• پنجشنبه ۲۳ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-11314-5
  • خبرنگار : 15218
  • منبع خبر : ----

مشاور معاون وزیر بهداشت:

مجمع سلامت محله باید راه‌اندازی شود

مشاور معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مهم‌ترین رکن مجمع سلامت، مجمع سلامت محلی است و باید در محلات مجمع سلامت محله راه‌اندازی کنیم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حسین ملک‌افضلی امروز در اولین مجمع سلامت استان که در مجتمع سپید دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، با اشاره به اینکه «امسال سال استثنایی برای سلامت است»، اظهار کرد: امسال هفتادمین سال تأسیس سازمان جهانی بهداشت و چهلمین سال طرح شعار «سلامت برای همه» است. استراتژی اجرای این شعار «همه برای سلامت» بود. به‌ خصوص تأکید می‌شد که خود مردم باید در سلامت نقش داشته باشند، 

وی ادامه داد: نقش داشتن مردم در سلامت به‌معنای این است که در بعد فردی شیوه‌های زندگی آنها اصلاح و طوری تنظیم شود که از بیماری‌ها پیشگیری کند و مردم در صورت بیمار شدن بتوانند از خود مراقبت کنند، همچنین در بعد جمعی باید در تامین سلامت مشارکت داشته باشند. بنابراین باید مردم در ابعاد فردی و اجتماعی سازماندهی و توانمدند شوند و مشارکت کنند.

مشاور معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه «در حوزه سلامت باید همکاری‌های بین بخشی انجام شود»، عنوان کرد: امروز بخش خصوصی در بسیاری از کشورها مسئولیت اجتماعی دارند. بسیاری از شرکت‌ها هستند که منابعی را برای مسئولیت اجتماعی خود کنار می‌گذارند.

ملک‌افضلی تصریح کرد: موضوع دیگر این است که باید شاخص و عدد و رقم وجود داشته باشد و نمی‌توان همین‌طوری گفت که وضعیت خیلی خوب یا خیلی بد شده است.

وی با اشاره به اینکه «در 40 سال قبل، هیجانی در وزارت بهداشت به وجود آمد و تلاش کردند تا مفهوم سلامت برای همه را محقق کنند»، خاطرنشان کرد: ما در سال‌های اولیه به ناچار باید خدمات پزشکی و بهداشتی ارائه می کردیم و به دنبال خدمات اجتماعی نرفتیم چراکه مشکلاتی داشتیم که با تجهیزات بهداشتی حل می‌شد. ما به ناچار از تکنولوژی پزشکی استفاده کردیم و خوشبختانه موفق شدیم. بهداشت کشور ما در جهان الگو و به عنوان یک مدل مطرح است.

وی بیان کرد: با این وجود، اکنون آسیب‌هایی اجتماعی در حوزه سلامت همچون اعتیاد، خشونت و طلاق و از آن طرف هم بیماری‌هایی مانند بیماری‌های غیرواگیر، سوانح و... داریم که تنها با تکنولوژی محض نمی‌توان آن‌ها را کنترل کرد.بنابراین به‌ناچار استراتژی «همه برای سلامت» را تأمین کرده و نظام سلامت را اجتماعی کنیم.

ملک‌افضلی با بیان اینکه « باید علاوه بر افراد متخصص یک بسیج اجتماعی سازمان‌یافته اتفاق بیافتد که بتوان با اینگونه بیماری‌ها مبارزه کرد»، گفت: استراتژی سلامت اجتماعی است که معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به وجود آمده است.

وی با اشاره به اینکه «هدف از ایجاد معاونت اجتماعی طب پیرامونی است»، خاطرنشان کرد: این یعنی افراد و اجتماعاتی هستند که می‌توانند به هدف «سلامت برای همه» کمک کنند. برای تحقق این موضوع باید سازوکاری تعریف کنیم که آن هم مجامع سلامت است و مجامع سلامتی از محله شروع می‌شود. اگر ما تنها به سخنرانی و صحبت اکتفا کنیم و نظام مشخص برای پاسخگویی نداشته باشیم کارها به صحبت ختم می‌شود.

باید مجمع سلامت محله راه‌اندازی شود

مشاور معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه «مهم‌ترین رکن مجمع سلامت، مجمع سلامت محلی است»، گفت: ما باید در محلات مجمع سلامت محله راه‌اندازی کنیم و آن‌جاست که مردم مشکلات را پیدا می‌کنند. یک مقدار از مشکلات در مجمع سلامت محلات حل و بقیه به مجمع سلامت شهرستان ارجاع داده می‌شود. مجمع سلامت شهرستان مشکلات بعدی را حل می‌کند اگر مشکلی باقی ماند به سطح ملی می‌آید.

وی ادامه داد: ما به دنبال سازمان‌دهی این مجمع هستیم. بنیاد آن، مجمع سلامت محله است و آنجاست که مردم در میدان هستند. لازمه این موضوع سازماندهی و توانمندسازی مردم است. اجازه دهیم مردم مشکلات و اولویت‌های خود را تشخیص دهند و خودشان هم در حل این مشکلات پا در میدان بگذارند.

ملک‌افضلی با بیان اینکه «سلامت دیگر قرص و کپسول نیست»، اظهار کرد: سلامت فعالیت‌های اجتماعی است؛ یعنی اگر بخواهیم به سلامت توجه کنیم باید درآمدزایی کنیم، آدم فقیر است که آسیب اجتماعی به وجود می آورد و مشکل پیدا می‌کند. 

وی با اشاره به اینکه «در اجتماعی شدن نظام سلامت باید به دو مولفه عدالت و پیشگیری توجه شود»، گفت: اگرما به این دو عنصر توجه نکنیم نتیجه نخواهیم گرفت. باید اجتما‌عی‌شدن نظام سلامت را به نفع محرومین ساماندهی کنیم. 

مشاور معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: اولویت باید با خدمات ارتقایی باشد. خدمات ارتقایی مانند محیط زیست، کارآفرینی و... فوق‌العاده تاثیرگذار است.

وی با بیان اینکه «اجتماعی‌شدن نظام سلامت ضروری است و راهی جز آن نداریم»، بیان کرد: تکنولوژی هر روز دارد گران‌تر می شود و بنابراین ما خودمان باید خود را توانمند و علاوه بر آن به صورت جمعی مشکلات را حل کنیم.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: