• چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-16614-5
  • خبرنگار : 15217
  • منبع خبر : ----

معاون استاندار خراسان رضوی:
مدرسه کانون توسعه همه‌جانبه است

معاون استاندار خراسان رضوی اظهارکرد: برای بهره‌وری در آموزش و پرورش باید مدرسه، محور تعلیم و تربیت و کانون تحول و توسعه همه‌جانبه باشد و از نظام تعلیم و تربیت تمرکززدایی شود.

به گزارش ایسنا-منطقه خراسان، سید جواد حسینی در مراسم تقدیر از معلمان برتر خراسان رضوی که در بنیاد فرهنگی مصلی نژاد برگزار شد، عنوان کرد: در توسعه همه‌جانبه قلب جامعه آموزش و پرورش است و زمانی محور می‌شود که اختیار داشته باشد؛ زمانی ما تصمیم گرفتیم درصد کمی از مدیران مدارس توسط معلمان انتخاب شود که اعتراضاتی به وجود آمد که از جنس همان مقاومت دربرابر تغییر است اما اگر ادامه پیدا می‌کرد الان ما 90 درصد مدیران مدارس را با رأی خود معلمان انتخاب می‌کردیم.

مدیرکل اسبق آموزش و پرورش خراسان رضوی، آموزش و پرورش را مهم‌ترین رکن بهره‌وری خواند و تصریح کرد: بدون هیچ شکی آموزش و پرورش مهم‌ترین رکن بهره‌وری است، اما ما آن را بهره‌ورانه اداره نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: ما در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی کردیم رشد اقتصادی هشت درصد و تورم حدود هفت درصد باشد و فاکتور جدیدی که در برنامه ششم اضافه شده است، بهره‌وری است که باید به حدود 35 درصد برسد؛ تحقیقات در مالزی نشان داد از سال 1981 تا سال 2010 که اقتصاد مالزی متحول شد، بهره‌وری آن از 14 درصد به 45 درصد افزایش پیدا کرده است و ژاپن که یک کشور پیشرفته است بهره‌وری 68.5 درصدی دارد و ما تازه برنامه‌ریزی کرده‌ایم که اگر درست پیش رفت، به 35 درصد بهره‌وری برسیم.

معاون استاندار خراسان رضوی خاطر نشان کرد: آموزش و پرورش با بیش از یک میلیون و صد و پنجاه هزار نفر نیرو در سال 92 بالغ بر 55 هزار نیروی بیکار و به همین میزان نیاز داشت که به دلیل ساماندهی ضعیف نیرو بود؛ با ساماندهی اکنون حدود 950 هزار نفر نیرو داریم و فقط در یک سال بیش از هزار میلیارد تومان از راه ساماندهی ذخیره کردیم و بهره‌وری آموزش و پرورش خراسان رضوی به 46 درصد رسید.

وی افزود: ما 600 هزار معلم در کلاس ها داریم و بیش از 300 هزار نفر در ادارات که به معنی این است که به ازای هر دو نفر معلم یک نیروی اداری دارد حال اینکه این در دنیا این نسبت 5 به یک است. برای بهره‌وری باید اختیار و اتکاء به منابع را به مدارس داد.

مدیرکل اسبق آموزش و پرورش خراسان رضوی مطرح کرد: بودجه آموزش و پرورش از 15 هزار میلیارد تومان به بیش از 30 هزار میلیارد تومان یعنی بیش از دوبرابر افزایش یافته است و درحالی که همه دستگاه ها کمتر از عدد تصویبی تخصیص داده میشود اما برای آموزش و پرورش 110 درصد تخصیص داده شده است که نشان میدهد وقت جدایی از سیستم است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: