• چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-5884-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

وزیر نیرو خبر داد

توسعه نیروگاه‌ های تجدیدپذیر به 5000 مگاوات

وزیر نیرو گفت: بنا به تکلیف قانونی که برنامه ششم توسعه بر عهده وزارت نیرو گذاشته و طی برنامه دولت دوازدهم تا پایان این دوره ظرفیت نیروگاه‌های تجدید پذیر ما که عمدتا نیروگاه‌های خورشیدی هستند از ۴۰۰۰ مگاوات به ۵۰۰۰ مگاوات توسعه پیدا می‌کند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، رضا اردکانیان امشب در مراسم بهره‌برداری از ۱۰ پروژه‌های شرکت برق در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز در این مجموعه از ۱۰ پروژه که برای آن بالغ بر 160 میلیارد تومان هزینه شده، بهره‌برداری کردیم و بنا به تکلیف قانونی که برنامه ششم توسعه بر عهده وزارت نیرو گذاشته است، قرار است تا پایان این دوره ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر ما که عمدتا نیروگاه‌های خورشیدی هستند، از ۴۰۰۰ مگاوات به ۵۰۰۰ مگاوات توسعه پیدا ‌کند.

وی ادامه داد: این رقم در مقایسه با ظرفیت گذشته رقم قابل ملاحظه ای نیست اما با توجه به اینکه در آغاز این فرآیند هستیم، قطعا بایستی روش های تشویقی همانطور که همه کشورها به آن عمل کرده اند، در پیش بگیریم.

وزیر نیرو افزود: در حال حاضر تعرفه هایی که برای ما وجود دارد، به گونه ای بوده که سرمایه‌گذاران بخش خصوصی داخلی و خارجی در مقایسه با فرصت های مشابه در منطقه با واسطه تضمین دولت برای خرید برق تولیدی انجام می دهد، علاقه مندی بسیاری نشان داده اند.

اردکانیان خاطرنشان کرد: این امر مستلزم این بوده که دولت به ویژه سازمان برنامه و بودجه حمایت ها و تضمین های لازم را در فراهم کردن منابع مالی لازم و بازپرداخت آن ارایه دهند. در این صورت کشور پهناوری مانند ایران با روزهای آفتابی فراوان، با شدت نسبتا بالای تابش و برخورداری از دشت هایی که بر اثر کاهش باران می تواند زمینه معیشتی جایگزین را برای مردم فراهم کند، آینده روشنی را می بینیم که از این شکل انرژی استفاده شود. اینکه این امر را در مقیاس های خرد و کلان طراحی کنیم، مستلزم تحلیل نتایج عملکردی ما تاکنون است.

وزیر نیرو تصریح کرد: امیدواریم مجموعه سرمایه هایی که در این زمینه جلب و جذب می‌شود، ما را به اهداف خود که یکی از آن‌ها انرژی پاک است، نزدیک کند.

اردکانیان تاکید کرد: همچنین در حال حاضر تعداد کمی از روستاهای ما هنوز از نعمت برق برخوردار نشده اند اما با توجه به امکاناتی که وجود دارد، قطعا برق به این مناطق نیز تامین خواهد شد. کشور ما از حیث پوشش برق جزو کشورهای پیشتاز و پیشرو بوده اما موضوع حائز اهمیت مساله مصرف است که باید در این زمینه برنامه ریزی های مناسب صورت گیرد.

وزیر نیرو اضافه کرد: در این راه باید از مکانیزهایی استفاده کنیم که مردم برای کاهش مصرف خود در زمان پیک تشویق شوند.

اردکانیان در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص بروز تنش آبی در سال جاری عنوان کرد: در حال حاضر شهرهای زیادی وجود دارد که با تنش آب مواجه هستند و آن‌هایی که برای منابع آب متکی به منابع سطحی نیز هستند، دچار مشکل شده اند اما در حال حاضر که به پایان فروردین ماه نزدیک می شویم، فرصت کافی برای همه ما وجود دارد که با اصلاح شیوه های مصرف و صرفه جویی ضروری بتوانیم شدت این تنش را کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه حتی پوشش برف در بعضی از نقاط مانند فلات مرزی کشور کم بوده، اظهار کرد: اگر نسبت به این امر بی توجه باشیم، نتیجه طبیعی آن این است که در تامین آب شرب و برق در بعضی نقاط کشور با مشکل مواجه شویم. با آگاهی مردم از شرایط امید داریم در این زمینه به درجه خوبی از مصرف صحیح دست پیدا کنیم. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: