• سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-9784-5
  • خبرنگار : 15286
  • منبع خبر : ----

معاون استاندار خراسان رضوی خبر داد

نصب بیش از 27 هزار کنتور برق هوشمند در مشهد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: بایستی اعلام کنیم که با تولیدی بیش از مصرف در استان خراسان رضوی به قدرت و همت مهندسین برق، شرکت توزیع برق منطقه‌ای و کلیه فعالان صنعت برق با تولیدی بیش از 5200 مگاوات شرایط خوبی در کشور داریم.


به گزارش خبرگزاری ایسنا- منطقه خراسان، محمد مقدوری امروز در بیست و ششمین کنفرانس مهندسی برق که در محل آمفی‌تئاتر دانشگاه صنعتی سجاد برگزار شد با اشاره به وضعیت مطلوب ایران از جهت برخورداری از برق بیان کرد: در شرایطی که متاسفانه در جهان بیش از یک میلیارد و 500 میلیون نفر همچنان از نعمت برق بی‌بهره‌اند و صد میلیون نفر از این تعداد در خاورمیانه زندگی می‌کنند، جای بسی خوشحالی است که اعلام کنیم که در ایران حتی روستاهای بالا بیست خانوار نیز از نعمت برق بهره‌ور هستند.

وی ادامه داد: البته بایستی به نکات منفی نیز اشاره کرد و آن هم مصرف بیش از حد است. مصرف انرژی در کشور یک و نیم برابر مصرف جهان است و 3.6 مصرف کشورهای پیشرفته جهان است. این اعداد و ارقام به این معنا هستند که برای تولید بایستی 3.6 برابر هزینه کرد و این اقتصادی بودن تولید را به زیر سوال می‌برد. 

مقدوری با اشاره به میزان مصرف انرژی ایران عنوان کرد: ما در حالی که یک درصد جمعیت و یک درصد وسعت کره زمین را در اختیار داریم،متاسفانه میزان تولید ناخالص داخلی کشور مطابق آمار بانک جهانی حائز رتبه 27ام هستیم و بایستی بیان کنیم که ما دهمین مصرف کننده انرژی  و ما چهارمین کشور مصرف کننده گاز جهان هستیم.

وی اضافه کرد:  سالیانه بیش از 180 میلیارد متر مکعب مصرف گاز داریم و این عدد در مصرف برق با بیش از 250 تراساعت در جهان دارای رتبه 15 هستیم و در مصرف انرژی در رتبه دهم قرار داریم. 

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: معنای دیگر این اعداد و ارقام این است که ما سالیانه 600 میلیون تن دی اکسید کربن تولید می‌کنیم و در زمینه انتشار گازهای گلخانه‌ای در جهان دارای رتبه مناسبی نیستیم. 

وی افزود: راه حل برطرف‌سازی این نکات منفی برگزاری چنین گردهمایی‌های علمی  و حضور اساتید که با همکاری دانشمندان سراسر جهان به حل این مشکلات بپردازند. 

مقدوری تاکید کرد: ما در موضوع فرهنگ مصرف به عنوان اولویت اول توجهات جدی و برنامه‎‌ریزی‌های اساسی بایستی داشته باشیم. نوع مصرف و تنوع سبد مصرف انرژی را مورد توجه قرار دهیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان رضوی مطرح کرد:  آنچه در این دولت در استان خراسان رضوی به همت شرکت توزیع برق منطقه ای توانستیم برای افق 25 ساله استان خراسان رضوی برنامه بلند مدت تولید و مصرف برق را پیش بینی کنیم و برنامه ریزی لازم را داشته باشیم.

وی اضافه کرد: از دیگر اقدامات دولت جذب سرمایه بخش خصوصی در صنعت تولید برق که زمینه احداث پنج نیروگاه با توان 2080 مگاوات ساعت در شرایط سخت مالی فراهم شده است.

مقدوری تصریح کرد: هوشمند سازی شبکه انتقال برق در مشهد وتبدیل  تمام سیستم‌های انتقال مسی فشار پایین در شهر و روستاهای تابعه به کابل‌های خودنگه‌دار از موارد قابل ذکر است، بیش از 27 هزار کنتور برق هوشمند در شهر مشهد نصب شده‌اند.

وی افزود: خراسان رضوی عنوان کمترین تلفات کشور با همت شرکت توزیع برق نائل آمده‌است. امیدواریم که با توفیقات مضاعف در سال‌های پیش‌رو بتوانیم این رتبه اول را در کشور توسط همکاران صنعت برق شاهد باشیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: