• چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 971-4587-5
  • خبرنگار : 15276
  • منبع خبر : ----

مدیر امور هنری همایش‌ ملی «نقش خراسان در شکوفایی هنر و معماری ایرانی اسلامی»:

هنر یعنی دمیدن روح تعهد در انسان‌ها

مدیر امور هنری همایش‌ ملی «نقش خراسان در شکوفایی هنر و معماری ایرانی اسلامی» گفت: هنر یعنی دمیدن روح تعهد در انسان‌ها؛ مفهومی که دست خوش آسیب شده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر مهدی اشراقی در نشست همایش ملی «نقش خراسان در شکوفایی هنر و معماری ایرانی اسلامی » در محل موسسه آموزس عالی فردوس، عنوان کرد: هنر عبارت است از دمیدن روح تعهد در انسان‌ها، اما امروزه واژه «روح تعهد» که اصل این جمله محسوب می‌شود؛ فراموش شده است.

وی افزود: فرهنگ، هستی یک ملت است و اگر فرهنگ آن‌ها از بین برود هیچ چیزی برای آن ملت باقی نمی‌ماند.

مدیر امور هنری همایش‌ ملی «نقش خراسان در شکوفایی هنر و معماری ایرانی اسلامی» بیان کرد: گرافیک امروزه به معنای یک فرهنگ بصری است و این فرهنگ باید به خوبی آموزش داده شود.

اشراقی اظهار کرد: رشته گرافیک به این دلیل که یک رشته مبتنی بر ذوق است، متولیان سعی می‌کنند خود نیز به نحوی در این مسئله دخالت کنند و به عنوان مثال بخش‌های اصلی فرهنگی شهرداری توسط کسانی اداره می‌شود که هیچ تخصصی در این رشته ندارند.

وی ادامه داد: کسی که تخصصی در پالایش یک فرهنگ ندارد نمی‌تواند صرفا برمبنای اینکه اطلاعاتی در مورد یک تکنیک کامپیوتری دارد و یا براساس ذوق شخصی خود، برنامه ریزی فرهنگی انجام دهد و این مسئله یکی از دلایل وجود آلودگی‌های بصری در شهر است.

مدیر امور هنری همایش‌ ملی «نقش خراسان در شکوفایی هنر و معماری ایرانی اسلامی» خاطرنشان کرد: یکی از دلایلی که همایش «نقش خراسان در شکوفایی هنر و معماری ایرانی اسلامی» از دیگر همایش‌ها متمایز می‌شود بار علمی آن است. 

اشراقی گفت: عدم توجه به هنرمندان تحصیل کرده و سلیقه‌ای برخورد کردن و دخالت در آثار هنری معمولا  مشکلات بسیار جدی‌ای را رقم خواهد زد و ما تا زمانی که این معضل را حل نکنیم نمی‌توانیم با دنیا تعامل داشته باشیم.

وی افزود: ما اجازه نداریم پسته را به‌صورت بسته‌بندی از کشور خارج کنیم بلکه باید به‌صورت کیسه‌ای خارج شود و در خارج از کشو.ر بسته‌بندی شود در صورتی که بسته‌بندی نمونه پسته کشور توسط دانشجویان همین دانشگاه طراحی شده است.

مدیر امور هنری همایش‌ ملی «نقش خراسان در شکوفایی هنر و معماری ایرانی اسلامی» عنوان کرد: هر ساله میلیاردها تومان هزینه تبلیغاتی گرافیکی مشهد به بیرون فرستاده می‌شود.
در ادامه این نشست، دبیر علمی همایش «نقش خراسان در شکوفایی هنر و معماری ایرانی اسلامی» عنوان کرد: این همایش در چهار محور از جمله معماری و تزئینات وابسته به آن، آیین و رسوم محلی در خراسان، هنرهای سنتی و هنرهای تجسمی در خراسان برگزار می‌شود.

دکتر علیرضا شیخی بیان کرد: هیات علمی این همایش 16نفر هستند از چهار دانشگاه از جمله دانشگاه هنر تهران، تربیت مدرس، علم و صنعت، الزهرا و هشت دانشگاه از سطح کشور شامل دانشگاه‌های هنر اصفهان، شیراز، لرستان، اراک و دانشگاه مازندران و دانشگاه آزاد مشهد جزو دانشگاه‌هایی هستند که به‌صورت معنوی از این همایش حمایت می‌کنند.

وی افزود: اساتید هیات علمی همایش استاد تمام و دانش‌یار هستند.

دبیر علمی همایش «نقش خراسان در شکوفایی هنر و معماری ایرانی اسلامی» گفت: علاوه بر دانشگاه‌هایی که ذکر شد دو انجمن هنرهای تجسمی کشور و انجمن علمی هنر اسلامی کشور جزو حامیان همایش هستند و همچنین آستان قدس، شهرداری مشهد و مرکز ملی فرش ایران که در تهران مستقر است قبول زحمت کردند.

شیخی اظهار کرد: در این همایش دو مجله علمی پژوهشی مطالعات هنر اسلامی و پژوهشنامه خراسان بزرگ پذیرفته‌اند که مقالات همایش را چاپ کنند و همچنین مجله نگارینه هنر اسلامی دانشگاه بیرجند همکاری می‌کنیم و با مجله مشکات که مربوط به موسسه بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی است هم در حال مذاکره هستیم.

وی بیان کرد: تاکنون حدود 70مقاله برای ما ارسال شده است و حدود 50 نفر داور داریم.

در ادامه این نشست، دبیر جشنواره سوغات رضوی عنوان کرد: برای جشنواره ملی سوغات رضوی ما چهار محور تعریف کردیم که  بسته‌بندی محصولات یکی از مهم‌ترین محورهای سوغات رضوی است و زمینه تصویرسازی هم محور دیگر جشنواره است.

امیراقبال حیدرپور خاطرنشان کرد: محصولات سنگی مشهد می‌تواند به عنوان یک سوغات معرفی شود.

وی افزود: در مورد آرم و نشانه طی رایزنی‌هایی که با رادیو ملی زیارت داشتیم قرار شد طراحی نشانه رادیوملی زیارت باشد به دلیل بعد فرهنگی‌ای که آن رسانه در سطح مشهد ایفا کرد.
    
در ادامه این نشست، رییس موسسه آموزش عالی فردوس طی سخنانی بیان کرد: تاکنون مقالات بسیار خوبی به دبیرخانه ارسال شده است که امیدواریم این مقالات ما را به اهداف خود واصل کند.

هاشم جلیلی صفریان اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های این همایش اضافه شدن سوغات ملی است.

در ادامه این نشست، دبیر اجرایی همایش خاطرنشان کرد: برای این همایش‌ها ما دو مجوز ic و وزارت علوم را کسب کردیم.

دکتر حمید طباطبایی گفت: تمام اساتید شناخته شده در حوزه معماری و هنر در سطح کشور در این همایش مشارکت کننده ما خواهند  بود.

وی ادامه داد: این همایش با حمایت و همکاری انجمن علمی مدیریت دانش ایران برگزار خواهد شد و مقالات برگزیده این همایش در مجله‌های علمی پژوهشی وزارتین به چاپ خواهد رسید.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: