• پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-10884-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خبر داد

واردات 356 هزار تنی کالا طی سال گذشته در خراسان رضوی/
رشد 15 درصدی ارزش صادرات استان نسبت به سال 96

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی گفت: میزان واردات استان طی سال 96 معادل 356 هزار تن به ارزش 371.7 دلار بوده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، رضا جمشیدی ظهر امروز در همایش ملی مدیریت اقتصاد و اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی یعنی آن اقتصادی که در شرایط فشار، در شرایط تحریم، در شرایط دشمنی‌ها و خصومت‌های شدید می‌تواند تعیین کننده رشد و شکوفایی کشور باشد.

وی ادامه داد: بعد از گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی در سطح کشور و در 29 بهمن ماه سال 92، رهبر معظم انقلاب سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را در 24 ماده پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تهیه و به روسای قوای سه‌گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ نمودند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی افزود: اصول و مبانی کنترل مقاومتی، تحت تاثیر عواملی مانند عدالت محوری، دانش بنیانی، مردم بنیادی، برون‌گرایی و درون‌زایی است. اسناد بالادستی مقاومتی شامل سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، بندهای 24 گانه ابلاغی مقام معظم رهبری در تاریخ 29 بهمن 92 و برنامه‌های ملی 12 گانه ابلاغی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور می‌‌شود.

جمشیدی با اشاره به چند تاریخ مهم مرتبط با اقتصاد مقاومتی عنوان کرد: در شهریور 89 طرح کلید واژه اقتصاد مقاومتی برای اولین بار اتفاق افتاد. در اردیبهشت ماه سال 91، برگزاری اولین همایش ملی اقتصاد مقاومتی در کشور رقم خورد و در بهمن ماه 92 ابلاغ سیاست‌های کلان اقتصاد مقاومتی نیز بیان شد. در نهایت در شهریور ماه 94 نیز تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی دو کشور صورت گرفت.

وی اضافه کرد: در ادامه این روند در فروردین 95 نامگذاری این سال به نام اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل مزین گردید. در همان سال و ماه نیز تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و دبیرخانه ذیل آن در استان‌ها صورت گرفت. در شهریور ماه همان سال استقرار دبیرخانه ستاد فرماندهی، اقتصاد مقاومتی در سازمان‌ها رقم خورد. همچنین در مهر ماه همان سال تشکیل کمیته اقتصاد مقاومتی در مجلس شورای اسلامی میسر گردید.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی تصریح کرد: در فروردین ماه 1396 نامگذاری سال به نام اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال مزین گردید و در همان ماه و سال نیز ابلاغ بسته‌های پنج‌گانه رونق تولیدو اشتغال توسط دبیرخانه ستاد فرماندهی، اقتصاد مقاومتی استان‌ها رقم خورد و از فروردین 97 این سال با شعار حمایت از کالای ایرانی مزین گردید.

جمشیدی در خصوص اعم اقدامات انجام شده در زمینه اقتصاد مقاومتی در استان خراسان رضوی بیان کرد: از ابتدای فروردین ماه 95 لغایت 20 اردیبهشت ماه 97 تعداد 63 جلسه ستاد فرماندهی اقتصادی مقاومتی در استان برگزار شده که تعداد 13 جلسه آن با حضور مسئولان ارشد کشوری از جمله دکتر جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور و رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کل کشور و جناب دکتر شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت و جانشین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور تشکیل شده است.

وی تاکید کرد: از جمله اقداماتی که در زمینه اقتصاد مقاومتی انجام شده، ارایه بسته‌های رونق تولید و اشتغال است که در این بخش معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری بسته‌های رونق تولید و اشتغال سال 1396 کشور را به دستگاه‌های اجرایی استان ابلاغ و از دستگاه‌ها خواست ضمن هماهنگی با دستگاه های مرکزی ذی ربط، نسبت به تنظیم برنامه استانی مرتبط در سال 96 اقدام و نتیجه را به دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان ارسال نمایند. دستگاه‌های اجرایی مشمول ابلاغیه مذکور در استان خراسان رضوی به تعداد 33 دستگاه است. 

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی گفت: همچنین در بخش دیگری از این اقدامات پرداخت مبلغ 20 میلیارد تومان برای تامین مالی واحدهای 100 نفر کارکن و بیشتر در قالب طرح رونق تولید مازاد بر سهمیه استان در تحصیلات بانکی رونق تولید، تشکیل شورای راهبردی توسعه کارآفرینی در شهرستان‌های منتخب استان و همچنین تشکیل شورای عالی کشاورزی استان، ابلاغ پروژه‌های اولویت‌دار ملی  اولویت‌دار ملی سال 96 و سایر مصوبات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور به دستگاه‌های مرتبط در استان از دیگر اقدامات این ستاد بوده است. پروژه‌های اولویت‌دار ملی دارای برش استانی در استان خراسان رضوی به تعداد 50 پروژه است. در نهایت تصویب 191 پروژه مقاومتی استان و تشکیل نظارتی ذیل ستاد نظارتی فرماندهی استان به منظور کنترل و ارزیابی پروژه‌های مذکور از دیگر اقدامات مهم ستاد اقتصاد مقاومتی این استان بوده است.

جمشیدی با اشاره به ماهیت 191 پروژه مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان عنوان کرد: این بخش نیز شامل 50 پروژه مربوط به برش استانی پروژه‌های اولویت‌دار ملی در سال 95، تعداد 4 پروژه دارای ماهیت طرح موارد مربوط به سرمایه‌گذاری، برقراری تسهیلات و تامین زیرساخت‌های پروژه‌های بزرگ اقتصادی و صنعتی استان، تعداد 36 پروژه دارای ماهیت فعال در قالب نوعی مفهوم فیزیکی ساخت و ساز از قرار نمی‌گیرد و تعداد 101 پروژه دارای ماهیت فیزیکی می‌شود.

وی در خصوص عملکرد واگذاری پروژه‌ها در سال‌های 95 و 96 اظهار کرد: در سال 95 سهم مصوب خراسان رضوی از واگذاری‌ها 108 پروژه بوده و میزان واگذاری پروژه‌ها در استان برابر گزارشات واصله از دستگاه‌های اجرایی 511 پروژه بوده که درصد تحقق برابر با 473 درصد است. میزان واگذاری‌های مورد تایید سازمان برنامه و بودجه کشور نیز 345 پروژه با تحقق برابر 319 درصد است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی با اشاره به اینکه رتبه استان در واگذاری پروژه‌های جدید و نیمه تمام رتبه دوم کشور است، بیان کرد: رتبه استان در واگذاری پروژه‌های تکمیل شده رتبه سه کشور بوده است. 

جمشیدی ادامه داد: در سال 96 نیز سهم مصوب خراسان رضوی از واگذاری‌ها 145 پروژه بوده و میزان واگذاری پروژه‌ها در استان برابر گزارشات واصله از دستگاه‌های اجرایی 246 پروژه بوده است که درصد تحقق آن برابر با 169 درصد است. 

وی با اشاره به اینکه میزان واگذاری های مورد تایید سازمان برنامه و بودجه کشور در استان 194 پروژه بوده، تصریح کرد: یعنی تحقق آن برابر با 134 درصد است. همچنین براساس گزارش سازمان برنامه و بودجه کشور از پروژه های واگذار شده استان، 22 مورد نیمه تمام و 165 مورد تکمیل شده و به بهره‌برداری رسیده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی افزود: واگذاری پروژه‌ها در سال 95 در کشور 2500 مورد و در استان 108 مورد بوده است. سهم استان از کشور 4 درصد و میزان درصد تحقق آن 473 درصد است.

جمشیدی اضافه کرد: همچنین از دیگر اقدامات ستاد اقتصاد مقاومتی استان تدوین برنامه توسعه اقتصادی و  اشتغال‌زایی روستایی بوده که در این راستا دولت مکلف بوده است. در برنامه‌ریزی منطقه‌ای و تقویت اقتصاد روستایی و توسعه اقتصاد صادرات محور در طول اجرای قانون برنامه هر سال در 5000 روستا با توجه به استعدادهای بومی، محیطی و قابلیت محلی اقتصادی آن منطقه با مشارکت نیروهای محلی و با بهره‌گیری از تسهیلات بانکی حمایت‌های دولتی و بخش خصوصی برنامه توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی آن روستاها را به وسیله سازمان استان تهیه کنند و به تصویب شورای توسعه و برنامه‌ریزی استان مربوطه برسانند. سازمان نیز موظف بوده تعداد روستاهای سهمیه استانی را تا 3 ماه اول سال اول اجرای قانون برنامه اعلام نمایند.

نرخ مشارکت اقتصادی استان در سال 96 به 44.1 درصد رسیده است

وی در خصوص نرخ مشارکت اقتصادی و نرخ بیکاری استان گفت: نرخ مشارکت اقتصادی در سال 1395 در کشور 39.4 درصد بوده و در سال 96 این رقم به 40.3 درصد افزایش یافته است. همچنین نرخ مشارکت اقتصادی در سال 1395 در استان 42.1 درصد بوده که در سال 96 این رقم به 44.1 درصد افزایش یافته است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی تصریح کرد: نرخ بیکاری در سال 95 در سطح کشور 12.4 و در سال 96، 12.1 درصد بوده است که شاهد کاهش منفی 0.3 درصدی آن در سطح کشور بوده ایم. نرخ بیکاری در سال 95 در سطح استان 13.2 و در سال 96، 11.4 بوده که شاهد کاهش منفی 1.8 درصدی آن بوده‌ایم.

جمشیدی بیان کرد: افزایش آمار شاغلین استان تا پایان سال 96، 123 هزار و 900 نفر، هدفگذاری اشتغال استان در سال 97، 110 هزار نفر بوده است.

وی اظهار کرد: اهم اقدامات انجام شده در زمینه اقتصاد مقاومتی در استان خراسان رضوی از ابتدای سال جاری استان خراسان با دارا بودن 25 طرح مصوب سرمایه‌گذاری خارجی در هیات پذیرش طرح‌های سرمایه‌گذاری کشور به مبلغ بیش از 580 میلیون دلار از کشورهای اروپایی، حاشیه خلیج‌فارس، چین، افغانستان و پاکستان رتبه اول را به لحاظ طرح‌های مصوب در کشور را کسب نموده است.

افزایش 1.5 برابری جذب سرمایه‌گذاری خارجی در استان از سال 92 تا کنون

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی بیان کرد: از ابتدای دولت یازدهم میزان جذب سرمایه‌گذاری خارجی این استان نسبت به دوره 10 ساله 1382 تا 1392 بیش از 1.5 برابر بوده است.

جمشیدی با بیان اینکه نرخ تورم کل 12 ماهه منتهی به فروردین ماه 97 کشور برابر با 8.1 درصد بوده که در مقایسه با ماه قبل 0.1 درصد کاهش داشت است، خاطرنشان کرد: این شاخص برای استان برابر با 7.8 درصد بوده که در مقایسه با ماه قبل 0.5 درصد کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه توجه به مقایسه ارقام صادرات و واردات تراز بازرگانی خارجی کمرگات خراسان رضوی طی سال 96 مثبت و معادل 1604 میلیون دلار بوده است، تاکید کرد: میزان صادرات استان طی سال 96 معادل2111 تن به ارزش 1976 میلیون دلار بوده که نسبت به سال قبل از نظر وزنی 0.3 درصد افزایش و از نظر ارزشی 15 درصد رشد را نشان می‌دهد. 

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی بیان کرد: میزان واردات استان طی سال 96 معادل 356 هزار تن به ارزش 371.7 دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن 17 درصد کاهش و از نظر ارزش 6 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: