• چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۳
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 972-8985-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه:

دولت باید گرایش به شرق را نسبت به غرب ترجیح دهد

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت: برجام ممکن است برای اروپایی‌ها منافعی داشته باشد که این منافع زودگذر به دلیل تحریم آمریکا از بین خواهد رفت.

حمیدرضا ترقی در گفت‌وگو با ایسنا-‌منطقه خراسان، در خصوص خروج آمریکا از برجام، اظهار کرد: خروج آمریکا از برجام در وهله اول ماهیت بی‌تعهدی و عدم پایبندی آمریکا به توافقات بین‌المللی را نشان می‌دهد که موجب سلب اعتماد جهانی از آمریکا در توافقات و قراردادها خواهد شد.

وی افزود: خروج امریکا از برجام در مذاکرات آینده او  با کره شمالی تاثیر منفی خواهد گذاشت و رسوایی غیر قابل جبرانی برای حیثیت آمریکا در عرصه بین‌المللی، سازمان ملل و شورای امنیت سازمان ملل خواهد داشت زیرا غیر از اسرائیل هیچ کشور دیگری از این اقدام آمریکا حمایت نکرده است بنابراین ضربه حیثیتی که به آمریکا می‌خورد ضربه جبران نشدنی است. با این کار آمریکا در ذهن ملت‌های جهان و نیز ملت ایران به عنوان کشوری منفور و غیر قابل اعتماد جا می‌افتد.

این فعال سیاسی اصولگرا در خصوص تاثیر این اقدام ترامپ بر ایران، عنوان کرد: با توجه به اینکه مهمترین ابزار آمریکایی‌ها علیه ما در برجام تشدید تحریم‌ها بوده و از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون این تحریم‌ها به شکل‌های گوناگون ادامه داشته و ما هیچ زمانی در حالت غیر تحریمی قرار نداشتیم بنابراین آمریکا به لحاظ اقتصادی غیر از تحریم هیچ تاثیر دیگری ندارد.

وی ادامه داد: با توجه به این که برگ برنده و سرمایه ملی‌ دولت، برجام بوده و شکست خورده، اکنون بزرگترین ضربه به موقعیت دولت دوازدهم وارد می‌شود که موجب شکست سیاست‌های خارجی دولت و عدم تحقق وعده‌های متکی به برجام، خواهد شد که در نهایت کاهش سرمایه اجتماعی دولت را در بردارد و او را با چالشی بسیار سخت و دشوار روبه‌رو خواهد کرد.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت:آمریکایی‌ها به لحاظ روانی طراحی‌هایی را انجام دادند که بتوانند ارزش پول ملی کشور را به بهانه خروج از برجام کاهش دهند و اعتراضات مردمی را دامن بزنند که این حالت روانی ظرف مدت کوتاهی با تدابیری برطرف خواهد شد.

 این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به اینکه دولت هنوز عبرت لازم را از بدعهدی آمریکا و همراهی اروپایی ‌ها نگرفته، تصریح کرد: دولت همچنان ذهن خوش‌بین خود را حفظ کرده و این بزرگترین اشتباه دولت است که بر  خوش‌بینی خود ادامه دهد و تصور کند که برجام منهای آمریکا هم می‌تواند منافع ایران را تامین کند. اگر برجام تاکنون نفعی برای ایران نداشته، به دلیل بدعهدی آمریکا بوده است.

ترقی با طرح این سوال که برجام چگونه می‌تواند برای منافع ملی ما نفع داشته باشد، اظهار کرد:برجام ممکن است برای اروپایی‌ها منافعی داشته باشد که این منافع زودگذر به دلیل تحریم آمریکا از بین خواهد رفت. به نظر می‌رسد که خوش‌بینی دولت همچنان ادامه داشته باشد، یقینا برجام منهای آمریکا هیچ است. قبلا تاکید شده زمانی که ما با اروپایی‌ها مذاکره می‌کنیم، باز باید نگاه آمریکایی‌ها را داشته باشیم. آن‌ها می‌دانند که اروپایی‌ها بدون آمریکا تصمیمی نمی‌گیرند و موضعی اتخاذ نمی‌کنند، معطل کردن ملت ایران در رابطه با خروج از برجام خلاف نظر رهبری است.

وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری فرمودند که اگر آمریکایی‌ها برجام را پاره کنند، ما آن را آتش خواهیم زد، بنابراین دولت باید با قاطعیت و استحکام موضع بگیرد. این نوع رفتارهای محافظه‌کارانه، صلابت و انقلابی‌گری در سیاست خارجی نیست و موجب سو استفاده دشمن خواهد شد و آنها تصور می‌کنند که ما هنوز هم محتاج  برجام هستیم.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه اتحادیه اروپا مخالف تصمیم ترامپ نیست، عنوان کرد: اعتقاد اتحادیه اروپا این بودکه آمریکا در برجام بماند و با کمک یکدیگر خواسته‌های آمریکا را تحمیل کنند، نه به این معنا که با اصل این اقدام آمریکا مخالف است. آنها معتقد هستند که اگر ما می‌خواهیم خواسته‌های خود را مبنی بر مهار توان موشکی و جلوگیری از افزایش نفوذ ایران در منطقه و برجام بگنجانیم، نیازمند این هستیم که آمریکا در برجام باقی بماند تا با فشار بیشتری بتوانیم مذاکرات را ادامه دهیم.

ترقی ادامه داد: این در حالی است که ایران اعلام کرد که حاضر نیست تغییری برای برجام قائل شود و راجع به آن مسائل نیز حاضر به مذاکره با آمریکا و غرب نیست بنابراین این مخالفت‌ صوری است، برای اینکه منافع اقتصادی خود را حفظ کنند و قراردادهای اقتصادی که در طی این چند ماه افزایش پیدا کرده و واردات ایران از غرب زیاد شده، دچار اختلال نشود.

این فعال سیاسی اصولگرا در خصوص تمایل دولت به شرق یا غرب، تصریح کرد: همان طور که امسال مقام معظم رهبری سیاست‌های مربوط به روابط اقتصادی را مورد تاکید قرار دادند، لازم است که دولت در سیاست‌های خارجی، گرایش به شرق را نسبت به غرب ترجیح و گرایش به کشورهای اسلامی و همسایگان را در اولویت قرار دهد. دولت باید گرایش به کشورهایی که نقاط اشتراک سیاسی بیشتری دارند را افزایش دهد.

وی افزود: همانطور مقام معظم رهبری در سخنرانی روز کارگر ‌فرمودند، دنیا  تنها 10، 15 کشور آمریکایی و اروپایی نیست. ما باید با تمام کشورهای جهان ارتباط اقتصادی برقرار کنیم. در منطقه آسیا ما با جمعیت 350 میلیون نفری روبه‌رو هستیم که اگر مراودات اقتصادی خود را با آنها تقویت کنیم، مشکلات کشور ما به لحاظ صادرات و تولید حل خواهد شد. دولت باید در نگاه خود به بیرون تجدید نظر کند و از تکیه به اروپا و غرب بپرهیزد و خود را  به کشورهای اسلامی، همسایه و منطقه آسیا متوجه کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: