• شنبه ۲۲ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-11586-5
  • خبرنگار : 15286
  • منبع خبر : ----

اعتراض دانشجویان دانشگاه فردوسی به کاهش سنوات تحصیلی/ پاسخ مسئولان

جمعی از دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد امروز در اعتراض به کاهش سنوات تحصیلی در این دانشگاه تجمع کردند. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، جمعی از دانشجویان مقطع کارشناسی دانشگاه فردوسی مشهد امروز 22 اردیبهشت ماه در اعتراض به کاهش سنوات تحصیلی در مقابل سازمان مرکزی این دانشگاه تجمع  برگزار کردند. 

اعتراض دانشجویان دانشگاه فردوسی به مصوبه‌ای بازمی‌گردد که از تیرماه 94 در وزارت علوم تصویب گردیده و منجر به کاهش سنوات تحصیلی دانشجویان ورودی 93 شده ‌است.

دانشجویان مقطع کارشناسی در گذشته موفق به فارغ‌التحصیلی در طی 10 ترم می‌شدند اما اکنون با حداکثر 8 ترم مجبور به تقاضا تمدید سنوات تحصیلی می‌شوند و ریشه این مسئله را در مصوبه جدید وزارت علوم می‌دانند. 

از میان معترضین، م. الف. دانشجوی دانشگاه فردوسی، می‌گوید: کمتر از دوماه دیگر ترم 8 من تمام می‌شود و من برای ادامه تحصیل مشمول این قانون جدید خواهم شد. 

وی ادامه می‌دهد: اگر بخواهیم منتظر باشیم تا مشکل ریشه‌ای حل شود به کار دانشجویان ورودی 93 نمی‌خورد.

 ن. س. یکی دیگر از دانشجویان معترض اضافه می‌کند: ما خواستار تسریع روند بررسی مصوبه وزارت علوم هستیم، چرا که کمی دیگر کار از کار می‌گذرد.

دانشجویان به عدم تغییر چارت دروس اشاره می‌کنند و از کمک سایر دانشگاه‌های به دانشجویان برای اتمام تحصیل خود در طی 8 ترم سخن می‌گویند. اما گویا در دانشگاه فردوسی روال طی دروس بر طبق 10 ترم مجاز بوده که دانشجویان در این میان دچار سردرگمی شده‌اند.

دانشجویان معترض این تجمع را جهت بازتاب موضع و اعتراض خود به وزیر علوم که قرار است روز دوشنبه 24 اردیبهشت ماه در دانشگاه فردوسی حاضر شود، اعلام می‌کنند. 

برخی از دانشجویان خواستار برگزاری یک تجمع دیگر در روز دوشنبه و اعلام مخالفت خود در مقابل دکتر منصور غلامی، وزیر علوم می‌شوند. 

همچنین دانشجویان از کم‌کاری شورای صنفی دانشگاه فردوسی در زمینه پیگیری این مطالبه می‌گویند.

شورای صنفی پیگیر اعتراض دانشجویان خواهد بود

در حاشیه این تجمع محمد حسینی، دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه فردوسی در گفت و گو با ایسنا در خصوص تجمع اعتراضی دانشجویان به کاهش سنوات تحصیلی، عنوان می‌کند: ما تجمع امروز را نه لزوما تایید و نه رد می‌کنیم. زیرا نمی‌دانیم که عوامل تشکیل این تجمع چه کسانی هستند و چه گروهی در پشت برگزاری آن قرار دارند. موضع ما در شرایط فعلی در کنار دانشجو بودن است و قطعا ما پیگیر این موضوع خواهیم بود. 

وی با اعلام اینکه «امروز به عنوان نماینده شورا صنفی در کنار دانشجویان در این تجمع قرار خواهیم گرفت»، ادامه می‌دهد: شورای صنفی اقداماتی در خصوص اعتراض دانشجویان به کاهش سنوات تحصیلی انجام داده است. ما با وزیر علوم مکاتبه کردیم و 52 دانشگاه کشور اعتراض خود را از طریق یک نامه به وزیر ابلاغ کردیم. وی قول بازنگری داد. اما اینکه در بازنگری افزایش پیدا می‌کند یا خیر مشخص نیست.

دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه فردوسی درمورد برگزاری جلسه با وزیرعلوم، تاکید می‌کند: در جلسه با وزیر علوم این مسئله مطرح شد که برای برخی از رشته‌ها همان 8 ترم تحصیلی کفایت می‌کند، اما برای برخی رشته‌های دیگر مانند مهندسی، کشاورزی و علوم پایه به ترم های بیشتری نیازمند هستند، چرا که دروس‌ سخت‌تری دارند.

حسینی درخصوص مصوبه اخیر هیئت امنا دانشگاه شهید بهشتی و اختصاص یافتن  یک ترم مازاد بر 8 ترم تحصیلی دوره کارشناسی، بیان می‌کند: اگر دانشگاه شهید‌بهشتی و سایر دانشگاه‌ها این اقدام را انجام بدهید، هیئت امنا دانشگاه فردوسی نیز این کار را انجام دهید و ممکن است که سال بعد هیئت امنا تصمیم بگیرد که به قانون وزارت علوم بازگردد. در حقیقت اقدام دانشگاه مذکور موقت بوده و ما به دنبال حل مشکل به صورت ریشه‌ای هستیم.

وی، کم‌کاری شورای صنفی را در خصوص پیگیری این مطالبه دانشجویان را رد کرده و مشکل را ضعف در اطلاع‌رسانی اعلام می‌کند.

 دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه فردوسی خاطرنشان می‌کند: اولین دانشگاهی که قول بازنگری از وزیر علوم در این زمینه را گرفته، ما بودیم و تجمع‌های بعدی پس از اقدام ما بوده ‌است. تجمع‌های غیرقانونی گریبانگیر ماست. تجمع پیشین که برای امور تغذیه بوده است با احضار دبیر پیشین شورای صنفی دانشگاه به کمیته انضباطی همراه بوده است

دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه فردوسی در پاسخ به خواسته دانشجویان مبنی بر برگزاری مجدد تجمع اعتراضی روز 24 اردیبهشت ماه همزمان با حضور وزیر علوم در دانشگاه فردوسی، یادآور می‌شود: با تجمع روز دوشنبه قطعا مخالفت خواهد شد. پیشنهاد می‌شود که یک نامه اعتراضی توسط دانشجویان امضا گردد و توسط شورای صنفی به وزیر داده شود.

دقایقی پس از برگزاری این تجمع رئیس اداره حفاظت فیزیکی و انتظامات در میان دانشجویان معترض حضور پیدا کرد.

محمدرضا نداف شرقی در پاسخ به دانشجویان اظهار کرد: برای حل این مسئله باید از طریق معاونت‌های آموزشی و دانشجویی ابتدا اقدام صورت گیرد و مسیر قانونی حل موضوع طی شود.

وی پیشنهاد می‌دهد که دو تن از آقایان و خانم‌ها برای گفت‌وگو با معاونان دانشجویی و آموزشی به ساختمان مرکزی بروند، اما دانشجویان با آن مخالفات می‌کنند. 

دانشجویان معترض دانشگاه فردوسی خواستار حضور معاونین این دانشگاه در تجمع می‌شوند. 

اعتراض دانشجویان کارشناسی به سنوات تحصیلی بی‌سابقه است

سرانجام  مدیر آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد در جمع دانشجویان حاضر می‌شود.

دکتر علی گنجعلی در پاسخ به اعتراض دانشجویان می‎گوید: اعتراض دانشجویان کارشناسی به سنوات تحصیلی باعث تعجب است. ما در مقاطع ارشد و دکترا دانشجویانی داریم که متقاضی تمدید سنوات تحصیلی هستند اما در مقطع کارشناسی موردی پیش نیامده است. اولین بار است که دانشگاه فردوسی شاهد دانشجویانی در مقطع کارشناسی است که متقاضی تمدید سنوات هستند.

وی عنوان می‌کند: مسئله کاهش سنوات تحصیلی در وزارت علوم تصویب شده است و تمامی دانشگاه‌ها ملزم به رعایت هستند. ما در حال مکاتبه با وزارتخانه هستیم که ورودی‌های 93 و ماقبل مشمول مصوبه جدید وزارت علوم نشوند.

مدیر آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد تاکید می‌کند: ما به دنبال رایگان بودن ترم‌های 9  و 10 برای ورودی‌های 93 هستیم و لایحه‌ای را که کلیات آن مطابق با خواسته‌های دانشجویان هستند ارسال کرده‌ایم. زمان برگزاری جلسه هیئت امنا دانشگاه را در دوماه آتی اعلام شده که با اعتراض دانشجویان همراه می‌شود. 

ورودی‌های 93 بدون پرداخت شهریه ثابت انتخاب واحد کنند

اعتراض دانشجویان نسبت به افزایش شهریه ثابت ورودی‌های 93 که بایستی شهریه ثابت ورودی‌های 97 را بپردازند با نتایجی روبه‌رو می‌شود. تغییر شهریه ثابت از 300 به 700 هزار تومان سبب می‌شود مدیر آموزشی دانشگاه فردوسی قول بدهد که تا مشخص شدن وضعیت این مصوبه و روشن شدن مصوبه هیئت امنا دانشگاه، ورودی‌های 93 بدون پرداخت شهریه ثابت انتخاب واحد کنند.

مسئله کاهش سنوات تحصیلی تنها متوجه ورودی‌های 93 دانشگاه نیست و مابقی ورودی‌های پس‌از سال 94 را نیز دربر می‌گیرد. بایستی دید که قول‌های مسئولین و شورای صنفی می‌تواند این معضل دانشجویان را حل کند یا خیر؟

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: