• پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۵
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 972-9585-5
  • خبرنگار : 15218
  • منبع خبر : ----

معاون دادستان مشهد:

فشارهای دادستانی باعث جابه‌جایی مدیرکل میراث فرهنگی استان شد

معاون دادستان مشهد گفت: فشارهای دادستانی باعث شد مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان جابه‌جا شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمد بخشی‌محبی در دومین همایش معاونین حقوق عامه دادستان‌های مراکز استان‌های سراسر کشور که امروز در مشهد برگزار شد، با اشاره به اقدامات دادستانی مشهد در حوزه حقوق فرهنگی، بیان کرد: فشارهای دادستانی باعث شد مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان جابه‌جا شوند. با وجود اینکه چند ماه بیش‌تر از زمان آغاز خدمت ایشان نمی‌گذشت، به دلیل اینکه در 10 موضوعی که به ایشان محول شده بود در وقت مناسبی اقدام نکردند، منتج به مکاتباتی در حوزه دادستانی شد که در غیر این صورت ما برخورد قضایی را صورت خواهیم داد. به لحاظ اینکه هرگونه سهل‌انگاری که در موضوع گردشگری صورت می‌گیرد به عنوان تضییع حقوق عامه تلقی می‌شود و با آن برخورد قضایی خواهد شد.

وی ادامه داد: پیرو این مشمول ماده 598 قرار می‌گیرد و هم پروند کیفری در این زمینه تشکیل شد و هم مدیریت در این زمینه تغییر پیدا کرد.

بخشی محبی با بیان اینکه «در استان خراسان رضوی حدود 1800 واحد گردشگری داریم»، تصریح کرد: این فرصت مناسبی برای موارد توریستی است که متأسفانه به دلایلی هم‌چون مباحث مالی سهل‌انگاری در این زمینه‌ها صورت گرفته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات شاخص دادستانی مشهد در حوزه پیگیری حقوق عامه، اظهار کرد: با توجه به اینکه با اتفاقات بد و ناگواری که در محدوده شهر مشهد افتاده بود و همچنین حجم زائرانی که به مشهد می‌آیند و آلودگی‌ هوا در مشهد به حد بحران رسیده بود باید در این زمینه تصمیماتی اتخاذ می‌شد. خوشبختانه قانون هوای پاک خیلی کمک کرد و ما با 37 مکاتبه‌ای که مرتبط با هوای پاک بود از همه ارگان‌ها انجام وظایفشان در این زمینه را درخواست کردیم به گونه‌ای که رئیس جمهور دستوری را صادر کردند و اولین جلسه مختص مشهد  و آلودگی هوا در دی ماه برگزار شد.

وی ادامه داد: بر این اساس از دی ماه سال گذشته تمامی بنزینی که وارد مشهد می‌شود یورو4 است که باعث شد آلودگی هوا کاهش پیدا کند.

بخشی‌محبی تصریح کرد: در بحث آلودگی صوتی کمیته پایشی تشکیل شده است که در همه چهارراه‌های اصلی مشهد به صورت آزمایشی پایش  کرده و تذکر داده می‌شود. همچنین فرودگاه را به این سمت می‌بریم که باند سومی ایجاد شود که تمامی پروازها از مشهد خارج شود و تا دو و نیم دیگر پروازی بر سطح مشهد نداشته باشیم. بر این اساس 750 هکتار زمین از آستان قدس تملک شد.

وی با بیان اینکه «در حوزه امواج الکترومغناطیس همچون پارازیت‌ها و امواج رادیویی در مشهد وضعیت خوبی داریم»، خاطرنشان کرد: همچنین در حوزه‌های اجتماعی نیز فعالیت‌هایی داریم. در حوزه کشف رود نیز همه مسیل آن آزادسازی شده است. با این وجود هیچ پرونده کیفری در حوزه کف رود نداشتیم چراکه مباحث اجتماعی در آن رعایت شد.

معاون اجتماعی و پیگیری حقوق عامه دادستان مشهد با اشاره به اینکه «تا 6 ماه آینده تمامی فاضلاب جاری در کشف رود باید تصفیه شود»، گفت: این اقدام باعث احیای این رودخانه خواهد شد که یکی از حقوق عامه است. علاوه بر کشف رود در محیط های دیگر استان نیز اخطار داده شده و مباحث اجتماعی آن انجام شده است و رودخانه‌های ارداک و کارده است که رفع تصرف آن در حال انجام است که بر این اساس می‌توانیم اعلام کنیم به طریقی توانستیم بحث آب شرب را مدیریت و کنترل کنیم.

وی عنوان کرد: در موضوع کمربند جنوبی نیز با دستور ریاست کل دادگستری خراسان و مصوبه شورای حفظ حقوق بیت‌المال تمامی 9000 هکتار تعیین تکلیف شدند و در حال حاضر تصرفی را به صورت ویژه نداریم، البته همچنان حدود 1000 هکتار از زمین‌ها و ارتفاعات در اطراف مشهد در اختیار نیروهای نظامی و انتظامی است که به زودی تعیین تکلیف خواهد شد.

بخشی‌محبی با بیان اینکه «1 میلیون و 118 هزار اصله درخت در کمربند مشهد کاشته شده است»، بیان کرد: در چند سال اخیر با این مقدار درختکاری که در اطراف شهر صورت گرفت وضعیت مطلوب و خوبی رسیدیم که مشهد به عنوان مقام اول در بحث فضای سبز است.

وی تصریح کرد: همچنین در موضوع تاخیرهای پروازهای فرودگاه بین‌المللی مشهد با سیاستی که ریاست دادگستری استان و دادستان داشتند با تعیین شعبه و بازپرس ویژه با اتفاقاتی که افتاد مردم احساس آرامش و امنیتی دارند. هر چند تبعاتی داشته و ما همچنان داریم آثار و تبعات آن را پس می‌دهیم.

معاون دادستان مشهد با اشاره به ورود دادستانی به حوزه استانداردسازی، خاطرنشان کرد: در مشهد برای اولین بار بر لزوم استانداردسازی آسانسورها در امکان دولتی تاکید کردیم و از ابتدای بهمن‌ها برخی آسانسورهای غیراستاندارد پلمپ شدند. همچنین در حوزه استاندارسازی مهدکودک‌ها و پارک‌ها نیز مکاتباتی داشتیم.
 
وی ادامه داد: دادستانی در حوزه ساماندهی معادن نیز ورود کرده و در استان حدود 800 معدن داریم که تخریب‌های گسترده‌ای دارند و با توجه به قانون که تاکید دارد که هر فعالیتی باید دارای پیوست محیط زیستی باشد، لذا توجیهات لازم صورت گرفت که تمامی معادن باید دارای پیوست زیست محیطی باشند و خوشبختانه این اتفاق افتاد و مکاتباتی در این زمینه در حال انجام است و معادنی که نتوانند شرایط زیست محیطی را رعایت کنند تعطیل خواهند شد.

بخشی‌محبی با اشاره به اقدامات دادستانی در حوزه سلامت، گفت: در موضوع گوشت پرونده کشوری مطرح شد، در بحث شیر کمیته ساماندهی داریم و شیرهای سرگردان در مشهد باید شناسنامه دار باشند و به این سمت و سو حرکت کنند.

وی افزود: در موضوع اقتصاد نیز در دو سال و نیم گذشته حدود 1000 واحد تولیدی و صنعتی که دارای مشکل با دارایی و بانک‌ها و دستگاههای دولتی بودند، مشکلشان در کمیسیون حمایت قضایی 5 نفره مورد بررسی قرار گرفت و خوشبختانه ما مانع از بیکاری و مشکلات اقتصادی بسیاری شدیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: