• چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-10814-5
  • خبرنگار : 15263
  • منبع خبر : ----

مدیر امور داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

دارو، قیمت ثابت یک ساله دارد/ تغییر قیمت با توجه به نرخ ارز در 6 ماه آینده انجام می‌شود

مدیر امور دارو و مواد تحت کنترل معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: قیمت‌گذاری داروها معمولا برای یک تا دو سال انجام می‌شود و تا هنگام  واردات و صادرات داروهای جدید، قیمت دارو ثابت است.

محمدابراهیم شوشتری در گفت‌و گو با ایسنا-منطقه خراسان، در خصوص افزایش قیمت داروها توسط برخی از داروخانه‌ها به دلیل افزایش نرخ ارز اظهار کرد: قیمت داروهای خارجی، براساس افزایش یا کاهش نرخ ارز تغییری نکرده است. باید توجه داشت که تغییر قیمت داروها در منطقه مشهد رخ نمی‌دهد، بلکه به وسیله خود سازمان دارو به‌ صورت متمرکز انجام می‌شود. تغییر نرخ داروها توسط یک نفر در سازمان روی نمی‌دهد بلکه کمیته‌ قیمت‌گذاری سازمان این کار را انجام می‌دهد و سازمان‌هایی چون صنعت و معدن، گمرک، تعزیرات و... در آن دارای نمایندگانی هستند. 
 
وی افزود: این کمیته مواد اولیه غذایی و داروهایی که وارد کشور می‌شود را بررسی و براساس آن، قیمت‌گذاری‌ها را مشخص می‌کند. شایان ذکر است که داروهای تولید شده داخلی نیز در این کمیته قیمت‌گذاری می‌شود، درواقع تولیدکننده دارو، این داروها را به کمیته می‌آورد و متناسب با هزینه‌هایی که برای تولید دارو انجام داده است، قیمت دارو تعیین می‌شود. 

تغییر قیمت دارو با توجه به نرخ ارز در6 ماه آینده انجام می‌شود

مدیر امور دارو و مواد تحت کنترل معاونت غذا و داروی دانشگاه پزشکی مشهد ادامه داد: باید توجه داشت که این قیمت‌گذاری در مدت یک تا دو سال، تا هنگام واردات و صادرات داروهای جدید ثابت است. تغییر قیمت دارو به راحتی و سرعت صورت نمی‌گیرد. نکته اینجاست که با توجه به بالا رفتن نرخ ارز نیز این تغییر قیمت هم‌اکنون اتفاق نمی‌افتد؛ بلکه اگر قرار باشد نرخ ارز بالا بماند تغییر قیمت داروها در6 ماه آینده صورت خواهد گرفت.

شوشتری تصریح کرد: اگر داروخانه‌هایی قیمت داروها را بالاتر از نرخ معمول می‌فروشند، این کارغیرقانونی است و با اطلاع‌رسانی به شماره تلفن 190، بازرس‌های ما برای بررسی وضعیت به داروخانه‌های متخلف فرستاده می‌شوند. گفتنی است که با داروخانه‌های متخلف براساس کمیسیون ماده 20 برخورد می‌‎شود، بیمه‌ها و سهمیه دارویی این داروخانه‌ها قطع خواهد شد و در بعضی از موارد داروخانه تعلیق و بسته می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: نحوه نظارت بر قیمت داروهایی که در داروخانه‌های سطح شهر فروخته می‌شود، روزانه توسط بازرس‌ها بررسی می‌شود. درواقع قیمت‌ها روی سایت، به صورت آنلاین مشخص شده است و به دلیل اینکه کار داروخانه‌ها با سیستم رایانه‌ای انجام می‌شود روزانه از روی سایت، نرخ داروها برداشته می‌شود. همچنین سازمان‌های بیمه‌گر سامانه‌هایی دارند که روزانه قیمت داروها، در آن ثبت می‌شود. 

مدیر امور دارو و مواد تحت کنترل معاونت غذا و داروی دانشگاه پزشکی مشهد اظهار کرد: اگر قیمت داروها تغییری کند  طی نامه‌ای از جانب سازمان به ما اعلام می‌شود و ما نیز تفاوت قیمت را در سامانه‌های نرخ‌گذاری تغییر خواهیم داد. 

شوشتری با بیان اینکه «باید توجه داشت که یک دارو برندهای گوناگونی دارد»، افزود: همچنین ممکن است که برخی داروها از کشورهای گوناگونی وارد کشور شده باشد یا کارخانه تولیدکننده متفاوت داشته باشد. بنابراین نرخ قیمت آن با توجه به نوع کارخانه تولیدکننده دارو یا کشورهایی که دارو در آن تولید شده در برخی موارد متفاوت است.

تعداد زیاد تماس‌های غیرمستند در خصوص افزایش قیمت داروها

وی بیان کرد: امروز تعداد زیادی تماس مبنی بر تخلفات داروخانه‌ها در فروش داروها با قیمت بیشتر داشته‌ایم، اما باید توجه داشت که این تماس‌ها گزارش‌هایی غیرمستند هستند، بنابراین افراد باید گزارش‌های خود را همراه سند ارائه دهند تا براساس مدرک، بازرس فرستاده شود. برای نمونه نسخه‌ای آورده شود که دارویی خریده شده و قیمت داروی فروخته شده متفاوت با قیمت همیشگی آن بوده است. پس از فرستادن بازرس، او سیستم نرم‌افزاری داروخانه را بررسی می‌کند تا دریابد که تفاوت قیمت دارو توسط خود داروخانه انجام شده است یا ابلاغی از طرف سازمان بوده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: