• پنجشنبه ۲۳ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-11414-5
  • خبرنگار : 15218
  • منبع خبر : ----

قاضی‌زاده هاشمی مطرح کرد؛

لزوم برقراری رابطه تعاملی بین دولت و مردم برای ارتقای سلامت

نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: برای تأمین و ارتقای سلامت باید سراغ مردم برویم نه اینکه ما به آن‌ها دستورالعلی بدهیم، در این راستا باید یک رابطه دوطرفه و تعاملی برقرار باشد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی امروز در اولین مجمع سلامت استان که در مجتمع سپید دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: برای رفع هر نیازی که در حاکمیت‌ها وجود دارد باید از تکنولوژی مناسب آن استفاده شود. یک دوره‌ای اگر مشکلات مردم در حوزه سلامت منحصر در بیماری بوده تکنولوژی مناسب، رفع آن عنصر انحصاری است، تکنولوژی مناسب برای آن تشکیل یک شبکه گسترده خدمات‌رسان است که انصافاً پس از انقلاب اسلامی این نیاز به درستی توسط سیاست‌گذاران وقت درک شد و تکنولوژی مناسب تجهیز و خدمت‌رسانی انجام شد. این عامل و سایر عوامل رشدی که در شاخص رشد ایران پس از انقلاب اتفاق افتاد موجب شد تا امید به زندگی رشد کرده و حدود 20 سال افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: سال‌هاست این بحث در مجامع تصمیمی‌گیری نظام وجود دارد که امروز مسائل ما در حوزه سلامت تغییر کرده و حالا که مسائل تغییر کرده است آیا یک ساختار انحصاری که ارائه‌کننده خدمات سلامت است حتی اگر همه اختیارات و منابع کشور را هم به او بدهیم می‌تواند شاخص سلامت کشور را ارتقا دهد یا قوه مجریه می‌تواند به تنهایی این اقدام را انجام دهد؟

قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: خوشبختانه دولت‌های یازدهم و دوازدهم به این نکته توجه کردند که مردم را شریک این موضوع قرار دهند و برای تأمین و ارتقای سلامت باید سراغ مردم برویم نه اینکه ما به آن‌ها دستورالعلی بدهیم، بلکه این یک رابطه دوطرفه و تعاملی باشد.

وی با تاکید بر رشد سمن‌ها خاطرنشان کرد: شعار«سلامت برای همه، در همه جا» با توجه به ابزارو شبکه‌ای که در اختیار حکومت است محقق نمی‌شود مگر آنجایی که دولت نمی‌تواند ارائه خدمت کند توسط مردم پر شود.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در سه سال قبل سیاست‌های نظام در حوزه سلامت ابلاغ شد و بخش عمده این سیاست‌ها نازل به نقش‌آفرینی عموم است امروز بزرگ‌ترین عامل ایجاد خطر در سلامت مردم سبک زندگی و رفتار اجتماعی ماست.

وی افزود: اگر ما بخواهیم هم‌چنان دنبال تخصص و درمان برویم امکان مادی آن برای ما وجود ندارد.

قاضی‌زاده هاشمی عنوان کرد: آنچه که باید بر آن تمرکز داشت اصلاح سبک زندگی و رفتار مردم است که این موضوع در برنامه‌های توسعه‌ای نیز دیده شده است. امیدواریم با این حرکتی که دولت در ایجاد مجمع سلامت آغاز کرده، بتوانیم با قوت و سرعت بیش‌تری در این مسیر حرکت کنیم.
  
محمدرضا دارابی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در بخش دیگری از این مراسم اظهار کرد: یکی از چندین ابتکاری که در دولت تدبیر و امید شکل گرفت که شاید بتوان گفت در دولت‌های دیگر به آن بهایی داده نمی‌شد موضوع سلامت و مشارکت همه در آن است.

وی ادامه داد: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سه ابتکار را اجرایی کردند که ثمره آن به نفع مردم خواهد بود. اولین اقدام بحث تحول نظام سلامت بود که علی‌رغم مشکلات جزئی که دارد در جهت خدمت به مردم اجرایی شد و استمرار و ادامه آن با حمایت‌های دولت و مجلس می‌تواند ثمرات مفیدی برای جامعه داشته باشد. اقدام دوم ایجاد معاونت اجتماعی در وزارت برای نهادینه کردن موضوع سلامت در نهادهایی که به شکلی در سلامت مردم دخالت دارند، بود.

دارابی تصریح کرد: اقدام دیگر تشکیل مجمع‌های سلامت در استان‌ها و شهرستان‌ها به ریاست استانداران و فرمانداران در جهت اجتماعی کردن سلامت بود که توانست جمع‌های زیادی را دور هم جمع کرده و دل‌های بسیار زیادی را در این موضوع که یک نعمت خدادادی است، به هم نزدیک کند.

وی خاطرنشان کرد: مجمع سلامت استان‌ها و شهرستان‌ها با اهداف پرداخت به مقوله سلامت و ابعاد چهارگانه‌ی آن در زمینه‌های جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی، نگاه به شعار سازمان بهداشت جهانی که «پوشش همگانی سلامت برای همه و در همه جا» است، ترسیم مولفه‌های اجتماعی سلامت، نهادینه کردن مسئولیت‌پذیری سازمان‌هایی که به طور مستقیم و غیرمستیم در امر سلامت دخالت دارند، بررسی سیمای بیماری‌ها و اولویت‌های سلامت استان در مجمع سلامت استان، ضرورت اجرای نقشه جامع سلامت استان و حرکت به سمت کنترل بیماری‌های غیرواگیر با مشارکت همگانی، تاکید بر سلامت‌محور شدن فعالیت‌ها، بسط گفتمان اجتماعی شدن سلامت عمومی، تقدیر از شرکای سلامت و تاثیرگذاری تشویق و انگیزه مضاعف در پرداختن به امر سلامت، استفاده از نقش رسانه‌ها در جهت ارتقای سلامت مردم در همه مقوله‌های عام ایجاد شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: سلامت از خودکنترلی و خودمراقبتی فرد شروع می‌شود، به جامعه تسری می‌یابد و مسئولان امر هم باید در جهت ارتقای سلامت مردم و مشارکت همه نهادها برنامه‌ریزی مدون داشته باشند.


انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: