• سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-8786-5
  • خبرنگار : 15113
  • منبع خبر : ----

زمین چه موقع پدید آمده است؟

حدود 700 میلیون سال پیش سیاره زمین از قطب تا قطب در یک دوره یخبندان شدید بود که به "زمین به شکل گلوله برفی" معروف است. به همین دلیل دانشمندان طیف وسیعی از نظریه‌ها در مورد عصر یخبندان زمین را تجزیه و تحلیل کردند و نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد این زمان آغاز ساخت صفحات زمین بوده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از نیوز، تغییر صفحات و زلزله‌ها بخش اجتناب‌ناپذیری از فعالیت زمین است. اما این فعالیت در واقع استثنا است و نه قاعده و بسیاری از سیارات دیگر به جز عطارد بسیار آرام‌تر از زمین هستند.

محقق این تحقیق رابرت استرن می‌گوید: زمین تنها جرم آسمانی در منظومه شمسی است که در حال حاضر دارای صفحاتی است که در آن لیتوسفر مستقل حرکت می‌کنند. در بسیاری از سیارات پوسته بیرونی جامد آنها چند قسمتی نبوده و دارای یک صفحه پوششی یکپارچه هستند. اما این پوسته چند قسمتی زمین حدود 3 تا 3.5 میلیارد سال پیش ایجاد شد.

با این حال در مطالعه جدید تغییرات بسیار جدیدی را بین 800 تا 600 میلیون سال پیش در اواسط دوران Neoproterozoic نشان می‌دهد. به گفته زمین‌شناسان دانشگاه تگزاس در آستین و دالاس  ویژگی‌های زمین‌شناسی که قبلا با تکتونیک‌های صفحات مرتبط شده‌اند  به نظر می‌رسد که زمین حدود میلیاردها سال قبل یا قبل از آن آرام بوده است.

ناتانیل میلر یکی از محققان این تحقیق می‌گوید: دگرگونی‌های بزرگ در شکست پوسته زمین که شامل فرورفتگی عمیق است مربوط به دوران Neoproterozoic و پیش از آن است

اما شواهد کلیدی دیگری برای تجدیدنظر در این جدول زمانی وجود دارد. حوادث ناگوار مانند فروپاشی پوسته زمین به قطعات کوچک‌تر و بازسازی خودشان بدون شک تاثیرات جهانی داشته است و زمین را به یک گلوله برفی تبدیل کرده است.

محققان UT  تعداد 22 فرضیه را شامل فوران آتشفشانی، تغییر در محور چرخشی سیاره و سنگ‌هایی که دی‌اکسیدکربن بیشتری را از جو خارج و آن را جمع‌آوری می‌کردند مورد بررسی قرار دادند.

نتایج نشان داد آغاز ساخت صفحات می‌تواند عامل اصلی همه این موارد باشد.

استرن می‌گوید: واقعیت این است که اثرات شدید آب و هوایی و اقیانوسی در زمان Neoproterozoic مشاهده شده استدلال قدرتمند زمان تغییر پوسته زمین به صفحات مستقل است و این استدلالی است که تا کنون مورد توجه قرار نگرفته است.

محققان ادعا می‌کنند زمین به شکل گلوله برفی نتیجه یک دوره افزایش فعالیت تکتونیکی است و نه آغاز پیدایش زمین.

این تحقیق در نشریه Terra Nova منتشر شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: