• چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-9986-5
  • خبرنگار : 15263
  • منبع خبر : ----

دبیر علمی دومین همایش ملی آب ‌وهواشناسی ایران:

بی‌توجهی به دانش آب ‌وهواشناسی بحران به بار می‌آورد

دبیر علمی دومین همایش ملی آب‌ وهواشناسی ایران گفت: اگر اتحادیه خاصی برای توجه به دانش آب‌وهواشناسی وجود نداشته باشد، مشکلات علمی، منطقه‌ای و بین‌المللی به بار خواهد آورد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، عباس مفیدی امروز در دومین همایش ملی آب‌وهواشناسی ایران که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: دانش آب‌وهواشناسی از جمله علومی است که فعالیت‌های بشر، شرایط زیست‌محیطی و اجتماعی به دست‌آوردهای آن نیازمند هستند. متأسفانه از چالش‌های مهم این دانش پرداختن افراد و مؤسسات گوناگونی به آن است که تخصص کافی را در زمینه دانش آب‌وهواشناسی ندارند. 

وی ادامه داد: از سویی دیگر به دلیل عدم هماهنگی چارچوب کلاسیک با شرایط دینامیک کنونی و نبود مجموعه‌ای تعریف شده و متحد برای دانش آبو هواشناسی چالش‌هایی چون جدا دانستن دانش اقلیم‌شناسی و اقلیم‌شناس ایجاد شده است، حتی اقداماتی در سطوح منطقه‌ای انجام می‌شود که اقلیم‌شناسان در آن هیچ دخل و تصرفی ندارند.

استاد دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: اقلیم‌شناسی از دانش‌های مهمی است که در چند دهه‌ اخیر در سطح جهانی بسیار تأثیرگذار بوده است. در اوایل قرن بیستم میلادی این دانش در کنج سرویس‌های هواشناسی ملی حضور داشت. در پایان این قرن توجه به  دانش اقلیم‌شناسی افزایش یافت و محل وثوق و ارجاع بسیاری از افراد متخصص قرار ‌گرفت. این دانش جزو علومی است که بسیاری از جنبه‌های گوناگون سیاسی، اقتصادی و ... را درمی‌نوردد و به عنوان دانشی تأثیرگذار و پیشرو در خدمات‌رسانی به جامعه است.

مفیدی با اشاره به دومین همایش ملی آب ‌وهواشناسی ایران، تاکید کرد: از اهداف مهم برگزاری این همایش، دسترسی به جمع‌بندی‌های لازم برای توجه به این موضوع است که در یک نظام متمرکز نیاز به نظارت بر چالش‌های مرتبط با اقلیم وجود دارد که به نوعی دیدگاه اقلیم‌شناسان در آن تأثیرگذار باشد.

وی افزود: در مجموع 292 مقاله به این همایش فرستاده شده و از این میان 12 محور تعریف شده همایش، بیشترین و مهمترین سهم این مقالات در محورهای تغییرات اقلیمی و آب‌وهواشناسی کاربردی است. همچنین موضوع‌های اساتید حاضر در مورد چالش‌های اقلیمی در کشور است .

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: