• چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۷
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 971-4485-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رحیمی جهان‌آبادی:

به گمان ترامپ حمله به سوریه جایگاه روسیه و ایران را در منطقه تنزل می‌دهد

رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه جنگ آمریکا و سوریه بسیار خطرناک است، گفت: مشخص نیست دامنه این جنگ تا کجا خواهد رفت.

جلیل رحیمی جهان‌آبادی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به حمله احتمالی آمریکا به سوریه، ضمن جدی عنوان کردن خطر جنگ، اظهار کرد: شورای امنیت قبلا نیز در خصوص حملات شیمیایی که در سوریه در همان زمان‌ها اتفاق افتاده بود عنوان کرد که اگر این موضوع تکرار شود ممکن است به حمله نظامی ختم شود. در همان زمان کشورهای عضو شورای امنیت از جمله آمریکا و کشورهای اروپایی بحث حمله به سوریه را مطرح کردند.

وی افزود: با وجود این اتفاقی که افتاده فرصتی ایجاد شده که آنها نیز بخواهند عملیاتی انجام دهند، در واقع آمریکا به یک جنگ نیاز دارد. با توجه به اینکه در شرق آسیا مذاکرات با کره‌ای‌ها آغاز شده و در آنجا تنشی وجود ندارد و از سویی وضعیت ترامپ در فضای داخلی آمریکا بسیار متزلزل است یک جنگ می‌تواند برای آمریکایی‌ها هم ایجاد اشتغال و هم ایجاد درآمد کند.

رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان ابنکه به گمان ترامپ این جنگ می‌تواند تسلط آمریکا را بر خاورمیانه افزایش داده و جایگاه روسیه و ایران را در منطقه تنزل دهد، عنوان کرد: البته این جمع‌بندی آمریکایی‌هاست. این جنگ از آنچه که در آغاز دیده می‌شود،‌ می‌تواند بسیار خطرناک‌تر باشد، مخصوصا اگر روسیه بخواهد با حملات موشکی آمریکا مقابله کند. اگر این اتفاق بیفتد قدر مسلم آمریکا پاسخ خواهد داد.

وی ادامه داد: ممکن است واقعا یک جنگ فراگیر منطقه‌ای ایجاد شود که بسیاری از کشورها را ببلعد زیرا رژیم صهیونیستی، عربستان، اردن و به نوعی هم ایران درگیر خواهد شد. مشخص نیست دامنه این جنگ تا کجا پیش خواهد رفت.

نماینده مردم تربت جام بیان کرد: البته اگر روسیه مقابله به مثل نکند و پا پس بکشد، ترامپ با هدف تغییر نظام سیاسی در سوریه این حملات را انجام خواهد داد، تصریح کرد:

رحیمی جهان آبادی درباره اینکه آیا سازمان‌های بین‌المللی می‌توانند جلوی این خطر بزرگ را بگیرند یا خیر؟ گفت: سازمان‌های بین‌المللی همین‌ها هستند. شورای امنیت خود آمریکا است. قدر مسلم در اینجا روسیه درخواست برگزاری جلسه اضطراری را از شورای امنیت خواهد داشت اما موضوع جلسه هر چه که باشد اعضای دائمی می‌توانند وتو کنند و موضوع مطرح نشود و اینها به عملیات خود ادامه دهند.

وی ادامه داد: نکته‌ای که روس‌ها به آن فکر می‌کنند این است که آمریکا در میدان عمل آسیب‌پذیر است و ممکن است روسیه با این محاسبه درصدد پاسخگویی به موشک‌های آمریکا بر بیاید و با سیستم ضدموشکی که دارد موشک‌های آمریکایی‌ها را رهگیری کند. این موضوع شاید تا حدودی موجب بازدارندگی برای آمریکایی‌ها باشد و آمریکایی‌ها را مجاب کند که به فکر فرو بروند اما باید توجه کرد که خطر جنگ جدی است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: