشارخون، تب مالت و سرطان در حال افزایش است که اکثرا به کم تحرکی مربوط می‌شود.

رییس دانشکده علوم پزشکی تربت جام افزود: همچنین در حال آماده سازی زیرساخت‌ها برای اورژانس هوایی هستیم و این مهم در سال جاری محقق خواهد شد.

افکار متذکر شد: با توجه به بخشنامه جدید وزارت بهداشت بیمه شخص ثالث رانندگان اعم از موتوری و سواری که دچار سانحه می‌شوند می‌بایست همراه بیمار باشد تا ضمیمه پرونده شان در مراکز درمانی شود و در غیر این صورت خدماتشان به صورت آزاد محاسبه خواهد شد. بنابراین خواهشمندیم این مورد را افراد رعایت کنند تا سردرگم و متحمل زیان نشوند. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: