• جمعه ۲۴ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۲
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 971-4985-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

معاون سیاسی وزیر کشور:

باید از توسعه نقطه‌ای و محله‌ای عبور کرد

معاون سیاسی وزیر کشور گفت: در شرایط کنونی توسعه، منطقه‌ای شده و باید از توسعه نقطه ای و محله ای عبور کرد. 

به گزارش ایسنا-منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، اسماعیل جبار زاده در حاشیه نشست استانداران منطقه پنج کشور که با حضور سه معاون سیاسی، امنیتی و انتظامی وزارت کشور در مشهد مقدس برگزار شد، در جمع خبرنگاران ضمن تبریک عید مبعث، اظهار کرد: استان ها دارای مسائل مشترکی در حوزه های مختلف هستند که با هم افزایی می توان آن ها را حل و فصل کرد.

وی افزود: با توجه به قرابت فرهنگی و موضوعات مشترک اقتصادی، گردشگری، امنیتی و مرز مشترک بین خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، یزد، کرمان و سیستان و بلوچستان با کشورهای همسایه، این استان ها می توانند مکمل یکدیگر در بخش های مختلف باشند و با تشکیل بانک اطلاعاتی از محصولات و تولیدات خود، نیازهای شان را در درون استان ها تامین کنند. 

معاون سیاسی وزیر کشور ادامه داد: با این هم افزایی، اتفاقات خوب و بزرگی در بخش های کشاورزی، صنعتی، گردشگری و به ویژه معدن که یکی از مهمترین مزیت های این استان‌هاست، رقم خواهد خورد.

جبارزاده با بیان این که قطعا اثرات اتفاقات مثبت یا منفی که در خارج از مرزهای کشور رخ می دهد در داخل کشور نیز مشهود است، عنوان کرد: به منظور رصد این اتفاقات و تصمیم گیری صحیح و به موقع،  در این جلسه مقرر شد کمیسیون امنیتی ذیل کارگروه استانداران منطقه پنج تشکیل شود. 

وی یکی دیگر از مباحث مطرح شده در این جلسه را توجه به شعار سال و راهکارهای حمایت از کالای ایرانی و تولیدات داخلی عنوان و بیان کرد : این مهم با جدیت دنبال می شود. 

جبارزاده با اشاره به اینکه در نشست امروز استانداران، تصمیمات مناسبی برای استفاده از ظرفیت های مشترک بین استان های منطقه ی پنج کشور گرفته شد، تصریح کرد: وزارت کشور نیز نهایت پشتیبانی را خواهد کرد تا بتوانند امسال برنامه ها و اهدافی را که برای توسعه منطقه ای در نظر گرفته اند به نحو احسن انجام دهند.

معاون سیاسی وزیر کشور در خصوص ابلاغ منشور گفت و گوی سیاسی نیز گفت: این منشور در 9 بند از سوی وزیر کشور به استانداران ابلاغ شده که شامل گفت وگوهای سیاسی و صنفی و نیز گفت و گوی استانداران به عنوان نماینده ی عالی دولت در استان ها با اصحاب رسانه، اهل قلم، دانشگاهیان، دانشجویان، گروه های فکری و سیاسی و تمام قشرهایی که حرفی برای گفتن دارند؛ می شود. 

جبارزاده با بیان اینکه یکی از ضرورت‌های جامعه امروز گفت‌وگو است، عنوان کرد: اعتقاد ما بر این است که گفت و گو رافع بسیاری از مشکلات است و تا این نوع تعاملات شکل نگیرد و مشکلات بیان نشود، راهکاری هم ارائه نخواهد شد. 

وی ادامه داد: این گفت و گو در استان ها آغاز شده و خراسان رضوی نیز اقدامات موثری در این راستا انجام داده است و انتظار می رود این روند در سال جاری توسعه یابد. 

معاون سیاسی وزیر کشور در خصوص صدور مجوز تجمعات مردمی از سوی دولت، بیان کرد: تجمعاتی که از سوی احزاب و سیاسیون درخواست می شود در استانداری ها، فرمانداری ها و مراکز انتظامی بررسی و مجوز آن صادر می شود. در دولت یازدهم و دوازدهم به اکثر این درخواست ها پاسخ مثبت داده شد و ده ها هزار تجمع انتخاباتی در دوران انتخابات ریاست جمهوری و مجلس  شورای اسلامی برگزار شد. یک مورد درخواست برگزاری راهپیمایی نیز داشته ایم که بر اساس قانون احزاب باید از طریق کمیسیون ماده 10 احزاب بررسی شود. 

جبارزاده در رابطه با تغییر استانداران، گفت: این که بگوئیم پرونده تغییرات بسته شده، حرفی غیر علمی است و اگر بگوئیم این پرونده باز است نیز حرف درستی نیست زیرا تغییر امری است که مستمر و متناسب با شرایط، تصمیم گیری می شود. 

جبار زاده در خصوص انتصاب استاندار زن، خاطرنشان کرد: نگاه دولت در انتصابات به هیچ وجه جنسیتی نبوده و نیست، بلکه توانمندی و شایستگی افراد لحاظ می شود. 

وی ادامه داد: استاندار دارای وظایف و ماموریت‌های متعددی است که یکی از مهمترین آن ها ریاست بر شورای تامین، متشکل از نمایندگانی از قوه قضائیه، دستگاه های امنیتی، انتظامی و اطلاعاتی است. این افراد به استاندار مشاوره می دهند و تصمیم گیری نهایی با استاندار است؛ بنابراین هر فردی اعم از زن یا مرد اگر سابقه ی فعالیت سیاسی،  امنیتی و انتظامی نداشته باشد؛ دچار مشکل خواهد شد. 

جبار زاده افزود: با این توضیح، ابتدا باید کادر سازی صورت پذیرد و سپس متناسب با شرایط احراز، افراد در پست ها بدون نگاه جنسیتی منصوب شوند. در دولت‌های یازدهم و دوازدهم این مهم با جدیت دنبال شد و شاهد آن نیز انتصاب فرمانداران، بخشداران و مدیران میانی زن در دستگاه های اجرایی بوده است.

وی بیان کرد: معتقدیم باید از ظرفیت زنان به عنوان بخشی از نیروی انسانی کشور استفاده کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: