• چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۹
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 972-13290-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشمر مطرح کرد؛

ضرورت مستندنگاری در زنده نگه داشتن هویت تاریخی

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشمر مستندنگاری را در زنده نگه داشتن تاریخ و هویت یک منطقه ضروری دانست.

رضا یوسفی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با بیان اینکه مستند نگاری منطقه را باید براساس اطلاعات و شواهدی که جمع آوری می‌کنیم به دست بیاوریم، گفت: فارغ از اطلاعاتی که در کتا‌ب‌ها می‌توانیم داشته باشیم برخی حوادث طبیعی همانند سیل و زلزله هم هستند که شاید در یکصد سال گذشته در یک منطقه رخ داده باشد که برای مردم آن تاریخ‌ساز می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از این حوادث مبدع تقویم و تاریخ یک منطقه می‌شود، اظهار کرد: مجموعه این موارد تحت عنوان منظر طبیعی، فرهنگی و تاریخی نامیده می‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشمر با اعلام اینکه برای ثبت بافت یک روستا تمام متعلقاتش باید مورد مطالعه قرار گیرد که حتی شامل منابع آب در دسترس نیز می‌شود، عنوان کرد: در هر منطقه برای مستندنگاری باید چشم انداز‌های طبیعی، تاریخی و انسانی مورد بررسی قرار گیرد.

وی منظر طبیعی، فرهنگی و تاریخی را یکی از شاه کلیدها برای مستندنگاری و یا اطلاعات جامعه یک منطقه دانست و بیان کرد: وقتی کار ما موفق خواهد بود که به طور کامل بتوانیم منظر تاریخی، فرهنگی و طبیعی یک منطقه را توصیف کنیم و به درستی در گزارش بیاوریم.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشمر با اعلام اینکه این منظر طبیعی، تاریخی و فرهنگی بسیار می‌تواند در اطلاعات بعدی مورد استفاده قرار گیرد، گفت: نیاز است در مطالعات فرهنگی و اجتماعی همیشه یکسری مطالعات اولیه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در گزارش‌های مردم‌نگاری و مستندنگاری باید وضعیت اجتماعی نیز در نظر گرفته شود، افزود: در این وضعیت تمامی اطلاعاتی که در خصوص وضعیت اجتماعی منطقه داریم را مورد بررسی قرار می‌دهیم که اکثر این اطلاعات از طریق خود مردم و اطلاعات آماری به دست می‌آید.

یوسفی با اشاره به اینکه بهترین و دقیق‌ترین اطلاعات در روستاها را مراکز بهداشت و خانه های بهداشت دارند، عنوان کرد: در تهیه گزارش‌ها جهت مستند نگتری باید وضعیت سی سال گذشته را در نظر گرفت.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشمر با بیان اینکه یک مردم شناس وقتی می‌خواهد مستندنگاری انجام دهد باید به وضعیت مهاجرت، علل و یا رشد جمعیت توجه داشته باشد، بیان کرد: بدون شک برای مردم نگاری منطقه نیازمند پیشینه تاریخی هستیم که اغلب تا صد سال قبل کافی است.

وی ریشه بسیاری از اعتقادات مردم را آریایی و مربوط به هزاران سال قبل دانست و گفت: در تهیه گزارش ها باد لیستی از مکان های تاریخی و باستانی که مردم آن منطقه اطلاعات کافی دارند تهیه کرد.

یوسفی همچنین به اهمیت محله ها اشاره کرد و افزود: محله ها در روستاها براساس مسائل شغلی، فرهنگی و... شکل گرفته است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشمر با بیان اینکه متاسفانه با اجرای طرح‌های هادی و تغییر نام کوچه ها فرهنگ مردم به نوعی دارد از بین می رود، عنوان کرد: اگر از خود مردم سوال شود بسیاری از محله ها را به نام قدیم می شناسند.

وی با اشاره به اینکه محلات برای خود مرز دارند به طوریکه برخی براساس هیئت‌های عزاداری است، افزود: در تهیه گزارش‌ها لازم است از هر محله کروکی داشته باشیم که بدانیم مربوط به چه افرادی است.

یوسفی با اعلام اینکه مجموعه‌ای از یک محله، بازار، مسجد، سلمانی و... که محلی برای تجمع و یا روابط اجتماعی در آن منطقه اصلی می شود بسیار مهم است، لباس هر منطقه را نماد خاص آن منطقه دانست و افزود: نوع لباس در مستندنگاری و تهیه گزارش از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی گفت: در طول زمان کلاه تغییرات بسیاری داشته و یا هر کدام تزئینات خاص خود را دارد که این بیشتر در منطقه عشایر نشین است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشمر همچنین به تن پوش ها که تاکنون دچار تغییرات بسیاری شده اشاره کرد و افزود: در گذشته سرپوش و پاپوش های زنانه بسیار متفاوت تر از مردان بوده است.

وی با بیان اینکه در بسیاری مناطق ایرانی‌ها به خاطر مسائل اسلامی کلاه بر سر می گذاشتند، اظهار کرد: علاوه بر تن پوش ها زیرور آلات و آرایش اضافه می شود به طوریکه بسیاری از لوازم آرایش همانند سفید آب و سرخ آب مربوط به دوره ما نیست.

یوسفی با اعلام اینکه تا نوع فرهنگ ها جمع آوری نشود نسل های بعدی این کارها را نخواهند کرد، افزود: باید برای جمع آوری و مستند نگاری اجناس و وسایل قدیمی نهایت تلاش را کرد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشمر با اشاره به اینکه اعتقادات و باورها را باید از قدیمی ها سوال و مستند سازی کرد، گفت: اعتقادات و باروها یکی از مهمترین مسائل در مستند نگاری هستند.

وی با تاکید بر اینکه برای تحقیقات بعدی از فرهنگ و سنن قدیم تمام اطلاعات شهرستان باید جمع آوری شود، بیان کرد: هرچند بسیاری از مسائل فرهنگی و سنتی رو به انقراض است ولی حداقل کار اینکه مستند نگاری دقیقی داشته باشیم و آنها را به ثبت برسانیم.

یوسفی با بیان اینکه هنوز در برخی روستاها برای شخم زدن زمین از گاوآهن  استفاده می شود، بیان کرد: شاید برخی توریست های خارجی خوششان بیاید و عکس بگیرد اما خوشایند نیست که هنوز در ایران برخی به روش دو هزار سال قبل زندگی می کنند.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشمر با اشاره به اینکه این به این معنا نیست که بخواهیم از فرهنگ گذشته بدمان بیاید، افزود: باید با مستند نگاری از به فراموشی سپردن فرهنگ گذشته نیاکانمان جلوگیری کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: