• سه شنبه ۲۸ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۰
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 971-13390-5
  • خبرنگار : 15219
  • منبع خبر : ----

هفته فرهنگی کلات از هشتم تا چهاردهم اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود

سومین هفته فرهنگی کلات از هشتم تا چهاردهم اردیبهشت‌ماه با برنامه‌ها و جشنواره‌های متنوع برگزار خواهد شد. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، اولین روز برگزاری جشنواره‌ها شنبه هشتم اردیبهشت ماه به مناسبت میلاد حضرت علی اکبر و روز جوان؛ افتتاحیه هفته فرهنگی شهرستان کلات جشنواره جوان روستا و بازشناسی روستای تاریخی چرم، افتتاحیه دپارتمان مشورتی فرمانداران جوان، نشست شورایی، انتخاب هیئت رئیسه و آغاز فعالیت، جشنواره زنان با نشاط سرزمین خورشید «گوهران شاد» و جشنواره قصه‌گویی داستان‌های قدیمی اقوام ساکن در شهرستان کلات از جمله این برنامه‌ها خواهد بود.

جشنواره «جوان روستا»

جوانان روستای تاریخی چرم در اولین روز هفته فرهنگی و در روز ولادت حضرت علی اکبر و روز جوان جشنواره «جوان روستا» را راه اندازی خواهند نمود و همگان را به بازشناسی، معرفی توانمندی‌ها و زیبایی‌های روستای خود دعوت خواهند کرد.
 
جشنواره «گوهران شاد»
 
همچنین در اولین روز هفته فرهنگی ساعت 17 جشنواره «گوهران شاد» جشنواره مختص زنان با قصه گویی‌ها و داستان سرا‌یی‌های قدیمی به گویش‌های محلی کار خود را آغاز خواهد کرد و قصه گوهای نسل امروز را به تاریخ دور و دراز سرزمین آبا و اجدادی خود خواهند برد و آن‌ها را با گذشته افتخار آمیز و غرور آفرین آشنا خواهند نمود. 

یکشنبه 9 اردیبهشت‌ماه به مناسبت روز شوراهای شهر و روستا؛ نشست بزرگ مشترک شورای اداری و شوراهای اسلامی شهرستان و دهیاران و همچنین اولین جشنواره آواهای شاختایی اردوی «بهشت» در شهرستان کلات برگزار خواهد شد.

جشنواره «آواهای شاختایی» 

دومین روز هفته فرهنگی شاهد برگزاری اولین جشنواره آواهای شاختایی در کلات خواهیم بود؛ شاختایی یکی از مقامات موسیقی خراسان است کلام در موسیقی شاختایی با بیان داستان‌های مختلف و نگاه پند آموز به وقایع تاریخی این امکان را برای شنونده فراهم می‌کند که در کنار موسیقی و برداشت هنری، برداشت دیگری مانند مسائل اجتماعی نیز داشته باشد.
 
مقام «هرای» یکی از شاخه‌ها و آواهای شاختایی ضمن پخش موسیقی در فضایی حزن انگیز تاریخ سراسر اندوهناک و دور مانده از اصل خویش را فریاد می‌زند و شنونده را در اندوهی تاریخی فرو می‌برد لازم به ذکر است که شاختایی آمیزه‌ای از موسیقی و شنیدن تاریخ پر از درد و رنج یک قوم با قدمت تاریخی است.

دوشنبه دهم اردیبهشت‌ماه، نشست سراسری کتاب‌خوان ویژه هفته فرهنگی کلات و مراسم تقدیر از هنرمندان که با حضور خانواده‌های صاحبان علم و هنر شهرستان کلات برگزار می‌شود.

سه‌شنبه یازدهم اردیبهشت ماه، جشنواره دوکیان، مسکه میان همراه با مراسم شیردوشی؛ مراحل تولید مسکه و هم آوایی نی و شبان چنار، «رزم خانه ایران» بازشناسی خدای آفرین ارگ فرود و راز و رمزهای تاریخی آن و نیز جشنواره بزرگ منتظران ایثار پاسداشت مقام جامعه ایثارگران خانواده‌های معظم آنان در هفته جاری برگزار خواهد شد.

جشنواره «رزم خانه» 

داستان فرود یکی از جذاب‌ترین و شگفت انگیزترین داستان‌های شاهنامه فردوسی است که منشا ایده اولیه هفته فرهنگی کلات باشد. 

جشنواره فرود یکی از بهترین و زیباترین فرازهای سومین هفته فرهنگی کلات را رقم خواهد زد و صاحبان اندیشه و گردشگران زیادی را به کند و کاو، بازشناسی و درک راز و رمزهای تاریخی ارگ فرود در روستای زیبای گرو وادار خواهد کرد و به مهمانان جشنواره لذت وصف ناشدنی دست خواهد داد. 

جشنواره «منتظران ایثار» 

همچنین چهارمین روز هفته فرهنگی به جشنواره منتظران ایثار و پاسداشت مقام اعضای جامعه ایثارگران اختصاص پیدا کرده است.
 
این جشنواره در آستانه میلاد با سعادت دوازدهمین اختر تابناک آسمان امامت شیعه؛ مردم کلات به ویژه خانواده‌های ایثارگر آن را سرمست از شور، شعف، شادی و هیجان خواهد ساخت. 

جشنواره «دوکیان، مسکه میان»

جشنواره «دوکیان، مسکه میان » یعنی جشنواره تلم زدن دوغ و کره گوسفندی؛ عشایر روستا چنار در 11 اردیبهشت ماه در این جشنواره؛ مراسم شیردوشی، مراحل تولید کره و هم آوایی نی و شبان را به منصه ظهور مردم خواهند رساند و خاطرات خوشی را برای گردشگران رقم خواهند زد.

چهارشنبه دوازدهم اردیبهشت ماه، به مناسبت میلاد حضرت مهدی(عج) و روز معلم جشنواره بزرگ میلاد انتظار روستاهای قله زو و آقداش، بزرگداشت مقام معلم و اولین یادواره معلم رفتار «سید محمد آقا موسوی مقدم» و همچنین افتتاحیه چهارمین دوره بازی‌های بومی و محلی دانش آموزان عشایر خراسان رضوی در کلات برگزار می‌شود.

جشنواره بزرگ «میلاد انتظار»

در پنجمین روز هفته فرهنگی شهرستان کلات و در بزرگداشت روز مقام شامخ معلم و اولین یادواره معلم رفتار «سید محمد آقا موسوی مقدم » و نیمه شعبان و جشنواره بزرگ میلاد انتظار در روستای زیبای قله زو و آقداش دنبال خواهد شد. 

پنجشنبه سیزدهم اردیبهشت‌ماه، جشنواره بازی‌های بومی و محلی شهر کلات نادری، جشنواره بزرگ ابریشم و آبشار شهر زلوین و جشنواره بزرگ «بنداریک» روستا قلعه نو از جمله برنامه‌های هفته فرهنگی کلات به شمار می‌رود.

جشنواره «بهاران بنداریک» 

یکی دیگر از جشنواره‌های هفته فرهنگی  شهرستان کلات، جشنواره بهاران بنداریک خواهد بود که قرار است در ششمین روز هفته فرهنگی در روستای زیبای قلعه نو برگزار شود. در این روز آهنگ بهار توسط محسن میرزا زاده، خواننده معروف کرمانج و مسابقه اسب دوانی در دشت‌های کلات نادر و  دامنه‌های هزار مسجد را دنبال خواهد شد.

همچنین جشنواره بازی‌های بومی و محلی شهر کلات نادری، جشنواره بزرگ ابریشم و آبشار زاوین و جشنواره بزرگ رونمایی از گنج‌های بی پایان دهستان هزار مسجد (لاین ) به عنوان جشنواره‌های سه‌گانه برگزار خواهد شد.

روز جمعه چهاردهم اردیبهشت ماه نیز اختتامیه هفته فرهنگی شهرستان کلات و اولین جشنواره بزرگ رونمایی از گنج‌های دیار هزار مسجد، بزرگ‌ترین راهپیمایی فرهنگی از کریم آباد تالاین همراه با مراسم آئینی با شرکت اهالی روستاهای دامنه‌های هزار مسجد و همچنین شرکت در نماز جمعه و اختتام برنامه‌های فرهنگی شهرستان کلات خواهد بود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: