• یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۵
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 972-7085-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

رحیمی جهان آبادی:

تجربه موفق شوراها در زمینه تمرکززدایی را می‌توان توسعه داد

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: تمرکز گرایی در کشورهای جهان سومی عمدتا میراث حکومت‌های نوپایی است که حاضر نبودند اختیارات خود را به مناطق مختلف تفویض کنند.

به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان و به نقل از خبرگزاری خانه ملت، جلیل رحیمی جهان‌آبادی در خصوص افزایش اختیارات استانداران، اظهار کرد: تمرکزگرایی در کشورهای جهان سومی عمدتا میراث حکومت‌های نوپایی است که حاضر نبودند اختیارات خود را به مناطق مختلف تفویض کنند زیرا نگران تجزیه مناطق بودند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: زمانی که دولت مدرن از زمان قاجار در ایران تشکیل شد، این ترس وجود داشت که اگر اختیارات را از مرکز بگیریم و به  مناطق تفویض کنیم، با توجه به تنوع‌های قومی و مذهبی که در کشور وجود دارد ممکن است به آرامی زمینه نوعی واگرایی در کشور ایجاد شود.

رحیمی جهان‌آبادی با بیان اینکه در دوره قبل از انقلاب ترس از تجزیه وجود داشت، عنوان کرد: بعد از انقلاب بخشی از اختیارات مرکز در قالب قانون اساسی و اصول مربوط به شوراها، در قالب شوراهای محلی به مناطق مختلف کشور واگذار شد و استانداری‌ها نیز بعد از انقلاب، اختیارات وسیعی به دست آوردند و استاندار در زمینه اجتماعی، سیاسی و فرهنگی اختیارات فراوانی را به دست آورد.

وی ادامه داد: امروزه با توجه به نیازها و ظرفیت‌هایی که در جامعه وجود دارد، تمرکز گرایی در کشور توجیه عقلانی ندارد و باید به سمت تمرکززدایی حرکت کنیم تا اختیارات به سیستم‌های محلی اعطا شود و نهادهای محلی نیز مورد اعتماد قرار گیرند. باید بخش عمده‌ای از تصمیمات در استان‌ها اتخاذ شود و دولت فقط نقش نظارتی داشته باشد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تجربه موفقی در شوراها داشته‌ایم که می‌توان در بخش‌های دیگری نیز این تجربه را اجرائی کرد، تصریح کرد: جامعه می‌تواند با توجه به ظرفیت‌ها و نیازهایی که دارند، زیر نظر استانداری یا نهادهای نظارتی اقداماتی را در مناطق مختلف انجام دهند و تمرکززدایی به این شکل تقویت شود. سیستم اداری کشور اکنون تمرکزگرا است و حتی برای انتقال یک کارمند نیاز به امضای وزیر دارد اما نسبت به گذشته بهتر شده است که باید برای رسیدن به نقطه ایده‌آل تلاش کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: