• پنجشنبه ۲۳ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 971-5187-5
  • خبرنگار : 15219
  • منبع خبر : ----

/کتاب و کتاب‌خوانی/

«علی از زبان علی(ع)»؛ زندگی و زمانه امیرالمومنین از زبان خودش

کارشناس امور کتابخانه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: کتاب «علی از زبان علی» از دقیق‌ترین و خواندنی‌ترین زندگی‌نامه‌ها در مورد امیرالمؤمنین(ع) است که نویسنده با استفاده از منابع دست ‌اول و مطمئن شیعه و اهل سنت به نگارش آن پرداخته است.

سید جمال حقیرالسادات در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، ضمن بیان اینکه باید نامه تاریخ را خوب خواند، به خصوص آن‌جا که با اعتقادات و دین انسان گره ‌خورده است، اظهار کرد: در کشور ما شاید عشق به امیرالمؤمنین و امام حسین علیهم السلام به صورت استثنائی و خاصی به چشم می‌خورد و این خود وظیفه دوست‌داران و محبین اهل بیت را در قبال شناخت صحیح از زندگی ایشان بیشتر می‌کند. 

وی افزود: کتاب «علی از زبان علی یا زندگی و زمانه امیر مؤمنان علیه السلام از زبان خودش» با قلمی استادانه و نگاهی دقیق نوشته شده است و در این اثر خبری از پیچیده گویی‌های متون تاریخی نیست و در عین حال با صلابت هرچه تمام‌تر و ایجازی مثال زدنی به وقایع و اتفاقات مرتبط با زندگی و زمانه حضرت علی (ع) می‌پردازد و نویسنده در این اثر کوشیده تا حوادث و رخدادهای زندگی حضرت علی (ع) را با زبانی ساده و به شیوه‌ روایی از لحظه تولد تا شهادت ایشان شرح دهد.

کارشناس امور کتابخانه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی اضافه کرد: پاسخ به بعضی از مهم‌ترین شبهات از تاریخ زندگانی امیرالمؤمنین، مانند دلایل صرف نظر کردن حضرت از جنگیدن در مسئله خلافت رسول خدا صلوات الله علیه و یا دلایل پذیرش حکمیت؛ در حالی که حضرت خود را بر حق می‌دانستند، آن هم از زبان خود حضرت و به نقل از منابع معتبر از نقاط قوت کتاب محسوب می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: پیوستگی و انسجام درونی که در موضوعات و متن کتاب وجود دارد ذهن مخاطب را از آشفتگی رها می‌کند و با سیر منظم تاریخی که در سراسر آن به چشم می‌خورد خواننده را تا پایان کتاب همراه می‌سازد و این اثر با توجه به اهمیت موضاعات طرح شده و نگاه جامعه‌شناختی خود به اتفاقات تاریخی زمانه آن حضرت، نقشه راهی است که تاریخ انقضا ندارد و برای تمام دوران‌ها، به ویژه دوران کنونی، چراغ هدایت است.

حقیرالسادات تصریح کرد: این اثر ارزشمند از 10 فصل که شامل دوران مکه، دوران مدینه، دوران خلفا، دوران خلافت، دوران جنگ جمل، دوران جنگ صفین، دوران حکمیت، دوران جنگ نهروان، دوران غارت‌ها و دوران شهادت است و قلم روان، بیان متفاوت و نحوه روایت حجت الاسلام محمدیان در کتاب «علی از زبان علی» به قدری چشمگیر است که مخاطب را مجذوب کشش داستانی و انسجام و پیوستگی محتوایی خود می‌کند و می‌تواند پاسخگوی بسیاری از سؤالات تشنگان معارف اهل بیت (ع) باشد.

وی بخشی از کتاب «علی از زبان علی» را این چنین عنوان کرد: روز دوشنبه نبوت بر رسول خدا صلی‌الله علیه و آله ابلاغ و آن حضرت به رسالت مبعوث شد و من صبح روز سه‌شنبه اسلام آوردم و ایمان خویش را به رسول خدا صلی‌الله علیه وآله اعلام کردم از آن روز به بعد رسول خدا صلی‌ الله علیه و آله به نماز می‌ایستادند و من در سمت راست ایشان می‌ایستادم و با آن حضرت همراه نبود، جز من. (به نقل از کتاب‌های تاریخ مدینه دمشق (اثر ابن عساکر) و مجمع الزوائد (اثر هیثمی) که از کتب اهل سنت هستند. (ص ۲۱)

کارشناس امور کتابخانه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی ادامه داد: وقتی رسول خدا صلی‌الله علیه و آله به مدینه آمدند و مسجد مدینه را بنا نهادند، جمعی از مهاجران در اطراف مسجد خانه‌هایی ساختند و برای سهولت رفت ‌وآمد به مسجد، دری از خانة خویش به مسجد باز کردند چندی به این گونه گذشت تا اینکه دستور الهی نازل شد که همة این درها مسدود شود؛ اما تنها خانه‌ای که از این دستور مستثنا بود، خانه من بود این استثنا بر یاران رسول خدا صلی‌الله علیه و آله سنگین آمد...

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: