• دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۴
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 972-8185-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

روحانی در پاسخ به ایسنا:

مسئولان خراسان رضوی در برابر تخریب‌ها سکوت نکنند

رئیس جمهور گفت: از همه مسئولین دولتی و استان خراسان رضوی می‌خواهم برای مردم بیشتر واقعیت‌ها را توضیح دهند و در برابر تخریب‌هایی که گاهی صورت می گیرد سکوت نکنند.

به گزارش ایسنا-منطقه خراسان، حجت‌الاسلام حسن روحانی در نشست خبری خود در پایان سفر دو روزه به استان خراسان رضوی در پاسخ به ایسنا مبنی بر اینکه علت سکوت مدیران استان در برابر تخریب‌ها و هجمه‌هایی که علیه دولت صورت می‌گیرد چیست، آیا این توصیه شما و رویه دولت در استان خراسان رضوی است یا خیر، اظهار کرد: در سراسر کشور به دولت انتقاد می‌کنند و اصلا در این رابطه مشکلی نداریم، حق مردم است به دولت انتقاد کنند و پیشنهاد بدهند.

وی ادامه داد: آنچه خوب نیست مساله تخریب است، تخریب نادرست است و به نفع کشور ما و هیچ جناحی نیست، باید واقعیت ها را به مردم بگوییم.

روحانی با اشاره به خدمات دولت در استان و افتتاح پروژه‌هایی که در این سفر انجام شد، تصریح کرد: خدماتی که دولت می کند باید به صورت شفاف بیان شود، اما تخریب خوب نیست هم خلاف قانون و شرع است و هم برای ما مفید نیست، در این شرایطی که الان داریم باید وحدت و اتحاد بیشتر شود، من قبول دارم سلیقه وجود دارد، اما شرایط امروز ما شرایطی است که باید رفاقت و صمیمیت بیشتری را شاهد باشیم.

وی خاطرنشان کرد: اما درخصوص اینکه مسئولین دولتی در استان در تبلیغات حضور ندارند و فعال نیستند، اگر اینگونه باشد اشکال وارد است، همه مسئولین کشور و استان خراسان  باید واقعیت را بگویند و توضیح دهند، تخریب خوب نیست یکی از مسائل مهم این است که واقعیت جامعه و واقعیت تاریخی درست به مردم معرفی نمی‌شود و یا معکوس به مردم معرفی می‌شود، اگر یک واقعیتی را درست معرفی یا تعریف نکنیم و یا واژگون معرفی کنیم ما به مردم ظلم کرده‌ایم، قبل از این که به دولت ظلم کرده باشیم به آینده و امید به آینده ظلم کردیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه ما از فراز و نشیب‌های سختی در 40 سال گذشته عبور کردیم و در آینده هم از فراز و نشیب‌ها عبور می کنیم، افزود: از همه مسئولین دولتی در کشور و استان خراسان رضوی می خواهم برای مردم بیشتر واقعیت‌ها را توضیح دهند و در برابر تخریب‌هایی که گاهی صورت می گیرد سکوت نکنند.

مشهد با شهرهای دیگر فرقی ندارد

روحانی در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص لزوم تلطیف فضای شهر مشهد، عنوان کرد: مشهد با شهرهای دیگر فرق ندارد، بعضی می‌گویند مشهد شهر امام رضا(ع) است، این صحبت دقیق نیست، ایران کشور امام رضا(ع) است، یعنی همه کشور ایران زیر پرچم امام رضا(ع) است. همه ما به امام رضا(ع) افتخار می‌کنیم. همچنین به مشهد و استان خراسان رضوی همه افتخار می‌کنند که تحت لقای امام هشتم(ع) هستند. اگر چیزی حلال است برای همه حلال است و اگر حرام است برای همه است، مشهد با شهرهای دیگر متفاوت نیست، در کشورمان یک قانون داریم و این قانون باید به طور مساوی در سراسر  کشور اجرایی و عملیاتی شود، امیدوارم اگر دراین زمینه مشکلی است، حل و فصل شود هم استاندار و مسئولان و نمایندگان محترم تلاش می‌کنند که این مشکلات رفع شود و ما هم برای کمک آماده هستیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه خراسان رضوی تنها قطب گردشگری یا قطب علمی، فرهنگی و کشاورزی، نیست و در این سفر مشخص شد که یک قطب مهم صنعتی هم هست، افزود: از ۳ پروژه مهم و عظیمی که در این سفر افتتاح شد، دو پروژه مربوط به تکمیل زنجیره تولید فولاد در خراسان رضوی بود. با افتتاح این طرح‌ها ایران، امروز بعد از نفت، گاز و پتروشیمی، به توانمندی‌های قابل توجهی در عرصه صنایع معدنی و بویژه تولید فولاد دست یافته است.

روحانی با اشاره به اینکه ایران امروز ظرفیت تولید حدود ۲۰۰ میلیون تن فولاد در سال را دارد، اظهار کرد: از این میزان ظرفیت تولید ۸۰ میلیون تن آن در دولت‌های یازدهم و دوازدهم ایجاد شده است.

رئیس جمهور با اشاره به ظرفیت‌های خراسان رضوی برای توسعه صنایع تولید فولاد، تصریح کرد: توسعه این صنعت در خراسان رضوی بستگی مستقیم به ظرفیت تأمین آب در استان دارد، کم‌آبی یکی از مشکلات بزرگ کشور و از جمله خراسان رضوی است و یکی از خواسته‌های اصلی من از مسئولان دولتی و مسئولان استان خراسان رضوی تلاش بیشتر برای مقابله با کم‌آبی، اجرای طرح‌های صرفه‌جویی و تأمین منابع آب است.

وی ادامه داد: یکی از اصلی‌ترین مصارف آب در کشورمان در بخش کشاورزی است که خوشبختانه در جریان این سفر طرح‌های خوبی برای صرفه‌جویی و ارتقاء بهره‌وری مصرف آب در کشاورزی به بهره‌برداری رسید و شاهد آن بودیم که توسعه کشت گلخانه‌ای در خراسان رضوی رشد قابل توجهی داشته است.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه گردشگری نیز یکی از ظرفیت‌های مهم اقتصادی خراسان رضوی است، خاطر نشان کرد: سفر حدود ۳۰ میلیون زائر در سال به مشهد، ظرفیت بسیار چشمگیری برای بخش گردشگری خراسان رضوی است.

روحانی گفت: توجه به بازسازی و نوسازی بافت فرسوده استان و بویژه در شهر مشهد و ساماندهی مسأله حاشیه‌نشینی از دیگر مسایل مورد توجه دولت درباره استان خراسان رضوی است که دولت در این زمینه گام‌های مهمی برداشته و آغاز اجرای طرح عظیم بازآفرینی شهری می‌تواند در این زمینه تحول و تحرک جدیدی ایجاد کند.
وی در پاسخ به اولین سوال درباره ظرفیت‌های صادراتی خراسان رضوی به آسیای میانه، گفت: خراسان رضوی یکی از مسیرهای اصلی صادراتی کشور به آسیای میانه و قفقاز است و البته ظرفیت‌های حمل و نقلی خوبی نیز دارد و در حال حاضر کانال‌های ارتباطی هوایی، ریلی و جاده‌ای استان بسیار فعال هستند.

رئیس جمهور اضافه کرد: سیاست اصولی کشور، تعامل نزدیک‌تر با منطقه آسیای مرکزی و قفقاز است و طرح تجارت آزاد با اوراسیا نیز در حال طی مراحل نهایی است که تحولی در روابط اقتصادی کشورهای منطقه اورآسیا با ایران ایجاد کرده و امیدواریم تحولات مثبت آن در خراسان رضوی چشمگیر باشد.

دکتر روحانی در پاسخ به سوالی درباره ساماندهی مشکلات حاشیه‌نشینی در مشهد، اظهار کرد: حاشیه‌نشینی یکی از مشکلات همه شهرهای بزرگ کشور است و البته مشهد در این زمینه شرایط ویژه‌تری دارد. امیدوارم در قالب طرح بازآفرینی شهری هم نوسازی بافت‌های فرسوده شهر مشهد و هم مشکلات مشابه مناطق حاشیه‌ای این شهر مورد توجه قرار گرفته و رفع شود چرا که این مسایل همواره جزو دغدغه‌های دولت بوده و است.

رئیس جمهور در پاسخ به سوال دیگری درباره راهکارهای دولت برای حمایت از بخش خصوصی، تصریح کرد: برای این مسأله اولاً باید مردم را تشویق به خرید کالاهای تولید داخل کنیم و اجازه ندهیم کالای قاچاق وارد کشور شود. اجرای طرح اخیر دولت برای ساماندهی بازار ارز، قطعاً قاچاق کالا را بسیار سخت‌تر و محدودتر خواهد کرد.

روحانی افزود: کار دیگری که می‌توان انجام داد این است که برای تولیدکنندگان بازارهای صادراتی ایجاد کرد که دولت در این زمینه برنامه و اعتبارات خوبی برای تشویق صادرکنندگان در نظر گرفته است.

رئیس جمهور در پاسخ به سوال دیگری درباره بدهی دولت به شهرداری مشهد، گفت: در مراسمی که صبح امروز برای افتتاح پروژه مربوط به متروی مشهد داشتیم، آقای شهردار، سخن متفاوتی گفتند و به طور کامل از همکاری دولت با شهرداری مشهد اظهار رضایت کردند. بهتر از است این سوال را از خود آقای شهردار بپرسید چرا که ایشان از کمک های دولت به شهرداری مشهد ابراز رضایت و خوشحالی می‌کردند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: