• پنجشنبه ۲۳ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-11614-5
  • خبرنگار : 15218
  • منبع خبر : ----

معاون استاندار خراسان رضوی مطرح کرد؛

ضرورت ایجاد پیوست سلامت برای برنامه‌های دولتی

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی گفت: انتظار این است که دستگاه‌های دولتی و عمومی هیچ برنامه‌ای بدون پیوست سلامت نداشته باشند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سیدجواد حسینی امروز در اولین مجمع سلامت استان که در مجتمع سپید دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: مجمع سلامت در شهرستان‌ها و استان برای تحقق اجتماعی شدن امر سلامت شکل می‌گیرد.

وی ادامه داد: هدف مجمع سلامت استان جلب مشارکت بین بخشی و تشویق نهادهای اجتماعی و اقتصادی برای حضور موثرتر در حوزه ارتقای سلامت جامعه است و مجمع سلامت استان فراگیری، نظام یافتگی و ابعاد مشارکت در سلامت را دنبال می کند.

حسینی تصریح کرد: امروزه در امر سلامت بیش از 80 درصد عوامل اجتماعی دخیل هستند، لذا باید نگاه به سلامت نگاهی اجتماعی شود و گفتمان سلامت باید به گفتمان غالب و هژمونیک جامعه تبدیل شود. شعار امسال سازمان جهانی بهداشت «سلامت همگانی برای همه و در همه جا» است که در واقع نگاه اجتماعی به مقوله سلامت دارد.

وی با بیان اینکه «از مفهوم سلامت دو موضوع قابل استخراج است»، خاطرنشان کرد: موضوع اول این است که سلامت نبود بیماری نیست و نکته بعدی این است که سلامت محدود به ابعاد جسمانی نمی شود، بلکه ابعاد اجتماعی، روانی و معنوی را نیز در بر می‌گیرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی، بیان کرد: پزشکی مرکزی و پزشکی پیرامونی که به محیط و پیرامون انسان می‌پردازد دو نوع خدمات پزشکی هستند . پزشکی پیرامونی بعد اجتماعی پزشکی است و نقطه مرکزی پیرامون سلامت، مشارکت همگانی است.

وی با اشاره به اینکه گفتمان سلامت باید در سه سطح اتفاق بیفتد، عنوان کرد: ابتدا اینکه گفتمان غالب مردم و جامعه باید بر سلامت متمرکز شود، در سطح بعدی انتظار این است که دستگاه‌های دولتی و عمومی هیچ برنامه‌ای بدون پیوست سلامت نداشته باشند و سومین سطح نیز سازمان دادن تشکل‌های غیر دولتی مرتبط با امر سلامت است.

حسینی ادامه داد: در خراسان رضوی تا کنون 90 تشکل غیردولتی در حوزه سلامت فعال هستند و به ارائه خدمات می‌پردازند.

معاون استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه «دنیا از موج میکروب و دارو گذر کرده است»، تصریح کرد: موج سوم بیماری‌ها بر رفتار و سبک زندگی انسان‌ها متمرکز است و بار سلامت و بیماری‌ها بیش‌تر بر امر اجتماعی سلامت سوار است. از ۱۹ عامل شناخته شده مرگ‌و میر در دنیا ۱۰ عامل آن مربوط به تغذیه است و به عبارتی بیش از ۵۰ درصد این عوامل ریشه در تغذیه دارند.

وی خاطرنشان کرد: طبق بررسی که سال ۱۳۸۰ انجام شده است، مشخص شده ۵۷ درصد بیماری‌ها در ایران مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است، اما این رقم در سال ۱۳۹۰ به ۷۶ درصد رسید. بیماری‌های واگیر در سال ۸۰، ۲۷ درصد عوامل مرگ‌ومیر را تشکیل می‌دادند، اما امروز با توجه به بالا رفتن سواد، سلامت، واکسیناسیون و ارتقای بهداشت در ایران این آمار به ۱۴.۵ درصد رسیده و جای آن را بیماری‌های غیرواگیر گرفته است.

حسینی ادامه داد: بر اساس آمارها ۴۶ درصد موارد مرگ‌ومیر در ایران بر اثر بیماری‌های قلبی و عروقی است. این در حالی است که با تغذیه درست می‌توان از حدود ۸۰ درصد موارد ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی و هم‌چنین ۴۰ درصد سرطان‌ها پیشگیری کرد.

وی با بیان اینکه «۵۸ درصد مردم در ایران اضافه وزن دارند»، بیان کرد: این رقم در زنان ۶۲ درصد و در مردان ۵۷ درصد است، اما چاقی شکمی که عامل شناخته شده و مستقیم بیماری‌های قلبی و عروقی است، در مردان آمار بالاتری دارد. سازمان بهداشت جهانی توصیه کرده است که افراد عادی و کم‌تر از سن ۵۰ سال، روزانه باید کم‌تر از پنج گرم نمک مصرف کنند، اما این رقم در کشور ما به طور میانگین ۹.۱ درصد است که در مردان ۱۰ و در زنان ۸.۴ درصد برآورده شده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار تصریح کرد: 49 درصد زنان و ۳۹ درصد مردان ۱۵ تا ۶۴ ساله در کشور نیز دچار اضافه وزن و چاقی هستند. مصرف روزانه شکر در ایران نیز روزانه ۶۶ گرم گزارش شده است. در حالی که بر اساس سبد مطلوب غذایی مصرف روزانه قند و شکر حداکثر ۴۰ گرم توصیه شده است. این آمارها نشان می‌دهد که برای ارتقا، حفظ و استمرار سلامت باید بر رفتار و سبک زندگی متمرکز بود و این یعنی باید به امر سلامت نگاه اجتماعی داشت.

وی با بیان اینکه «فراگیری در امر مشارکت از دو منظر قابل بحث است»، عنوان کرد: مردم، دولت و خیرین باید دست اندرکار امر سلامت باشند و مجمع سلامت همه این‌ها را گردآورده است. منظر بعدی گسترش موضوعی و قلمرویی امر سلامت است. مشارکت در امر سلامت فقط مشارکت مالی و اقتصادی نیست، بلکه در کنار مشارکت مالی باید مشارکت در ابعاد فرهنگی، علمی و دانشی نیز گسترش داده شود.

حسینی با اشاره به اینکه «نظام‌یافتگی مشارکت نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است»، گفت: برای نهادینه شدن امر سلامت باید ابتدا نهادینه‌سازی و سپس ستادینه‌سازی صورت گیرد تا گفتمان مشارکت نهادینه شود.


انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: