• پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۶
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 972-9385-5
  • خبرنگار : 15218
  • منبع خبر : ----

رئیس کل دادگستری استان با اشاره به برخورد با مدیران؛

نباید از سروصداها ترسید

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی بر برخورد قاطع دادستانی با مدیرانی که در انجام وظایف خود کم‌کاری می‌کنند، تاکید کرد.
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حجت‌الاسلام و المسلمین علی مظفری در دومین همایش معاونین حقوق عامه دادستان‌های مراکز استان‌های سراسر کشور که صبح امروز در مشهد برگزار شد با بیان اینکه «حقوق عامه به مرور دارد در مجموعه دستگاه قضایی جای پا باز می‌کند»، اظهار کرد: با توجه به اینکه عرصه حقوق عامه نو و جدید است با ابهاماتی نیز مواجه است که این ابهامات نه تنها باعت کندی کار می‌شود، یک فرصت نیز تلقی می‌شود که ما قدم جلو بگذاریم و هرکجا که با مشکل مواجه شدیم با توجه به اینکه قانون اساسی ابهام دارد و قوانین نیز به صورت صریح تدوین نشده‌اند، دادستانی به وظیفه کلی خود حق ورود دارد.
 
وی با اشاره به اینکه «شرط اصلی این موضوع اراده و تصمیم قوی است»، ادامه داد: مطمئن باشید در این مسیر مشکلاتی را نیز خواهیم داشت و مشکلات از بیرون به خصوص از مجموعه‌هایی که احساس کنند ما داریم به حوزه آن‌ها وارد می‌شویم، خواهد بود.
 
مظفری با بیان اینکه «استان خراسان رضوی در این زمینه تجربه موفقی داشته که مورد تأیید مسئولان ارشد قوه قضائیه نیز واقع شده است»، تصریح کرد: ما در جلسات حفظ حقوق عامه به صراحت اعلام کردیم که در این‌گونه موضوعات دیگر سراغ افراد جزء نخواهیم رفت.
 
وی افزود: برای نمونه در حوزه اراضی شاهد هستیم مسئولان مربوطه در برابر افرادی زمین‌هایی را تصرف کرده و روی آن محدثات ایجاد می‌کنند سکوت کرده و پس از آن یک گزارش خالی به مقام قضایی ارجاع می‌کنند و از آن روز از دستگاه قضایی طلبکار می‌شوند که اگر کوتاهی است توسط قوه قضائیه انجام شده است. با این حال قوه قضائیه زمان زیادی را صرف تحقیق و ارجاع به دادسرا و صدور حکم می‌کند و این دستگاه‌ها حتی در مرحله اجرا هم کمکی به دستگاه قضایی نمی‌کنند.
 
رئیس کل دادگستری خراسان رضوی اضافه کرد: هم‌چنین هنگامی که زمین‌خواران را مجبور به رفع تصرف می‌کنیم، مسئولان دستگاه‌ها به این افراد می‌گویند ما مقصر نیستیم و دادستان این چنین دستور داده‌اند. این در حالی است که قانون سازمان‌ها را مکلف کرده است برای بار اول اجازه ندهند تصرف زمین انجام شود و اگر تصرف صورت گرفت باید خودشان رفع تصرف انجام دهند و نیاز به ورود دادسرا و دادگاه و صدور حکم نیست.
 
وی خاطرنشان کرد: در این زمینه رئیس قوه قضائیه چندی پیش به درستی اعلام کردند که اگر سازمانی متصدی امری بود، ما باید آن سازمان را وادار به انجام وظایف خود کنیم. ما باید به عنوان مدعی‌العموم یقه آن سازمان را بگیریم و مسئولان مربوطه را به خط کنیم که آن‌ها مراقب باشند حقوقی تصرف نشود و اگر جایی تصرف شد خودشان اقدام کنند و دادستانی تنها در مواردی که پشتیبانی قضایی لازم دارد، وارد شود.
 
مظفری با بیان اینکه «ما در خراسان رضوی این رویه را اجرا کردیم»، عنوان کرد: ما در این زمینه روش‌های ابتکاری و ابداعی اجرا کردیم که خیلی هم موفق بوده و از زمانی که دست ما به طرف یقه مدیران رفته و مدیران را به خط کرده‌ایم، میزان تصرفات بسیار کم شده و هرکجا که تصرفی صورت گرفته خودشان را وادار کردیم وارد شوند و اگر تبعاتی دارد به گردن خودشان باشد.
 
وی با اشاره به اینکه «احساس می‌شود برنامه سازمان‌ها در همه حوزه‌ها این است که خود را درگیر نکنند و به خود زحمت ندهند، حال این‌که مسئولیت دارند»، بیان کرد: ما حتی در استان اعلام کردیم در پایان سال فعالیت مدیران را ارزیابی می‌کنیم و با هر مدیری که کوتاهی آن به تأیید اداره کل بازرسی برسد برخورد می‌کنیم.
 
رئیس کل دادگستری خراسان رضوی گفت: طبیعتاً مدیران نیز دوست ندارند با آن‌ها برخورد شود و وقتی با آن‌ها برخورد می‌شود سروصدا می‌کنند، اما ما باید این‌ها را بپذیریم که ورود به این موارد سروصدا دارد و نباید از این سروصداها بترسیم. حتی اگر از سوی بزرگان خود مورد توبیخ هم قرار بگیریم باید آن را بپذیریم، چراکه این‌گونه موارد در ابتدا توبیخ دارد و پس از این‌که موضوع جا بیفتد و روی آن مطالعه شود توبیخ تبدیل به تشویق هم می‌شود.
 
وی با اشاره به لزوم پشتیبانی مدیران ارشد دستگاه قضایی از اقدامات دادستان‌های استان‌ها، گفت: البته این به این معنا نیست که ما از این پشتیبانی سوء استفاده کرده و کار خلاف قانون انجام دهیم. کار ما باید قانونی باشد، اما به هر حال روی مجموعه فشار خواهد آمد و ما زمانی می‌توانیم این فشار را تحمل کنیم که پشتیبانی اعمال شود. لذا انتظار ما از مدیران ارشد خود این است که در ما را اینگونه موارد از جهات مختلف پشتیبانی کنند و به مدیران استان‌ها و شهرستان‌ها اعتماد کنند.   


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: