• شنبه ۲۲ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-11484-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

یک کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به خروج آمریکا از برجام:

"حمایت از کالای ایرانی" مبنای دیپلماسی اقتصادی کشور باشد

یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: حتی اگر امروز دلار به قیمت 7000 تومان و سکه به مبلغ 2 میلیون و 100 هزار تومان هم معامله نشود اما بازهم این عوامل ذهن مردم ما را درهم ریخته است و مردم مدام نگران این هستند که فردا چه می‌شود.


محسن خندان‌دل در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، با اشاره به خروج آمریکا از برجام  اظهار کرد: من معتقد هستم در صحبت‌های دکتر روحانی در پاسخ به خارج شدن آمریکا از برجام یک نکته مثبت وجود داشت و آن ترغیب مردم ما به اتکا بیش از پیش به خودشان بود.

وی ادامه داد: من نیز با این امر موافقم، ما اگر می‌خواهیم به کمال و اقتصاد وابسته به خود دست پیدا کنیم بایستی یک مسیر را بدون نگاه به عواملی مانند برجام طی کنیم.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: موضوع اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی باید مبنای دیپلماسی اقتصادی کشور ما باشد.

خندان‌دل با بیان اینکه اگر ما این نگاه به خویش را آویزه گوش خود کنیم آنگاه مسیر دیپلماسی اقتصادی خود را ترسیم کردیم، عنوان کرد: گاندی دیپلماسی اقتصادی را از خودش آغاز کرد اما این رفتار در حاکمان به چشم نمی‌خورد و یا ما آن را کمتر ملاحظه می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اینکه عنوان کنیم خروج از برجام هیچ تاثیری ندارد را من قبول ندارم زیرا اساسا نوع نگاه اقتصادی این نیست، اگر ما به دیگران نیاز نداریم پس روابط اقتصادی ما با دیگران چه معنی دارد؟ ما زمانی که در روابط اروپا و آمریکا بازنگری می‌کنیم همواره عنوان می‌کنیم باید تلاش کنیم اروپا ترغیب به ادامه بخشی از حمایت‌ها و روابط با ایران باشد زیرا اروپا با آمریکا هزار میلیارد دلار مبادلات تجاری دارد.

این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به  اینکه اگرعنوان کنیم آمریکا خارج شد از برجام و شر آن کم، این دیدگاه اقتصادی ندارد و به سمت سیاست سوق پیدا می‌کند، تصریح کرد: دیدگاه اقتصادی یعنی ما بتوانیم یک رابطه مثبت و درست را با همگان حفظ کنیم و اعتماد آن‌ها را بدست آوریم و از قبل آن سودآوری کنیم و بتوانیم تولید ناخالص ملی را افزایش دهیم.

خندان‌دل اضافه کرد: به اعتقاد من خروج آمریکا از برجام می‌تواند نکات مثبتی داشته باشد اما نمی‌توان گفت خروج آن برای ما اصلا اهمیت ندارد.

وی با اشاره به اینکه من می‌گویم دولت در تعیین نرخ ارز اصلا موفق نبوده است همانطور که در حوزه فیلتر شدن تلگرام نیز خوب عمل نکرد، بیان کرد: ما یک حباب نادرستی را به وجود آوردیم و اگر این حباب بترکد ذهن عام جامعه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

این کارشناس مسائل اقتصادی تاکید کرد: حتی اگر امروز دلار به قیمت 7000 تومان بالا و سکه به مبلغ 2 میلیون و 100 هزار تومان معامله نشود اما بازهم این عوامل ذهن مردم ما را درهم ریخته است و مردم مدام نگران این هستند که فردا چه می‌شود.

وی با بیان اینکه به نظر من دولت در این یک و نیم ماه گذشته فعالیت قابل لمسی را در حوزه حمایت از تولید داخلی انجام نداده است، اظهار کرد: ما هنوز نتوانستیم فرهنگ استفاده از کالای ایرانی را ترویج کنیم، باید یک بازنگری عملیاتی و زیرساختی در این حوزه انجام شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: برجام می‌تواند یک فرصت خوب باشد برای اینکه ما به پیدا کردن خودمان در خودمان دست پیدا کنیم، باید نگاه را به سفره خود بدوزیم و نان را از آرد خود بخوریم.

خندان‌دل با بیان اینکه ما باید شرایط اقتصادی خود را به گونه‌ای تنظیم کنیم که امنیت برای مردم قابل لمس باشد، عنوان کرد: اگر من امروز با خود فکر کنم ظرف دو ماه گذشته حجم سرمایه‌گذاری من از دلار 4000 تومانی به 7000 تومان رسیده، یعنی ارزش دارایی‌های من 70 درصد کاهش پیدا کرده و من به میزان 70 درصد فقیرتر شدم، یعنی اگر بخواهم سرمایه دو ماه قبل خود را جایگزین کنم باید 170 درصد سرمایه‌گذاری انجام دهم.

وی خاطرنشان کرد: من معتقدم که برجام در کوتاه مدت تاثیرات خود را از لحاظ فکری بر کشور خواهد گذاشت و امیدوارم اظهارات رییس جمهور، معاون اول ایشان و مدیرکل بانک مرکزی عملی شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: