• شنبه ۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-6487-5
  • خبرنگار : 15220
  • منبع خبر : ----

رئیس جهاد دانشگاهی:

مسابقات قرآنی، فرصت مناسب برای گفتگو پیرامون مشکلات جهان اسلام است

رئیس جهاد دانشگاهی  گفت: اینگونه مسابقات قرآنی فرصت مناسبی برای بحث و تبادل نظر و گفتگو پیرامون مشکلات جهان اسلام به شمار می‌رود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکترحمید رضا طیبی در ششمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان که بعدازظهر روز گذشته در محل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان‌قدس رضوی برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار کرد: مفتخر هستیم برای این دوره از مسابقات در جوار حرم رضوی هستیم و اینگونه مسابقات فرصت خوبی است چرا که علاوه بر اینکه ترویج قرآن را به همراه دارد، فرصت مناسبی به جهت اینکه می‌توان به بحث و تبادل نظر در مورد مشکلات جهان اسلام و مشکلاتی که امروزه درگیر آن هستیم بپردازیم و شهر مشهد نیز یکی از شهرهایی است در این دوره با استفاده از فناوری اطلاعات برای بهتر اجرا کردن این برنامه نوآوری‌هایی را ایجاد کرده است.

وی با اشاره به فعالیت‌های جهاد دانشگاهی از ابتدای تاسیس این مجموعه و معرفی آن به دانشجویانی که در این مسابقه شرکت داشتند، عنوان کرد: قبل از انقلاب اسلامی ایران که دوران دانشجویی را در حال گذراندن بودیم باور داشتیم که کشورهای مسلمان و به نوعی کشورهای جهان سوم  به لحاظ فرهنگی به عمد عقب نگه داشته شدند.

طیبی ادمه داد: با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و خودباوری که توسط امام خمینی(ره) به جوانان و به ویژه جوانان دانشجو داده شد، بر همین اساس با تعدادی از دانشجویان مسلمان تصمیم گرفتیم که سازمانی را تشکیل دهیم و در آن سازمان اثبات کنیم که توان تولید علم و فناوری را داریم و درحوزهای علمی و فرهنگی و آموزشی می‌توانیم کارهای بزرگی انجام دهیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: در واقع سازمان جهاد دانشگاهی به عنوان بزرگترین سازمان غیر دولتی ایران به شمار می‌رود و موفقیت‌های بسیار بزرگی در توسعه علمی و فناورانه و همچنین در حوزه پزشکی در زمینه سلول‌های بنیادی و سلول درمانی کسب کرده و بخاطر آن کشور ما جزو کشورهای پیشرو در جهان محسوب می‌شود، همچنین در زمینه نفت و پتروشیمی نیز موفقیت‌های بسیاری را کسب کرده است و در حال حاضر نیز همه این اقدمات نتیجه همتی است که دانشجویان از سال 1359 داشته‌اند.

وی گفت: در طی این سال‌ها با استفاده از آموزش فنی، تغییر ساخت فرستنده‌های مختلف رادیویی را به دست آورده‌ایم و در حال حاضر نیز بیش از 90 درصد از فناوری‌های رادیویی جمهوری اسلای از فناوری‌های دانشجویی است که به دست آورده‌ایم. 

طیبی با بیان اینکه امروزه بسیاری از فناوری‌ها را تامین می‌کنیم و این مدل‌سازی در همه کشورهای اسلامی قابل توجه است، خاطرنشان کرد: همه کشورهای اسلامی استعداد این را دارند که با توجه به فرمایشات مقدس قرآن کریم و همچنین ذخایر و منابعی که در کشورهای پیشرفته و مدرن اسلامی وجود دارد از آن‌ها استفاده کنند و به موفقیت‌هایی دست یابند.

رئیس جهاد دانشگاهی عنوان کرد: همچنین بخش عمده فعالیت‌های انجام شده در این مجموعه به فعالیت‌های فرهنگی اختصاص داده شده است که از این میان می‌توان به فعالیت‌های قرآنی جهاد دانشگاهی، دو مجله در زمینه  فعالیت‌های علمی و پژوهشی و در حال حاضر نیز میزبانی برگزاری این دوره از مسابقات قرآنی؛ اشاره کرد.

طیبی به توضیحاتی در خصوص برگزاری این دوره از مسابقه اشاره کرد و گفت: تاکنون پنج دوره از این مسابقات در کشور ایران برگزار شده است و امروز شاهد افتتاحیه ششمین دوره این مسابقات هستیم و براساس اینکه این دوره از مسابقات به صورت غیرحضوری و با بهره‌گیری از نرم افزار صوتی ضبط و مورد داوری قرار گرفته است، 73 نفر انتخاب شده‌اند و پس از داوری نهایی 44 نفر از 33 کشور جهان به عنوان برگزیدگان این دوره از مسابقات به ایران اعزام شدند.

وی تصریح کرد: این مسابقات به چهار زبان زنده دنیا ترجمه و در زمان مقتضی از طریق شبکه‌های کشورهای اسلامی پخش خواهد شد. 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی  در پایان سخنان خود از حامیان فرهنگی در برگزاری ششمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم دانشجویان مسلمان، سازمان آیسسکو، شبکه قرآن صدا و سیما، شهرداری مشهد, آستان قدس رضوی، سازمان اوقاف و امور خیریه و جهاد دانشگاهی خراسان رضوی قدردانی کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: