• سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-13387-5
  • خبرنگار : 15137
  • منبع خبر : ----

پیام تبریک استاندار خراسان رضوی به مناسبت روز اسناد ملی و میراث مکتوب

استاندار خراسان‌رضوی گفت: اسناد ملی هر کشور به منزله گنجینه‌ای گران‌بها است که به پلی ارتباطی بین گذشته و آینده آن سرزمین می‌ماند و به عنوان حافظه تاریخی یک کشور بیانگر اندیشه، فرهنگ و تجربه یک ملت است. این آثار آینه تمام نمای اصالت تاریخی و بالندگی ملی محسوب شده و عامل بازشناسایی هویت ملی و فرهنگ گذشتگان است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از مرکز اسناد و کتاب‌خانه ملی شمال شرق کشور، علیرضا رشیدیان طی این پیام اظهار کرد: انسان در طی قرون متمادی و در خلال رویارویی با حوادث گوناگون به تجربیات ارزشمندی دست یافته است. تاریخ مجموعه تمامی این تجربیات است و عدم بهره‌مندی از این دستاورد گران‌بها و سرمایه عظیم بشری می‌تواند ضمن اینکه به تکرار خطاها و اشتباهات گذشته بیانجامد، باعث گسستگی نسل امروز با نسل‌های پیشین شود.

وی ادامه داد: در این بین اسناد ملی هر کشور به منزله گنجینه‌ای گرانبها است که به پلی ارتباطی بین گذشته و آینده آن سرزمین می‌ماند و به عنوان حافظه تاریخی یک کشور بیانگر اندیشه، فرهنگ و تجربه یک ملت است. این آثار آینه تمام نمای اصالت تاریخی و بالندگی ملی محسوب شده و عامل بازشناسایی هویت ملی و فرهنگ گذشتگان است.

رشیدیان عنوان کرد: هویتی که عناصر سازنده‌ای مانند ارزش‌های ملی، دینی فرهنگی، انسانی، اجتماعی، تاریخی، جغرافیایی، سیاسی، زبانی و... را در خود جای داده و اسناد و میراث مکتوب ضمن آنکه نمایانگر این ارزش‌ها هستند، به عنوان گنجینه‌های ارزشمند در میان مردم و مرکز فرهنگی کتابخانه‌ها، مساجد، مدرسه‌‌های قدیمی و موزه‌ها و... سبب سربلندی و افتخار جوامع نیز است و نقش سازمان‌های متولی این امر همچون سازمان و کتابخانه‌های ملی و نیز در جهت حفظ و صیانت از این گنجینه‌های بی‌بدیل و ارزشمند ملی با هدف گذاری و تمرکز بر شاخص‌هایی چون گردآوری ساماندهی و حفظ و نگهداری خدمات‌رسانی اسناد در طی نسل‌های متمادی بیش از پیش برجسته‌ و عیان می‌شود.

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: اینجانب ضمن تبریک به مناسبت 17 اردیبهشت‌ماه سالروز تاسیس سازمان اسناد ملی ایران و 19 اردیبهشت روز بزرگداشت شیخ کلینی به عنوان روز اسناد ملی و میراث مکتوب به عموم فعالان و خادمان عرصه علم فرهنگ و تاریخ فرصت را مغتنم شمرده و از آحاد جامعه و صاحبان اسناد و نسخ خطی، عکس و سایر مواریث گرانقدر مکتوب تقاضا می‌نمایم تا جهت حفظ و صیانت از این گنجینه‌های ملی، جلوگیری از زوال و تخریب آن‌ها مشارکت در عرصه  خدمات‌ علمی و پژوهشی ضمن همکاری و تعامل با نهادهای دست اندرکار، هرچه بیشتر در تعالی سرزمینی که مهد تمدن و تاریخ جهان است کوشا و سهیم باشند.

وی خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود افرادی که این اسناد و میراث مکتوب را در دسترس دارند این مدارک یا نسخه دیجیتال آن را در اختیار آرشیو ملی قرار دهند تا در شرایط خوبی نگهداری شوند، امکان بهره‌گیری از آن‌ها و استفاده  پژوهشگران فراهم شده و زوایای مختلف تاریخی، به خصوص تاریخ معاصر بیش از پیش آشکار گردد و نهایتا این مهم که مردم باید اسناد و میراث مکتوب را میراث ملی بدانند که به عده‌ای خاص تعلق ندارد و مربوط به هویت و فرهنگ جامعه است، نهادینه شود

رشیدیان گفت: انتظار می‌رود دستگاه‌های دولتی در چارچوب قانون اسناد ملی و در راستای حفظ و نگهداری تاریخ استان از امحاء یا انتقال سهوی و عمدی اسناد دولتی و اوراق راکد بایگانی‌ها بدون هماهنگی سازمان‌ اسناد و کتابخانه ملی بپرهیزند، چون بر این باور هستیم که صیانت از میراث مستند کشور و کمک به توسعه و بالندگی آرشیو ملی جمهوری اسلامی ایران نیازمند عزم راسخ تلاش خالصانه، متعهدانه و کوشش‌های بی‌دریغ افراد خدوم و دلسوزی است که همواره برای حفاظت از آن گام‌هایی استوار برداشته‌اند.

استاندار خراسان رضوی اضافه کرد: یقینا جمیع این تلاش‌های بی منت و بدون مطالبه است که همراه با همدلی، همراهی و همفکری سازمان‌ها می‌توانند علاوه بر صیانت از میراث مکتوب کشور به احاد ملت در راستای بهره‌وری از داشته‌هایشان کمک کند.

وی اظهار کرد: در پایان ضمن اشاره به سخن گران‌مایه حکیم فرزانه و رهبر معظم انقلاب که فرمودند «انشاالله در لابه‌لای اسناد و با دقت و کار تحقیقی در آن حقایقی از تاریخ آشکار شود و جامعه علمی و فرهنگی را به فضاهای جدید از معارف ایران برساند.» مراتب تقدیر و تشکر خود را از تلاش‌های صادقانه مدیران کارکنان مسئولان بایگانی ادارات و تمامی افرادی که به نحوی با تولید نشر نگهداری و ارزشیابی اشاعه اطاعات به منظور فراهم آوردن بستر توسعه فرهنگ حفاظت از میراث مکتوب کشور  به ویژه در استان ولایتمدار خراسان ضوی سهیم هستند اعلام می‌نمایم.

رشیدیان بیان کرد: از خداوند متعال دوام توفیق روز افزون آن عزیزان را در پیشبرد اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی و سیاست‌های دولت تدبیر و امید به برکت حضور در جوار بارگاه نورانی آقا علی ابن موسی الرضا خواستارم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: